Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach rusza z wydobyciem węgla

Łukasz Gardas
Dzisiaj w czechowickiej kopalni Silesia rusza wydobycie węgla! To ważny dzień dla zakładu, któremu jeszcze nie tak dawno groziło zamknięcie.

- Wydobycie węgla jest następstwem decyzji dyrektora Okręgowego Urzędu Górnicze-go w Katowicach, który kilka dni temu wydał zgodę na oddanie do ruchu ściany o numerze 160 - informuje Ewa Szpejna, dyrektor Departamentu Komunikacji i Public Relations Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Cze-chowicach-Dziedzicach.

W połowie 2006 r. w kopalni wstrzymano tzw. roboty przygotowawcze, a więc przestano pozyskiwać węgiel. Jej ówczesny właściciel, Kompania Węglowa, dążył do zamknięcia Silesii.

Protestowały przeciwko temu załoga zakładu górniczego oraz środowiska związkowe. W 2009 r. pracownicy kopalni założyli spółkę pod nazwą Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Po ogłoszeniu przez KW trzeciego przetargu na sprzedaż kopalni (dwa wcześniejsze nie doszły do skut-ku), PG Silesia wspólnie z czeskim koncernem energetycznym EPH Holding złożyły ofertę jej zakupu.

Końcem 2010 r. Silesia stała się prywatną kopalnią. W ciągu kilkunastu miesięcy zagraniczny koncern, który jest większościowym udziałowcem, zainwestował w kopalnię przeszło 108 milionów euro. Teraz, wraz ze wznowieniem wydobycia, rozpoczyna ona swoje drugi życie.

- Rozruch próbny mamy już za sobą. Teraz będziemy stopniowo przeciskać się przez ścianę - tłumaczy Szpejna. Dodaje, że zanim prace ruszą pełną parą, muszą sprawdzić jeszcze wszystkie maszyny, urządzenia i systemy.

W 2010 r. w Silesii pracowało tylko około 740 osób, bo od 2006 r. większa część załogi przeszła do innych kopalń lub na emerytury. Teraz Silesia znów zatrudnia ponad 1500 ludzi, a do końca tego roku ma powstać 300 nowych miejsc pracy.

Ściana jest gotowa do fedrunku

Rozmowa ze Zdzisławem Pyką, wiceszefem zakładowej Solidarności w kopalni Silesia

Wznowienie wydobycia to ważna chwila dla kopalni, o której przetrwanie walczyli związkowcy i górnicy?
Oczywiście, że tak. Wiele osób na to właśnie czekało. Dzięki wysiłkom dużej grupy ludzi i znalezieniu zewnętrznego inwestora, kopalnię udało się uratować. To dowód na to, że warto było o to zabiegać. W tej chwili ściana jest już gotowa do fedrunku.

Można powiedzieć, że teraz Silesia na nowo się odradza przez wznowienie wydobycia. Na jakim poziomie będzie ono prowadzone po kolejnym rozruchu?
Na razie będzie to około 5 tysięcy ton węgla na dobę. Natomiast już jesienią przyszłego roku wydobycie ma wzrosnąć aż do 12 ton na dobę, co docelowo od 2014 roku ma się przełożyć już na 3 miliony ton rocznie. Najpierw musi zostać jednak zmodernizowany szyb wydobywczy. Z tego powodu w przyszłym roku będzie trzymiesięczna przerwa w fedrunku.

Jak współpracuje się z czeskim inwestorem?
Trzeba przyznać, że dobrze. Oprócz tego, że znów wzrosło zatrudnienie w kopalni, to zakupiony został jeszcze nowy sprzęt, między innymi kombajny chodnikowe, ale też inne urządzenia, które wspomagają pracę górników.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto