Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary straży miejskiej i gminnej - jest wyrok Sądu Najwyższego

Beata Gliwka
B. Gliwka
We wtorek (3.12.2013), przed Sądem Najwyższym zapadł wyrok dotyczący używania przez straże miejskie i gminne fotoradarów stacjonarnych. Rozpatrując kasację, wniesioną przez prokuratora generalnego sąd orzekł, że straże miały i mają prawo używać stacjonarnych fotoradarów.

Przypomnijmy, że „fotoradarowa bomba” wybuchła kiedy na prośbę kierowcy prokurator generalny złożył wniosek o kasację jego wyroku do SN. Chodziło o 500 - złotowy mandat wystawiony przez Straż Miejską w Szczecinie.

Wcześniej prokurator odmawiał komendantom straży wniesienia kasacji wyroków sądowych niekorzystnych dla straży. Zdaniem prokuratora generalnego z przepisów Prawa o ruchu drogowym wynika, że strażom świadomie nie przyznano uprawnienia do wykonywania kontroli z wykorzystaniem fotoradarów stacjonarnych.

Jak dodano w kasacji ustawa regulując funkcjonowanie centrum automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym nie wymieniła straży miejskich, co "bezspornie oznacza, że do wymienionego systemu organ ten nie należy". Zdaniem PG wszelkie naruszenia przepisów zarejestrowane przez stacjonarne fotoradary straży miejskich powinny być przekazywane policji.

Przeciwko takiemu stanowisku zaprotestowała Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. Jej zdaniem nawet pobieżna analiza przepisów Prawa o ruchu drogowym w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że jedyną, obok Inspekcji Transportu Drogowego, instytucją upoważnioną do używania stacjonarnych urządzeń rejestrujących jest straż gminna lub miejska.

Tę interpretację za właściwą uznał też Sąd Najwyższy.

W orzeczeniu SN czytamy: "Sąd Najwyższy na rozprawie w Izbie Karnej w dniu 3 grudnia br. oddalił kasację Prokuratora Generalnego od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 7 maja 2013 r., który zapadł w sprawie ukarania przez Straż Miejską kierowcy pojazdu, który nie zastosował się do sygnalizatora nadającego światło czerwone, a wykroczenie te zarejestrowane zostało przez fotoradar stacjonarny.

Sąd Najwyższy przedstawiając najważniejsze, ustne motywy rozstrzygnięcia uznał, iż regulacje jednoznacznie wskazują, że strażnicy gminni (miejscy) w ramach wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego są uprawnieni do korzystania z urządzeń rejestrujących. Zdaniem sądu aktualne brzmienie przepisu art. 129b ust. 2 i 3 w zestawieniu z ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym - po zmianach z 2010 r., które nadały szereg uprawnień Inspekcji Transportu Drogowego - nie uprawnia do wniosku, że doszło do zlikwidowania uprawnień straży gminnych (miejskich) do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Prokurator Generalny zarzucał w kasacji rażące naruszenie prawa procesowego polegające na przeprowadzeniu wadliwej kontroli odwoławczej, poprzez nienależyte rozpoznanie apelacji obrońcy obwinionego i błędne uznanie, że Straż Miejska uprawniona jest do wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących i wnosił o uchylenie zaskarżonego wyroku oraz wyroku sądu pierwszej instancji i umorzenie postępowania."

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto