Wybierz region

Wybierz miasto

  Turystyczny Szlak Kolejowy dotarł w nasz region

  Autor: Tomasz Wolff

  2005-10-12, Aktualizacja: 2005-10-11 18:24 źródło: Naszemiasto.pl

  Od niedawna podróżni wsiadający do pociągu na stacjach od Kalwarii i Żywca do Bielska-Białej oraz od Żywca w stronę Suchej Beskidzkiej zauważyli niewielkie niebieskie tabliczki.

  Od niedawna podróżni wsiadający do pociągu na stacjach od Kalwarii i Żywca do Bielska-Białej oraz od Żywca w stronę Suchej Beskidzkiej zauważyli niewielkie niebieskie tabliczki. Wiszą na budynkach i informują o tym, że dana stacja znajduje się na szlaku kolejowym wiodącym przez Karpaty.
  Jak na ironię, na wielu stacjach w okolicy Bielska-Białej nowo powieszone tabliczki są jedynymi elementami, które nie zostały zniszczone przez wandali. Co gorsze, znalezienie się stacji na kolejowym szlaku nie zmieni jej nędznego losu.


  — Zdajemy sobie sprawę, że wiele stacji jest w bardzo złym stanie. Nie mamy jednak wpływu na wygląd budynków. Naszym celem jest rozkręcenie turystyki, zachęcenie ludzi do podróżowania i zwiedzania — tłumaczy Mirosław Bartyzel z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, koordynator projektu.
  Turystyczny Szlak Kolejowy przez Karpaty liczy około 500 kilometrów. Został tak pomyślany, żeby do pociągu można było wsiąść na dowolnej stacji i po kilku czy kilkunastu przesiadkach wrócić do miejsca rozpoczęcia wyprawy. Na szlaku znajduje się 130 stacji kolejowej w Małopolsce oraz małej części województwa śląskiego. O ile jednak wiele dworców w Małopolsce, jak na przykład w Krakowie, Rabce i Chabówce, może być doskonałym punktem wyjścia do zwiedzenia całego miasta, o tyle na naszym terenie, jest tylko jedna taka stacja — Bielsko-Biała Główna. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby turysta widząc takie stacje jak Kozy Zagroda albo Wilkowice-Bystra był skłonny wysiąść z pociągu i zechcieć zwiedzać te miejscowości.

  Pomysłodawcy szlaku chcieli nawet, żeby tabliczki informujące o szlaku nie trafiły na budynki, ale w tej sprawie nie udało im się dogadać z koleją.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)