Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Studnia Pastorów została odrestaurowana

JAK
www.bielsko-biala.pl
„Studnia pastorów” na Bielskim Syjonie (część Górnego Przedmieścia, historyczna dzielnica Bielska) została odrestaurowana w związku ze zbliżającym się 500-leciem Reformacji. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali biskup Jan Szarek i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

W ramach przeprowadzonych prac zostały odtworzone zniszczone napisy oraz przykryto studnię granitową płytą, na której umieszczono różę Lutra i napis: Fons pastoraiis. Prace zostały przeprowadzone z pieniędzy pochodzących z budżetu Bielska-Białej - poinformował bielski ratusz.

Studnia upamiętnić miała najpierw ks. dra superintendenta Theodora Haase, wielką postać ewangelicyzmu na Śląsku w XIX wieku, działacza społecznego, zasłużonego dla życia publicznego i kultury. Uroczystość odsłonięcia pomnika 14 lipca 1934 roku przypadła w 100. rocznicę jego urodzin i zarazem w 25. rocznicę jego śmierci.

W 1937 roku z okazji 300-lecia śmierci Jerzego Trzanowskiego uzupełniono pomnik o kolejne cztery z nazwisk zasłużonych duszpasterzy. Wykuto je na brzegach czterech ścian pomnika: od północy znalazło się imię i nazwisko - Georga Tranosciusa (Trzanowski) (1591-1637, twórca wielu pieśni, nazywany słowiańskim Lutrem, świadek dramatycznych wydarzeń wojny 30-letniej; od południa - Lukasa Wenceliusa (ok. 1580 - po 1628; inicjator budowy bielskiego kościoła Świętej Trójcy w XVII wieku), od wschodu - Johanna Georga von Schmitza (1765-1825; odbudował kościół po wielkim pożarze miasta w 1808 roku), od zachodu - Karla Samuela Schneidera (1801-1882; proboszcz, poseł do parlamentu wiedeńskiego, przedstawiciel ewangelickiego środowiska w życiu publicznym w XIX w.).

Studnia pastorów w takim kształcie przetrwała do czasów po II wojnie światowej, gdy na polecenie komunistycznych władz napisy zniszczono. Działo się to w ramach akcji wymazywania wszelkich śladów niemczyzny. Nikt też nie zwrócił uwagi, że napisy i część nazwisk były napisane w języku łacińskim. Pozostał okaleczony pomnik.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto