Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy otworzył swoje koszary

Anna Bodzek
18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy zorganizował dzień otwraty
18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy zorganizował dzień otwraty Anna Bodzek
18 Bielski Batalion Powietrznodesantowo otworzył koszary. Mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze. Uczestnicy dnia otwartego w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym zwiedzili bazę szkoleniową jednostki, zapoznali się z wojskowym sprzętem i podziwiali skoki ze spadochronu.

Dzień otwarty koszar połączony był z obchodami święta 18Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Zgromadzeni na terenie jednostki przy ulicy Bardowskiego z uwagą obserwowali wojskową defiladę. Ppłk Ryszard Burczy, dowódca batalionu, podziękował żołnierzom za ofiarną i sumienną służbę. - Na przestrzeni lat wyruszali oni w różne części świata, by pełnić swoją misję - mówił. Zachęcał wojskowych, by dbali o dorobek swoich poprzedników.

Podczas apelu wyróżniono również zasłużonych żołnierzy. Doceniono m.in. tych, którzy otrzymali "Gwiazdę Afganistanu" za uczestnictwo w polskim kontyngencie wojskowym w Afganistanie.

Uważaj na granatnik!
Atrakcją były rekonstrukcje historyczne i skoki spadochronowe. Każdy mógł również przymierzyć sprzęt zaprezentowany przez mundurowych i zwiedzić teren jednostki.

Dużą ciekawość wśród dzieci wzbudził granatnik przeciwpancerny. - Tej broni bardzo boją się Amerykanie. Można użyć jej z zaskoczenia. Służy do unieruchamiania pojazdów opancerzonych - mówił Jarosław Sitarz, starszy szeregowy.- Jest bardzo ciężka i robi dużo huku - dodał. Tłumaczył najmłodszym, jak niebezpieczny jest granatnik. - Do 30 metrów za bronią nie powinno nikogo być. Siła podmuchu jest tak duża, że mogłaby zabić.

Pełnią misje na całym świecie
Historia batalionu sięga wczesnych lat 50 - tych i związana jest z powojennymi wojskami spadochronowymi. W 1959 roku w jednostce wprowadzono wiele zmian. Pojawiły się m.in. nowe formy szkolenia, jak wspinaczka wysokogórska, jazda na nartach czy pływanie.

Po wprowadzeniu stanu wojennego utworzono trzy grupy interwencyjno - patrolowe, które działały na terenie Bielska-Białej, Żywca, Kęt i Cieszyna. W 1999 roku Bielski Batalion Desantowo - Szturmowy wszedł w skład Sił Natychmiastowego Reagowania NATO. Jednostka brała udział w ćwiczeniach w Niemczech, Grecji czy Bośni i Hercegowinie. Stacjonowała również w Kosowie i Iraku. Od ponad trzech lat funkcjonuje pod nazwą "18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto