Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Miedzichowo. Wilki w lasach

Jakub Czekała
Archiwum Polskapresse
Gmina Miedzichowo. Wilki w lasach. We wtorek zadzwonił do nas zaniepokojony czytelnik z Nowego Tomyśla i zrelacjonował wydarzenia, których był świadkiem przed południem.

Gmina Miedzichowo. Wilki w lasach.

- Jechałem do pracy, ale że miałem jeszcze trochę czasu, to zatrzymałem się w lesie w okolicach Smolarni, za autostradą, żeby sprawdzić pocztę, powysyłać meile. W pewnym momencie zobaczyłem w lesie zwierzę. W pierwszej chwili myślałem, że to pies, ale to nie był pies. To był wilk. Zdziwiłem się, bo nie wiedziałem, że na naszym terenie żyją wilki. O pomyłce nie może być mowy - powiedział nam w rozmowie telefonicznej.

Okazuje się, że nie jest pierwszą osobą, która w bolewickich lasach spotkała wilka. Wiedzą o tym również myśliwi, którzy także zwierzę to spotykali. Rozmawialiśmy o tym także z przedstawicielem Nadleśnictwa Bolewice, które sprawuje nadzór nad lasami w okolicach autostrady:

- Odnotowaliśmy takie przypadki. Mieliśmy także sygnały od mieszkańców. Wilki widzieli tu myśliwi. Nie ma jednak powodów do obaw. Zwierzęta te nie są groźna dla ludzi. Nie było też przypadków by atakowały zwierzynę hodowlaną - powiedział nam nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice, Tadeusz Szymański.

A co zrobić, gdy wilka się spotka? W takich sytuacjach należy zachować spokój i poczekać, aż wilk się oddali.

Wilk to gatunek drapieżnego ssaka, zamieszkującego lasy, równiny, czy tereny bagienne. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów. W poszukiwaniu partnerki samiec potrafi w ciągu 2 tygodni przebyć ponad 600 kilometrów. Żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną. Przy braku pożywienia, lub w okresie wychowywania młodych, zdarza im się atakować zwierzęta hodowlane.

Wilki z reguły unikają jakiegokolwiek kontaktu z ludźmi. W szczególnych przypadkach, gdy są do tego zmuszone poprzez brak naturalnej bazy żywieniowej, mogą atakować zwierzęta hodowlane nawet w obrębie gospodarstw.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto