Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko jest dobrze przygotowane do zimy

Wanda Then , współpr. Damian Baran
W wyniku warunków doszło do wypadku na ul. Sobieskiego z udziałem autobusu.
W wyniku warunków doszło do wypadku na ul. Sobieskiego z udziałem autobusu. Sobieskiego
Urzędnicy i członkowie miejskiego komitetu utrzymania zimowego dróg zapewniają, że do zimy miasto przygotowane jest dobrze. Bielszczanie nie są takimi optymistami.

Tegoroczną zimą straszono już w pierwszej połowie października. Wtedy też w Bielsku-Białej powołano miejski komitet utrzymania zimowego dróg, rozdzielono zadania, określono terminy działań.

- Już to zmienialiśmy, bo przecież stawianie zapór śniegowych w październiku, podczas gdy na żadne opady się nie zanosi, byłoby bez sensu - przekonuje Adam Grzywacz, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej UM w Bielsku-Białej i koordynator akcji zima.

Jak zapewnia, sprzęt zajmującej się utrzymaniem zimowym miasta spółki Sita ZOM, został w roku ubiegłym uzupełniony, unowocześniony i jest wystarczający.

Potwierdza to dyrektor spółki, Edward Jabłoński. Wprawdzie nie udało się kupić pługo-posyparek, ale bez tego można sobie poradzić. 17 specjalistycznych samochodów przygotowanych jest do wyruszenia do walki ze śniegiem. Na placu w siedzibie spółki Sita przy ul. Gazowniczej zgromadzono też zapas soli drogowej. Nie na całą zimę, bo na to za mało jest miejsca, ale na jej początek.

- W ciągu zimy zużywamy od 4 do 6 tysięcy ton soli. W zależności od ilości opadów, temperatur, długości zimy. Na placu mamy 700 ton zapasu, to wystarczy na poradzenie sobie z pierwszymi atakami zimy. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby zabrakło nam soli - zapewnia dyrektor Jabłoński.

W różnych rejonach Bielska stoi już blisko 100 skrzynek z piaskiem. Jeśli opady śniegu będą obfite, będzie on wywożony z głównych placów i newralgicznych punktów miasta. Miejsce zsypu śniegu przygotowane jest przy ul. Rudawka.Do zadań dyspozytorni utrzymania zimowego dróg, która mieści się zawsze przy ul. Gazowniczej, należy całodobowa działalność zapewniająca taką przejezdność dróg, która gwarantuje funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz transportu w granicach administracyjnych miasta. Dyspozytornia wyposażona jest w środki łączności krótkofalowej i telefonicznej oraz w system GPS.

Do Sity należy też utrzymanie zimowe przystanków MZK, również likwidacja garbów śnieżnych pomiędzy jezdnią a chodnikiem, utrudniających wsiadanie do autobusów.

- Właśnie wsiadanie do autobusów jest największym problemem podczas śnieżnej zimy. Rozumiem, że można nie nadążyć, gdy śnieg sypie i sypie, ale żeby sterty śniegu utrudniały ludziom życie długo po ustaniu opadów, to musi irytować - mówi Zofia Kos z Bielska-Białej.

Kolejność odśnieżania

W Bielsku już przed prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu pługo-posyparki pojawić się mają w określonych punktach:

ul. Żywiecka - końcowy przystanek autobusu MZK
ul. Bystrzańska - końcowy przystanek autobusu MZK
ul. Cieszyńska - okolice ul. Dzwonkowej
ul. Wyzwolenia - parking obok kościoła w Hałcnowie
ul. Krakowska - końcowy przystanek autobusu MZK.

Na wszystkich chodnikach w mieście usuwanie nadmiaru śniegu w trakcie intensywnych opadów należy do obowiązków Sita ZOM, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby przez administratora nieruchomości odpowiedzialnego za odśnieżanie chodnika.

Drogi drugiej kolejności odśnieżania:

Aleksandrowicka, Armii Krajowej, Babiogórska,Barlickiego, Bestwińska, Boboli, Bora Komorowskiego, Broniewskiego, ks. Brzóski, Bystrzańska, Cieszyńska, Daszyńskiego, Długa, Dmowskiego, Francuska, gen. Wł. Andersa, Górska, Jesionowa, Jutrzenki, Kierowa, Konopnickiej, Krakowska, Lenartowicza, Lipowa, Lwowska, Łagodna, 1 Maja, 3 Maja, Michałowicza, Mostowa, Olszówki od Partyzantów do Długiej, Partyzantów, PCK, Piastowska, Piłsudskiego, Polna, Przędzalnicza, Sarni Stok, Sarni Potok, Siemiradzkiego, Sobieskiego, Stawowa, Stojałowskiego, Szarotki, Tuwima, Urodzajna, Wałowa, Warszawska, Wielkopolska, Wyspiańskiego, Wyzwolenia, Wzgórze, Zamenhofa, Zamkowa, Żeleńskiego

od ks. Brzóski do Warmińskiej, Żywiecka.

Drogi trzeciej kolejności odśnieżania:

W tym standardzie zimowego utrzymania są w Bielsku 153 ulice. M.in.: Akademii Umiejętności, Asnyka, Bardowskiego, Batorego, Bogusławskiego, Boh. Westerplatte, Brodzińskiego, Browarna, Cechowa, Cieszyńska od Rynku do Andersa, Cyniarska, Czerwona, Dąbrowskiego, Doliny Miętusiej, Filarowa, Gazownicza, Gościnna, Grunwaldzka, Jaworzańska, Karpacka, Kolista, Krasińskiego, Legionów, Leszczyńska, Lipnicka, Lompy, Łukowa, Mickiewicza, Młyńska, NMP Królowej Polski, Orzeszkowej, Poniatowskiego, Rychlińskiego, Sempołowskiej, Targowa, Traugutta, Wyzwolenia.

Gdzie dzwonić z interwencją

Henryk Juszczyk, przewodniczący miejskiego komitetu utrzymania zimowego dróg - 33 497-14-41.
Adam Grzywacz, koordynator akcji zima - 33 497-15-08.
Edward Jabłoński, dyrektor spółki Sita ZOM - 33 499-20-44.
Wojciech Waluś, dyrektor MZD - 33 497-96-36.
Mirosław Tronkowski, komendant Straży Miejskiej - 33 822-81-14.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto