Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery kopyta szczęścia

Redakcja
Feta doskonale sprawdza się we współpracy z dziećmi. Została wykupiona i uratowana w tym roku
Feta doskonale sprawdza się we współpracy z dziećmi. Została wykupiona i uratowana w tym roku arc.klub gaja
Konie mają wobec dzieci dług wdzięczności za uratowanie życia. Dają z siebie wszystko, aby go spłacić. Dla maluchów to najlepsi przyjaciele.

Pomysł wydawał się prosty, a cel oczywisty: trzeba uratować jak najwięcej zwierząt przeznaczonych na rzeź i znaleźć dla nich miejsce, gdzie będą mogły pomagać innym. Jak uratować? Najlepiej wykupić. Skąd jednak wziąć pieniądze? I tu już trzeba było trochę pogłówkować, bo przecież zbieranie dobrowolnych datków to działanie na krótką metę. Wtedy właśnie, 10 lat temu, Klub Gaja wymyślił kampanię "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". W tym roku mamy więc jubileuszową edycję i okazję do krótkiego podsumowania dotychczasowych efektów. I podziękowania najaktywniejszym.

Medale Pegaza dla dzieci
W kampanię "Zbieraj makulaturę, ratuj konie" zaangażowani są przede wszystkim uczniowie, chociaż nie brakuje także dorosłych wspierających akcję. Uczniowie i dorośli, w minionym roku szkolnym, uzbierali 525 ton makulatury! To niemal dwukrotnie więcej niż poprzednim razem. Do akcji przyłączyło się 196 placówek oświatowych z całej Polski oraz 19 firm, instytucji i sklepów. Dzięki niej Klub Gaja uratował kolejne konie: Dynastię, Broszkę, Maksia i Fetę oraz wsparł leczenie i utrzymanie 16 innych wierzchowców. Szkoły i placówki oświatowe, które zebrały w danym roku najwięcej makulatury z przeznaczeniem na ratowanie koni, otrzymują Nagrodę Pegaza. W tym roku wśród sześciu laureatów z całej Polski jest Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie . Zwycięzcy konkursu odbiorą statuetki Pegaza podczas inauguracji 11. edycji kampanii, która odbędzie się w październiku w Warszawie.

Nowe życie dla koni
- Konie, którym pomagamy, potrzebują opieki i potrafią się odwdzięczyć. Służą do hipoterapii, w lekkich jazdach rekreacyjnych i pracach w małych gospodarstwach. Świetnie współpracują z chorymi dziećmi. Najbardziej jednak cieszą swoją obecnością i faktem, że uratowano je przed niepotrzebną śmiercią i cierpieniem. Ich nowi opiekunowie podkreślają, że te zwierzęta nie zasługują na śmierć w rzeźni - przekonuje Jolanta Migdał, koordynatorka akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie".

Co warto wiedzieć o kampanii?
W ramach akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie" dzieci uczą się nie tylko wrażliwości na potrzeby zwierząt, lecz także segregacji surowców wtórnych. Rozwijają swoją pomysłowość, jak organizować działania i pozyskiwać sprzymierzeńców do ogólnopolskiej akcji społecznej.

Akcja (organizowana w ramach programu Święto Drzewa) uczy odpowiedzialności za korzystanie z zasobów środowiska oraz promuje poszanowanie praw zwierząt.

Warto wiedzieć, że każde tysiąc kilogramów zużytego papieru, który ponownie trafia do produkcji, pozwala zaoszczędzić 17 drzew, trzy metry sześcienne przestrzeni na wysypisku śmieci, blisko 30 tysięcy litrów wody i 40 procent energii.

Pieniądze za makulaturę przekazywane Klubowi Gaja wykorzystywane są na rzecz ratowania koni przeznaczonych na rzeź, zaniedbanych i chorych.

W ciągu 10 lat trwania kampanii zebrano ponad 2742 tony makulatury i uratowano 54 konie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto