Mieszkańcy Bielska-Białej przekonali się o zaletach domów i urządzeń energooszczędnych. Fundacja Ekologiczna ARKA organizowała warsztaty i pokazy w ramach ogólnopolskiej kampanii „Ubierz swój dom”.

Polska musi sprostać polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej i szukać różnych sposobów na ograniczenie emisji CO2. Jednym z nich są energooszczędne budynki mieszkalne oraz szeroka edukacja ekologiczna o budownictwie energooszczędnym i oszczędzaniu energii w gospodarstwach domowych – przekonują ekolodzy.

Dlatego w piątek na Pl. Chrobrego została zainstalowana specjalna interaktywna instalacja domku energooszczędnego. Ekolodzy z bielskiej Fundacji Ekologicznej Arka wspólnie z dziećmi i opiekunami ze Świetlic Socjoterapeutycznych Nr 1 przy Pl. Fabrycznym i Nr 4 przy ul. Piotra Skargi 4 przeprowadzali warsztaty na temat energooszczędności i budownictwie energooszczędnym w ramach projektu Ubierz swój dom.

Dzieci dowiedziały skąd się bierze prąd oraz ciepło w domu, w jaki sposób je wykorzystujemy ale również jak je oszczędzać tak aby dbać o środowisko i domowy budżet. Aby utrwalić wiadomości młodzi ekolodzy zaprojektowali swoje własne energooszczędne mieszkanie. Dodatkowo obiecali również, że przy okazji kolejnych warsztatów nie będą się skarżyć na "swoją panią", która każe im wyłączać prąd tylko sami będą tego pilnować a nawet zwracać uwagę dorosłym.

Budownictwo energooszczędne chroni czyste powietrze. Ponad 65 % zanieczyszczeń powietrza na Podbeskidziu to dym z kominów domów jednorodzinnych. Przyczyną nie jest tylko opał niskiej jakości jak np. muł węglowy ale również nielegalne palenie śmieci. Jednym z rozwiązań tych problemów jest budownictwo energooszczędne w którym nie ma miejsca ani na jedno ani na drugie. W budynkach energooszczędnych zmniejsza się zapotrzebowanie zużycia energii w stosunku do budownictwa konwencjonalnego nawet trzykrotnie. Ale nawet w konwencjonalnym mieszkaniu możemy się uczyć i stosować energooszczędność.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!