Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Na terenie szpitala otwarto Oddział Kardiochirurgii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca

Jacek Drost
Prof. Andrzej Bochenek oprowadza po supernowoczesnej sali
Prof. Andrzej Bochenek oprowadza po supernowoczesnej sali Jacek Drost
Do tej pory mieszkańcy Podbeskidzia, wymagający skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych, szukali ratunku w klinikach w Katowicach lub Krakowie. Ale te czasy należą do przeszłości. Wczoraj na terenie Szpitala Wojewódzkiego pod Szyndzielnią został otwarty supernowoczesny Oddział Kardiochirurgii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

- Powstał po to, by poprawić dostępność do wysoko specjalistycznych usług kardiochirurgicznych na Podbeskidziu, ale także, by wprowadzać nowe technologie medyczne - stwierdził znakomity kardiochirurg prof. Andrzej Bochenek, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PAKS.

Oddział wyposażony jest w dwie sale operacyjne, posiadające najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający przeprowadzanie nowatorskich operacji serca. Jedna z nich, tzw. hybrydowa, pierwsza w Polsce i unikalna w całej Europie, posiada aparaturę, dzięki której można wykonywać operacje kardiochirurgiczne i zabiegi małoinwazyjne (bez otwierania klatki piersiowej). Kupiona za pieniądze Unii Europejskiej sala hybrydowa, aparaty do echokardiografii trójwymiarowej, aparatura do czasowego wspomagania niewydolnego serca i endowizji pozwolą także na prowadzenie prac badawczych. Centrum Badawczo-Rozwojowe PAKS znajduje się na terenie Szpitala Wojewódzkiego i jest z nim połączone. Taka lokalizacja i współpraca oparta na zasadzie partnerstwa publicz-no-prywatnego pozwoli wykorzystać doświadczenie specjalistów czy sprzętu z innych dziedzin medycyny z nowoczesną technologią leczenia chorób serca stosowaną w PAKS.

- Nowoczesne metody leczenia dlatego są ważne, że skracają czas pobytu pacjenta w szpitalu i przyspieszają jego powrót do pełnej aktywności - podkreślał wybitny śląski kardiolog, prof. Paweł Buszman, przewodniczący Rady Nadzorczej PAKS.

W oddziale usługi będą świadczone w oparciu o kontrakt z NFZ i na zasadzie prywatnej odpłatności.

Duże cięcie

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce trudno było sobie wyobrazić przeprowadzenie operacji na sercu bez otwierania klatki piersiowej.

Popularne było wszak powiedzenie "Duży chirurg, duże cięcie". Operacji dokonywano na otwartym sercu z szerokim rozcięciem klatki piersiowej. Metody klasyczne nadal są powszechnie stosowane i nic nie umniejsza ich randze, ale w niektórych schorzeniach pacjenci mogą korzystać z mniej inwazyjnych technik.

Małe cięcie

Dzięki specjalistycznym urządzeniom i umiejętnościom lekarzy możliwe jest już wykonywanie niektórych operacji bez otwierania klatki piersiowej.

W mało inwazyjny sposób można m.in. dokonać operacji pomostowania wieńcowego, naprawić zastawkę mitralną i trójdzielną, dokonać korekcji wad wrodzonych. Właśnie takie operacje, oprócz kardiochirurgii klasycznej, będą prowadzone w bielskim Oddziale Kardiochirurgii.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto