18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2014 w Bielsku-Białej: Mnóstwo atrakcji w Starej Fabryce [ZDJĘCIA]

JAK
Industriada 2014 w Bielsku-Białej
Industriada 2014 w Bielsku-Białej Jacek Drost
Industriada 2014: Otwarcie drugiej części wystawy historycznej zatytułowanej "Od włókiennictwa do małego fiata. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku", spacer szlakiem zabytków przemysłowych Dolnego i Żywieckiego Przedmieścia, odsłonięcie potężnego muralu, możliwość poznania jak powstawały kapelusze czy warsztaty dla dzieci "Zostań małym projektantem mody. Stwórz własną kolekcję" to tylko niektóre z wielu atrakcji czekających na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej Industriady w Starej Fabryce (dawniej Muzeum Techniki i Włókiennictwa), będącej oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Industriada 2014:

"Współczesne Bielsko-Biała zawdzięcza swoje powstanie XIX-wiecznej industrializacji. To dzięki niej dwa siostrzane miasta na śląsko-małopolskim pograniczu, znane głównie z wyrobu sukna, połączyły się ostatecznie ze sobą i przeobraziły w nowoczesny ośrodek przemysłowo-handlowy i kulturalny" - napisał Piotr Kenig, historyk biekskiego Muzeum Historcznego w ostatnim numerze "Wystawnika", gazety informacyjnej bielskiego muzeum, zachęcając do wybrania się na Industriadę 2014.

I dodawał: "Miejscowi przedsiębiorcy uruchamiali manufaktury i fabryki dając pracę tysiącom robotników z bliższej i dalszej okolicy. Już przed stu laty tętniące życiem, kosmopolityczne, wielonarodowościowe dwumiasto utrzymywało kontakty z niemal całym światem, a jego renomowane wyroby trafiały do odbiorców na wszystkich kontynentach. Bielsko-Biała awansowało do rangi trzeciego ośrodka przemysłu wełnianego Austro-Węgier, później było drugim po Łodzi centrum włókienniczym II Rzeczpospolitej (śląski Manchester), a w epoce PRL-u zwano je miastem stu przemysłów" - napisał Piotr Kenig, wyjaśniając, że dla udokumentowania tych bogatych tradycji w 1979 r. nad Białą powołano do życia Muzeum Techniki Włókienniczej, przekształcone z czasem w Muzeum Techniki i Włókiennictwa, a od niedawna funkcjonujące pod nazwą Starej Fabryki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto