Wybierz region

Wybierz miasto

  Hala BKS będzie zmodernizowana

  Autor: Łukasz Klimaniec

  2005-11-17, Aktualizacja: 2005-11-16 19:10 źródło: Dziennik Zachodni

  Trybuna na 900 osób, szatnie i miejsce dla sędziów — dzięki decyzji radnych hala sportowa BKS Stal może być przebudowana. Na wtorkowej sesji bielscy radni postanowili oddać klubowi BKS Stal w wieczyste ...

  Trybuna na 900 osób, szatnie i miejsce dla sędziów — dzięki decyzji radnych hala sportowa
  BKS Stal może być przebudowana. Na wtorkowej sesji bielscy radni postanowili oddać klubowi BKS Stal w wieczyste użytkowanie niezabudowaną nieruchomość graniczącą z halą, w której siatkarki BKS grają mecze. O takie rozwiązanie wystąpił Ryszard Bortliczek, dyrektor Stali po tym, jak rok temu miasto przekazało klubowi w wieczyste użytkowanie halę sportową i hotel Olimp.


  Staraliśmy się o dodatkowe pięć i pół ara, bo chcemy rozbudować halę. Uzyskaliśmy zgodę szkoły, z którą graniczymy. Rozbudowa nie może zakłócać jej pracy — wyjaśnia Bortliczek. Jego zdaniem, decyzja radnych załatwia wszystko ze strony formalno-prawnej. Reszta zależy od finansów, jakie trzeba pozyskać na modernizację. Działacze chcą, by na uzyskanym terenie została dobudowana trybuna. Miałaby liczyć 900 miejsc. Pod nią byłyby pomieszczenia socjalne, szatnie, nagłośnienie i miejsce dla sędziów.

  — Może na tej powierzchni uda się zrobić małą salkę, w której dzieci i młodzież mogliby trenować — zastanawia się dyrektor. Podkreśla, że dzięki drugiej trybunie zwiększy się komfort oglądania siatkarskich spotkań. We wstępnym projekcie zaplanowano zlikwidowanie słupów, które zasłaniają kibicom widoczność.

  Jedno jest pewne – hala zostanie rozbudowana i powiększona o dodatkową trybunę. Kiedy? Na taką inwestycję potrzeba ponad dwa miliony złotych. Bortliczek liczy, że do końca roku będzie gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Wtedy prace mogłyby ruszyć nawet w czerwcu. Jeśli w 2007 roku klub uzyska pieniądze z funduszy europejskich, modernizacja hali zostanie ukończona w 2008 roku.

  — Przy dzisiejszych technologiach i możliwościach taka budowa to nie problem. Najważniejszą kwestią pozostają finanse — zaznacza dyrektor. Przebudowa hali to konieczna inwestycja. Gdy zostanie ukończona, klub nie będzie musiał stawać na głowie, by rozgrywki w elitarnej Lidze Mistrzów przeprowadzić w Bielsku. W poprzednim roku działacze musieli nieźle się nagimnastykować, by sprostać europejskim standardom. W tym celu musieli m.in. zrezygnować z 500 miejsc dla kibiców na parterze. W zmodernizowanej hali taki problem nie zdarzy się.

  — To będzie ładny obiekt, który zadowoli kibiców na parę lat — zapowiada dyrektor Bortliczek.
  Burzliwa historia obiektów BKS
  Halę i hotel wybudowano w latach 1984-1988, gdy BKS był pod patronatem FSM. W czasach przemian ustrojowych część FSM kupił Fiat. Pozostała, w której zasobach znajdowały się wybudowane obiekty, trafiła do FSM WWR.

  W 1993 roku wojewoda bielski uwłaszczył FSM WWR. Spółka nie płacąc nic do Skarbu Państwa, stała się właścicielem hali i hotelu. BKS nie został powiadomiony na czas i jako użytkownik pokrywał wszelkie koszty, naprawiał i utrzymywał obiekty, ale nie był ich właścicielem. Sprawa otarła się nawet o Naczelny Sąd Administracyjny. Przed rokiem bielscy radni zdecydowali oddać klubowi w wieczyste użytkowanie halę sportową i hotel.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)