Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych ma już 60 lat!

Łukasz Klimaniec
Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego w Bielsku-Białej świętuje 60-lecie. W niedzielę w pałacu Czeczów w Kozach przewodnicy spotkali się na okolicznościowej uroczystości.

Beskidzkie Koło Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego w Bielsku-Białej oficjalnie swój początek miało 27 października 1955 roku. Wtedy właśnie zapadła decyzja o przekształceniu powstałej w 1953 roku Sekcji Przewodnickiej w Koło Przewodników Beskidzkich, które liczyło wówczas 33 osoby. Pierwszym prezesem został Marian Tadeusz Bielecki.

60-lecie Beskidzkiego Koła Przewodników Turystycznych im. Stefana Czerneleckiego w Bielsku-Białej świętowano w niedzielę w Pałacu Czeczów w Kozach. Przewodnicy spotkali się na okolicznościowym spotkaniu, podczas którego zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia.
Choć tempo dzisiejszego życia jest niezwykle szybkie, przewodniczy odmierzają czas inaczej. Mimo upływu lat zawód przewodnika górskiego nadal jest w cenie.

Rozmowa z Jerzym Jurczakiem, prezesem Beskidzkiego Koła Przewodników Turystycznych w Bielsku-Białej
Jak dziś ma się zawód przewodnika górskiego?
Zawód przewodnika górskiego ma się cały czas dobrze. Po tych wszystkich prawnych zawirowaniach, jakie miały miejsce w ostatnim okresie czasu, status przewodnika górskiego nie został zmieniony. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom w górach. To był decydujący powód, dla którego przewodnik górski funkcjonuje na tych samych zasadach, jak do tej pory. Zlikwidowano przewodników terenowych, miejskich, którzy „ na nizinach” oprowadzali turystów, natomiast góry to… zawsze góry. One uczą pokory, to miejsca czasem niebezpieczne, o czym decydują nieraz częste zmiany pogody. Dlatego ważne, by turyści wędrujący w grupach zorganizowanych, głównie w młodzież, robili to pod opieką doświadczonego przewodnika.

Kto dziś korzysta z usług przewodnika turystycznego w Beskidach? Wybierając się w góry ze znajomymi w trzy osoby nie potrzebuję przecież przewodnika. Wystarczy mapa.
Zdarzają się jednak osoby, które przyjeżdżają z głębi kraju, czasem z zagranicy, które są pierwszy raz w Beskidach i wybierają wędrówkę z przewodnikiem, by nie kupować mapy i nie czytać o szlaku, bo ktoś im o tym opowie i oprowadzi. To wygodne rozwiązanie. Trzeba przyznać jednak, że to rzadkie przypadki. Najczęściej z przewodników górskich korzystają grupy dzieci i młodzieży. Często przepisy szkolne narzucają taki obowiązek, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w czasie wycieczek. Są też osoby dorosłe, którzy w górach jeszcze nie byli lub bywają bardzo rzadko. Wtedy biura podroży również zapewniają im opiekę przewodnika.

Kto może zostać przewodnikiem?
Przewodnikiem górskim może zostać każda pełnoletnia osoba, która jest niekarana, ukończyła szkołę średnią i zdała egzamin na przewodnika górskiego. To egzamin państwowy, który poprzedza ukończenie trwającego około roku, który jest dość trudny. Po zdaniu tego egzaminu uzyskuje się licencję przewodnika górskiego.

60-lecie Beskidzkiego Koła PTTK w Bielsku-Białej dowodzi, że przewodnicy mają się dobrze?
Może nieskromnie to zabrzmi, ale mamy się całkiem nieźle. Świętujemy już 60-rocznicę naszej działalności. Nasze koło liczy 80 przewodników. A to całkiem sporo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto