Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wilkowicach znów stawili opór Szwedom [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Ależ to była bitwa! Dokładnie 8 marca 1656 roku garstka mieszczan żywieckich, nieliczni żołnierze, górale, mieszkańcy Wilkowic i Mikuszowic stawili opór wojskom szwedzkim. W Wilkowicach k. Bielska-Białej, dokładnie 357 lat od tamtych wydarzeń, znów dało się słyszeć huk armat.

W 1656 roku w Wilkowicach rozegrała się jedna z wielu bitew Potopu Szwedzkiego. Marsz szwedzkich wojsk napotkał opór właśnie w na granicy ówczesnego Państwa Łodygowickiego, gdzie żołnierze ujrzeli usypane szańce i gotowych do obrony ludzi.

Szwedzi kilka godzin bezskutecznie atakowali szańce. Dopiero szaleńczy atak dowodzonych przez generała Jana Weiharda Wrzesowicza posiłków szwedzkich przełamał szańce wilkowickie. W Szwedzi w zmietli obrońców szańców zabijając z nich 16 i wielu raniąc. Reszta obrońców wycofała się w stronę Żywca.

- Najeźdźca tak się wykrwawił, że w Żywcu był jeszcze tylko jeden dzień, a potem nastąpił odwrót szwedzki - mówi Władysław Wala, miłośnik historii z Wilkowic.

Właśnie on był pomysłodawcą uczczenia tamtych wydarzeń. W piątkowe popołudnie w Wilkowicach Górnych, gdzie według lokalnych podań po bitwie osiedliło się kilku Szwedów, odtworzono wydarzenia sprzed 357 lat. Byli zbójnicy beskidzcy, chłopi c cepami, żołnierze króla Jana Kazimierza, a nawet arkebuzer w zbroi strzelca konnego.

W Szwedów wcieli się przedstawiciele Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego pod przewodnictwem Władysława Blicharskiego, który grał rolę oficera w filmie "Potop" - Był dowódcą kolubryny, która miała przełamać wolę walki obrony Jasnej Góry.

- Uzbrojenie szwedzkie i wyposażenie było, jak na owe czasy, wspaniałe. Mieli kilka rodzajów armat: polowe małe, pułkowe, kardany, i kolubryny - wyliczał.

Przy huku armat i strzałach z muszkietów przy ul. Harcerskiej odegrano bitwę sprzed 357 lat. Wcześniej można było dowiedzieć się, co o tych wydarzeniach pisał Andrzej Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim i usłyszeć wilkowicki zespół dziecięcy grający na fletni pana i okarynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto