Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bestwina bez wody. Zbiorniki są za małe. Podobnie w Chybiu i Łękawicy

Jacek Drost
Latem w niektórych gminach woda jest towarem deficytowym
Latem w niektórych gminach woda jest towarem deficytowym arch.
Wójt podbielskiej gminy Bestwina wystosował dramatyczny apel do mieszkańców, żeby latem oszczędzali wodę. Powód? Jeden niewielki, a na dodatek stary zbiornik do uzdatniania wody jest za mały na potrzeby wszystkich mieszkańców 11-tysięcznej gminy, więc wieczorami i w weekendy ludzie nie mają się jak umyć czy zrobić prania. Mieszkańcy klną na czym świat stoi, ale problem nie dotyczy tylko Bestwiny.

- Faktycznie z wodą jest problem - przyznaje Marek Dolniak, mieszkaniec Bestwiny, który zaopatruje sklep warzywny znajdujący się w centrum miejscowości i - jak dodaje - uprawianie warzyw w takiej sytuacji jest znacznie utrudnione.

Wtóruje mu sprzedawczyni z pobliskiego sklepu: - To skandal. Co chwilę nie ma wody, a jak już nawet jest, to tak zanieczyszczona, że wodę pitną kupujemy w sklepie - mówi młoda kobieta.

Stefan Wodniak, wójt gminy Bestwina przyznaje, że sam doświadcza braku wody, stąd apel dotyczący "ograniczenia nawadniania ogrodów, napełniania basenów przydomowych oraz oczek wodnych w upalne dni, a w szczególności w weekendy".

- Wody mamy pod dostatkiem, ale nie ma jej gdzie gromadzić i uzdatniać, bo jeden zbiornik na 700 kubików nie starcza, więc budynki położone wyżej mają problemy z wodą. Potrzebne są dwa zbiorniki o pojemności tysiąca kubików - wyjaśnia wójt Wodniak.

Dodaje, że w tym roku złożą wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie budowy zbiorników. Póki co ludzie powinni oszczędzać wodę.

Za małe zbiorniki, stare rurociągi

Problemy z wodą są także m.in. w Łękawicy na Żywiecczyźnie i Chybiu na Śląsku Cieszyńskim.

W Łękawicy nie ma szans na przyłączenie się do obecnego wodociągu. Osoby, które chcą się budować, odsyłane są z kwitkiem. Gmina sugeruje, by budowali swoje studnie. Wójt gminy Stanisław Baczyński wyjaśnia, że mają zbiornik na 550 kubików.

Po wybudowaniu przez wiele lat starczał, ale teraz jeden zbiornik to za mało. Przymierzają się do budowy kolejnego.

- Nie zamiatamy problemu pod dywan. Dokumentację mamy gotową, szukamy pieniędzy na inwestycję - mówi wójt Baczyński, unikając odpowiedzi kiedy powstanie.

Na słabe ciśnienie wody w kranach od lat skarżą się mieszkańcy gminy Chybie. Powodem ich problemów jest technologia, w jakiej wykonano miejscowy wodociąg. Stare rury cementowo-azbestowe zarastają, w rezultacie zdarza się, że ciśnienie wody w kranach nie spełnia oczekiwań. W ostatnich latach sytuacja poprawiła się, gdyż została wymieniona główna magistrala dostarczająca wodę mieszkańcom.

- Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej nadal prowadzą akcję wymiany poszczególnych odcinków sieci wodociągowej, ale robią to na tyle, na ile pozwalają im fundusze oraz założone przez firmę priorytety - mówi Andrzej Bura, sekretarz Gminy Chybie.

Czy w miejscowości, w której mieszkasz także występują problemy z wodą?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto