18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

47. Tydzień Kultury Beskidzkiej - Estrady czekają na gości

Tydzień Kultury Beskidzkiej to ogromne, największe w Polsce, wydarzenie folklorystyczne. Swój początek ma w przedwojennym Święcie Gór, po raz pierwszy jako TKB odbyło się w roku 1964.

Do kolejnych edycji organizatorzy przygotowują się całymi miesiącami. Wisła, Szczyrk i Żywiec, gdzie tradycyjnie odbywa się najwięcej koncertów, kier-maszy i dodatkowych atrakcji, gotowe są na przyjęcie kilkuset tysięcy gości.

W tym roku najwięcej zmian jest w Wiśle, gdzie po kilkuletniej przerwie odbędzie się najbardziej widowiskowa część imprezy, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Umożliwiło to zadaszenie amfiteatru, co uniezależni prezentacje od kaprysów aury. Wypiękniało także otoczenie estrady.

Zmodernizowany został w tym roku również teren wokół amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu. Autobusy dowoziły będą gości z oddalonego od estrady centrum.
W Szczyrku, gdzie koncerty główne odbywają się w amfiteatrze Skalite, nowością jest usytuowanie małej estrady na przedpołudniowe koncerty kapel, solistów i instrumentalistów przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej na Skrzyczne. Jest też dodatkowa estrada przy hotelu Alpin, gdzie odbywały się będą warsztaty muzyczne, warsztaty tańca góralskiego, występy heligonistów i zespołu z Fundacji Braci Golec, koncert zespołu z Niemiec oraz pokazy mody góralskiej.

Wśród dodatkowych atrakcji jest także szafing, czyli sprzedaż góralskich i folkowych ubrań oraz ozdób używanych.

Zabawa zapowiada się znakomita, a wstęp na wszystkie estrady jest wolny.

4000
wykonawców z 80 zespołów polskich i 21 zagranicznych wystąpi podczas 47. TKB w 9 miejscowościach.
200 tysięcy
widzów obejrzy ich programy podczas koncertów wieczornych i prezentacji przedpołudniowych.
56
koncertów dadzą całe zespoły, 30 koncertów to popisy kapel, grup śpiewaczych i solistów, zaplanowano też 5 korowodów.

PROGRAM TYGODNIA KULTURY BESKIDZKIEJ (Miasta i gminy w woj. śląskim oraz w Czechach)

WISŁA
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny

31 lipca, sobota, g.17.00 - Grupa śpiewacza CZERNIANIE z Wisły, MALI TKOCZE z Wisły, KĘTY z Kęt, OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic, KODERKI z Łowicza, KONIAKÓW z Koniakowa, SVETOZAR MARKOVIĆ z Kragujevaca - SERBIA, INSPIRACIONES COSTARRICENSES z San José - KOSTARYKA

1 sierpnia, niedziela, g.17.00 - Grupa śpiewacza WAŃCY z Wisły, WISŁA z Wisły, RYBARZOWICE z Rybarzowic, ZAWADY z Baranowa, BAZUNY z Żukowa, BYSTRZYCA z Bystrzycy n. Olzą, SKALNI z Krakowa, JOSIP ČOKLIĆ z Rakitovicy - CHORWACJA

2 sierpnia, poniedziałek, g.18.00 - Grupa śpiewacza UŚCIEŃKOWIANIE z Wisły, MALI GROJCOWIANIE z Wieprza, IWKOWIANIE z Iwkowej, POGÓRZANIE z Głowienki, BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej, DOLANIE z Gilowic, DOINA TIMI™ULUI z Timiļoary - RUMUNIA

3 sierpnia, wtorek, g.18.00 - Grupy śpiewacze TKOCZE i STEJIZBIANKI z Wisły, BESKID z Bielska-Białej, WATRA z Brzeźnicy, ZESPÓŁ IM. W. REYMONTA z Lipiec Reymontowskich, GORCE z Kamienicy, STROVOLOS FOLKLORIC DANCING GROUP z Nikozji - CYPR

21. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

4 sierpnia, środa, g.18.00 - FIRLINFEU z Pusiano - WŁOCHY, GRUPO ETNOGRÁFICO DE AREOSA z Viana do Castelo - PORTUGALIA, MAGURZANIE z Łodygowic, KAMANAH DABKA z Kamanah - IZRAEL, VRATICA z Wracy - BUŁGARIA, STROVOLOS FOLKLORIC DANCING GROUP z Nikozji - CYPR

5 sierpnia, czwartek, g.18.00 - FURMANI z Nitry - SŁOWACJA, INSPIRACIONES COSTARRICENSES z San José - KOSTARYKA, ZAMOJSZCZYZNA z Zamościa, BAE SUNGHAN DANCE COMPANY z Seulu - KOREA, DOINA TIMI™ULUI z Timiļoary - RUMUNIA, BA™ISKELE BELEDIYESI z Izmitu - TURCJA

6 sierpnia, piątek, g.18.00 - CSOBOLYÓ z Győrújbarát - WĘGRY, GROUPE FOLKLORIQUE DE SEEBACH z Seebach - FRANCJA, DEMIŽÓN ze Strážnic - CZECHY, EŁK z Ełku, SVETOZAR MARKOVIĆ z Kragujevaca - SERBIA, PITH OF AFRICA z Nairobi - KENIA

7 sierpnia, sobota, g.18.00

KONCERT FINAŁOWY 21. MSF - występy wszystkich zespołów uczestniczących w MSF, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom MSF

8 sierpnia, niedziela, g.17.00 - Grupa śpiewacza GRÓNIE z Wisły oraz kapela MARCINY z Marcinowa, JAWORZE z Jaworza, GROJCOWIANIE z Wieprza, ŻEŃCY WIELKOPOLSCY z Nietążkowa, ISTEBNA z Istebnej, OSTROWIACY z Ostrowa, STROVOLOS FOLKLORIC DANCING GROUP z Nikozji - CYPR, BA™ISKELE BELEDIYESI z Izmitu - TURCJA
KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH 31 lipca-8 sierpnia, pl. B. Hoffa - g. 11.00

SZCZYRK
Estrada Skalite

31 lipca, g.17.00 - MAŁY ONDRASZEK ze Szczyrku, MAŁE HAJDUKI z Oświęcimia, RYBARZOWICE z Rybarzowic, SKALNI z Krakowa, VRATICA z Wracy - BUŁGARIA, JOSIP ČOKLIĆ z Rakitovicy - CHORWACJA

1 sierpnia, g.17.00 - IWKOWIANIE z Iwkowej, WATRA z Brzeźnicy, GÓROLE z Mostów k. Jabłonkowa, PILSKO z Żywca, KLIMCZOK ze Szczyrku, INSPIRACIONES COSTARRICENSES z San José - KOSTARYKA

2 sierpnia, g.18.00 - KODERKI z Łowicza, PRZYSZOWIANIE z Przyszowej, BAZUNY z Żukowa, ODROWĄZIANIE z Odrowąża Podhalańskiego, ZAWADY z Baranowa, SVETOZAR MARKOVIĆ z Kragujevaca - SERBIA

3 sierpnia, g.18.00 - DOLANIE z Gilowic, ZBYRCOK z Juszczyna, POGÓRZANIE z Głowienki, CEPELIA-PODHALE z Jurgowa, FIRLINFEU z Pusiano - WŁOCHY

4 sierpnia, g.18.00 - koncert pt. "Tam gdzie biją wyszehradzkie źródła" - FURMANI z Nitry - SŁOWACJA, EŁK z Ełku, DEMIŽÓN ze Strážnic - CZECHY, ZAMOJSZCZYZNA z Zamościa, CSOBOLYÓ z Győrújbarát - WĘGRY

5 sierpnia, g.18.00 - PORĄBCZANIE z Porąbki, OSTROWIACY z Ostrowa, BRENNA z Brennej, ANDRYCHÓW z Andrychowa, PITH OF AFRICA z Nairobi - KENIA

6 sierpnia, g.18.00 - BOJSZOWIANIE z Bojszów, ŻEŃCY WIELKOPOLSCY z Nietążkowa, DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika, ĆWIKLICE z Ćwiklic, KAMANAH DABKA z Kamanah - IZRAEL, BA™ISKELE BELEDIYESI z Izmitu - TURCJA

7 sierpnia, g.17.00 - STROVOLOS FOLKLORIC DANCING GROUP z Nikozji - CYPR, GRUPO ETNOGRÁFICO DE AREOSA z Viana do Castelo - PORTUGALIA, SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich, LUDZIE Z GÓR z Oświęcimia, ROMANKA z Sopotni Małej, WISŁA z Wisły

8 sierpnia, g. 17.00 - MODRAKI z Parchowa, WIERCHY z Milówki, KONIAKÓW z Koniakowa, GROUPE FOLKLORIQUE DE SEEBACH z Seebach - FRANCJA, ONDRASZEK ze Szczyrku, BAE SUNGHAN DANCE COMPANY z Seulu - KOREA
KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH 31 lipca- 8 sierpnia, g. 11.00 - scena na placu kolei linowej COS na Skrzyczne.

ŻYWIEC
Amfiteatr Pod Grojcem

41. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH

31 lipca, g.18.00 - WATRA z Brzeźnicy, BYSTRZYCA z Bystrzycy n. Olzą, BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, GROJCOWIANIE z Wieprza, IWKOWIANIE z Iwkowej, ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca (poza konkursem), GRUPO ETNOGRÁFICO DE AREOSA z Viana do Castelo - PORTUGALIA (poza konkursem)

1 sierpnia, g.18.00 - LACHY z Nowego Sącza, BRENNA z Brennej, KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej, CZARDASZ z Niedzicy, PRZYSZOWIANIE z Przyszowej, OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic, DOINA TIMI™ULUI z Timiļoary - RUMUNIA (poza konkursem)

2 sierpnia, g.18.00 - REGLE z Poronina, PISARZOWIANIE z Pisarzowej, BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, CEPELIA-PODHALE z Jurgowa, ISTEBNA z Istebnej, SPOD KICEK z Mordarki, GÓROLE z Mostów k. Jabłonkowa, BA™ISKELE BELEDIYESI z Izmitu - TURCJA (poza konkursem)

3 sierpnia, g.18.00 - SĄDECZANIE z Nowego Sącza, KONIAKÓW z Koniakowa, ZBÓJNICEK z Zębu, SKALNIK z Kamionki Wielkiej, KOTARZANIE z Brennej, ZAWADY z Baranowa (poza konkursem), VRATICA z Wracy - BUŁGARIA (poza konkursem)

4 sierpnia, g. 18.00 - MALI GROJCOWIANIE z Wieprza (poza konkursem), BIAŁCANIE z Białki Tatrzańskiej, GORCE z Kamienicy, ZBYRCOK z Juszczyna, PILSKO z Żywca, GROUPE FOLKLORIQUE DE SEEBACH z Seebach - FRANCJA (poza konkursem), PITH OF AFRICA z Nairobi - KENIA (poza konkursem)
KONKURS GÓRALSKICH KAPEL, GRUP ŚPIEWACZYCH, ŚPIEWAKÓW I INSTRUMENTALISTÓW - 31 lipca-4 sierpnia, Rynek - g. 10.00

5 sierpnia, g.18.00 - KODERKI z Łowicza, EŁK z Ełku, MODRAKI z Parchowa, POLANCZA z Polanki Wielkiej, WIERCHY z Milówki, STROVOLOS FOLKLORIC DANCING GROUP z Nikozji - CYPR, KAMANAH DABKA z Kamanah - IZRAEL

6 sierpnia, g.18.00 - HULAJNIKI z Milówki, ZESPÓŁ IM. W. REYMONTA z Lipiec Reymontowskich, SIEMIANOWICE z Siemianowic Śląskich, HAJDUKI z Oświęcimia, OSTROWIACY z Ostrowa, BAE SUNGHAN DANCE COMPANY z Seulu - KOREA

7 sierpnia, g.18.00 - SVETOZAR MARKOVIĆ z Kragujevaca - SERBIA, DEMIŽÓN ze Strážnic - CZECHY, KĘTY z Kęt, DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika, ŻEŃCY WIELKOPOLSCY z Nietążkowa, WILAMOWICE z Wilamowic, ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy. Goście TKB: VÁH z Liptowskiego Mikulasza - SŁOWACJA, WYCINANKA ze Stolina - BIAŁORUŚ, SŁAWUTYCZ z Równego - UKRAINA, pokaz ogni sztucznych

8 sierpnia, g.18.00 - ogłoszenie wyników FFGP, wręczenie nagród i występy laureatów, FURMANI z Nitry - SŁOWACJA
KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH 5-8 sierpnia, Rynek, g. 10.00

ISTEBNA
16 FESTYN ISTEBNIAŃSKI
Ośrodek Zagroń w Istebnej-Zaolziu

31 lipca, g.18.00 - INSPIRACIONES COSTARRICENSES z San José - KOSTARYKA, WIERCHY z Milówki, BA™ISKELE BELEDIYESI z Izmitu - TURCJA

1 sierpnia, g.17.00 - GRUPO ETNOGRÁFICO DE AREOSA z Viana do Castelo - PORTUGALIA, SVETOZAR MARKOVIĆ z Kragujevaca - SERBIA, KAMANAH DABKA z Kamanah - IZRAEL, ISTEBNA z Istebnej


JABŁONKÓW
na Zaolziu - Republika Czeska
63. Gorolski Święto, Amfiteatr w Lasku Miejskim

6 sierpnia, "Nie jyny z naszi dzichty" - przegląd instrumentalistów, śpiewaków i gawędziarzy, g.18.00 "Pójcze haw, gazdowie" - występy zaolziańskich kapel i gawędziarzy, występy polskich i czeskich gawędziarzy oraz laureatów konkursów pieśni ludowych, g.19.00 "Był tu jeden gajdosziczek" - występy kapel i solistów z Czech, Słowacji i Polski, występy laureatów konkursów pieśni ludowych z Czech i Słowacji, g.21.00 "Kurpsie od Niedzieli Ksietnej do Niedzieli Bziołej" - program przedstawiający kurpiowski rok obrzędowy w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego ze Zbójnej, g.22.00 "Muzykula" - góralskie muzykowanie przy watrze

7 sierpnia, g.15.00 - KURPIOWSKI ZESPÓŁ ŚPIEWACZY ze Zbójnej, INSPIRACIONES COSTARRICENSES z San José - KOSTARYKA, LIPKA z Bukowca, TYRKA z Oldrzychowic, MŁODE OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic, HAJDUKI z Oświęcimia, ŁĄCZKA z Bystrzycy, BAČA ze Valašského Meziříčí, BYSTRZYCA z Bystrzycy, g.19.00 Karnawał gorolski - zabawa taneczna

8 sierpnia, g.13.00 - uroczysta inauguracja Gorolskigo Święta, występ połączonych chórów GOROL, MELODIA i PRZEŁĘCZ, OLZA z Czeskiego Cieszyna, PITH OF AFRICA z Nairobi - KENIA, GOROL z Jabłonkowa, BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, ZAOLZI i ZAOLZIOCZEK z Jabłonkowa, DOINA TIMI™ULUI z Timiļoary - RUMUNIA, DETVAN z Detvy - SŁOWACJA, laureaci konkursów pieśni ludowych z Polski, Czech i Słowacji, g.19.00 Karnawał gorolski - zabawa taneczna


UJSOŁY
32. Wawrzyńcowe Hudy
Amfiteatr w Ujsołach

7 sierpnia, g.16.00 - BAE SUNGHAN DANCE COMPANY z Seulu - KOREA, PITH OF AFRICA z Nairobi - KENIA, GROJCOWIANIE z Wieprza, KONIAKÓW z Koniakowa, JUHAS z Ujsół

8 sierpnia, g.15.00 -Dzień polsko-słowacki gmin Ujsoły i Novoť w ramach projektu "Łączy nas granica" . Występuje m.in.: SVETOZAR MARKOVIĆ z Kragujevaca - SERBIA


BIELSKO-BIAŁA
Prezentacje zespołów zagranicznych Galeria SFERA, ul. Mostowa 5, godz. 17.00
2 sierpnia - VRATICA z Wracy - BUŁGARIA
3 sierpnia - BAE SUNGHAN DANCE COMPANY z Seulu - KOREA
4 sierpnia - DOINA TIMI™ULUI z Timiļoary - RUMUNIA
5 sierpnia - CSOBOLYÓ z Győrújbarát - WĘGRY
6 sierpnia - STROVOLOS FOLKLORIC DANCING GROUP z Nikozji - CYPR

Wanda Then

  • Dziennik Zachodni

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3