18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje największa koniakowska koronka świata [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Katarzyna Koczwara
Pięć koronczarek postanowiło stworzyć największą koronkę świata.
Pięć koronczarek postanowiło stworzyć największą koronkę świata. Fot. Lucyna Ligocka- Kohut
Koniakowska koronka w Księdze Rekordów Guinessa? Są takie plany. Ma mieć 5 metrów średnicy, do jej wykonania potrzeba co najmniej 50 kilometrów nici, składać się będzie z ponad 8 tysięcy elementów przedstawiających motywy roślinne, 5 kobiet pracuje nad jej wykonaniem.

W Koniakowie od kwietnia realizowany jest projekt „Największa Koronka Koniakowska Świata”.

- Pracom przewodzi Marta Haratyk, to ona projektuje wzory, łączy poszczególne elementy w całość. Każdy z około 8 tysięcy elementów jest odpowiednio obrabiany. Koronka ma mieć 5 metrów średnicy, do jej wykonania potrzeba co najmniej 50 kilometrów nici - wyjaśnia Lucyna Ligocka-Krehut, koordynatorka projektu z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

Efekt pracy Marty Haratyk, Danuty Krasowskiej, Renaty Krasowskiej, Marioli Legierskiej oraz Urszuli Rybki z Koniakowa poznany 18 sierpnia, w trakcie trwania Dni Koronki Koniakowskiej. Wtedy też koniakowska koronka powinna trafić do Księgi Rekordów Guinessa.

- Koronka koniakowska na dzień dzisiejszy nie jest wystarczająco chroniona, ani określona w świecie. Jeśli nie zadbamy o zachowanie tożsamości regionalnej tej dziedziny twórczości i nie doprowadzimy do zatwierdzenia nazwy "koronka koniakowska" w powszechnym użyciu, w dobie globalizacji istnieje ryzyko jej utraty. Nie znaczy to, że ta dziedzina zaniknie na tym terenie, lecz nie do końca może być z nim kojarzona. Ten niebezpieczny proces został zauważony przez społeczność lokalną koronczarek. Realizacja tego projektu pozwoli na zaistnienie koronki koniakowskiej w świecie i usankcjonowanie jej nazwy między innymi poprzez wpisanie jej do Księgi Rekordów Guinessa i pojawienie się jej opisu w internetowej encyklopedii Wikipedii - uważa Lucyna Ligocka - Kohut.

Przy okazji realizacji projektu odbywają się imprezy towarzyszące. W Gminnym Ośrodku Kultury trwa wystawa twórczości ludowej. W październiku odbędzie się Bal Koronczarek. To próba rekultywowania balu, który w Koniakowie odbywał się w latach 50-tych XX wieku.

Koniakowską koronkę docenili bracia Golcowie, poświęcając jej swoją piosenkę.

- Istotą koronek koniakowskich są motywy roślinne. Spod wprawnych rąk koronczarek wychodzą kwiatki, pikotki, strupki. Każdy motyw jest wykonywany oddzielnie, dopiero potem zostają one ze sobą połączone za pomocą różnych pajączków, kółek, czy wzorów geometrycznych. Wykonywane są najczęściej z białych lub kremowych nici, tzw. kordonku. Zdobiąc niegdyś regionalne stroje, usamodzielniły się w rożnego rodzaju i kształtu serwety, obrusy oraz konfekcje: kołnierzyki, mankiety, obrusy, rękawiczki, bluzki, spódnice, a nawet czapki, kapelusze i suknie ślubne . Zachwycając swą niepowtarzalnością i misternym wykonaniem stały się dekoracją wielu wnętrz, a koronkowe kreacje subtelnie podkreślają kobiecą urodę - wyjaśnia koordynatorka projektu współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dni Koronki Koniakowskiej zaplanowano na 15-18 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto