Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huraganowy wiatr w Beskidach: Halny zrywał dachy i łamał drzewa. Trwa liczenie strat [ZDJĘCIA]

ZAL/KLM
Huraganowy wiatr w Beskidach. Halny zrywał dachy i łamał drzewa. Na szczęście siła wiatru już jest dużo mniejsza. W tej chwili trwa szacowanie strat.

W galerii powyżej prezentujemy zdjęcia z akcji jednostek OSP, z ostatniej doby.

AKTUALIZACJA
13.12.2017, godz. 7:30

Wyjątkowe trudne dni mają za sobą mieszkańcy Beskidów - wiejący nawet 134 km/h w porywach halny z łatwością powalał drzewa, zrywał dachy i niszczył samochody. Na szczęście noc z wtorku na środę była już dużo spokojniejsza dla strażaków. Wiatr już nie był tak silny, tak więc ilość interwencji straży pożarnej dużo mniejsza niż we wtorek.

W ciągu ostatniej doby, wiatr poczynił największe szkody w pow. bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

powiat bielski - około 203 zdarzeń, w tym uszkodzone dachy: budynki mieszkalne/gospodarcze 48/9
powiat żywiecki - około 81 zdarzeń, w tym uszkodzone dachy: budynki mieszkalne/gospodarcze 22/5
powiat cieszyński - około 123 zdarzeń, w tym uszkodzone dachy: budynki mieszkalne/gospodarcze 21/7

Drzewo zwaliło się na samochód, którym jechała 5-osobowa rodzina. Silny wiatr na południu Polski

Powiat bielski
Wczoraj do groźnego zdarzenia spowodowanego silnym wiatrem doszło w Bielsku-Białej tuż przed 6.00 - na ul. Piastowskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Karłowicza drzewo runęło na nadjeżdżającą lancię i autobus PKS. Jedna osoba została ranna.

- Topola runęła na samochód osobowy. Kierowca autobusu starał się uniknąć zderzenia i gwałtownie zahamował. W efekcie hamowania jeden z pasażerów autobusu stracił równowagę i zranił się w głowę - wyjaśnia kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Droga była całkowicie zablokowana przez ok. godzinę.

Bielscy strażacy od niedzielnego popołudnia, od godziny 17.00, do dnia wczorajszego odnotowali blisko 900 zdarzeń związanych z wichurą. Wczoraj od rana pracowali między innymi przy ulicy Cechowej w centrum miasta, gdzie zabezpieczali zerwany poniedziałkowej nocy dach na budynku kamienicy w sąsiedztwie Galerii Sfera.

- Gdy zawiało, to dach otworzył się jak puszka. Podwinęło tę blachę mocno - mówił jeden z mieszkańców ul. Cechowej.

Blachę z dachu budynku zerwało także przy ul. Leszczyńskiej, a przy ul. Cygańskiej drzewo wraz z słupem energetycznym spadło na toyotę.

Dramatyczny widok pojawił się natomiast na bielskim cmentarzu przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie powalone drzewa zniszczyły kilkanaście nagrobków.

Szalejący w Beskidach halny spowodował duże zniszczenia także w lesie komunalnym w Bielsku-Białej. Najgorsza sytuacja jest w Cygańskim Lesie oraz w rejonie Koziej Góry. Wiele drzew zostało powalonych, a inne na skutek wichury niebezpiecznie się pochyliły.

- Takie drzewa, które w każdej chwili mogą się przewrócić, stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Obecnie trwa szacowanie skali zniszczeń oraz strat powstałych w wyniku wiatru - informuje Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego Ratusza.

Urzędnicy apelują o zachowanie ostrożności i proszą, by w najbliższych dniach zrezygnować ze spacerów w obrębie lasu komunalnego.

powiat żywiecki

Marek Tetłak, rzecznik żywieckich strażaków przyznał, że na Żywiecczyźnie w ciągu dwóch strażacy odnotowali ponad 160 zdarzeń.

- Najgorzej było w gminach Czernichów i Radziechowy, jeśli chodzi o ilość interwencji. Dużo było połamanych drzew, a także zerwanych części blachy czy dachówki - przyznaje.

Ludzie bez prądu

Połamane przez wiatr drzewa niszczyły linie energetyczne - wczoraj ok. 14 tys. odbiorów z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego było pozbawionych prądu. Najwięcej, bo ok. 2 tys., w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Na tą chwilę [godz. 6:30] jest już jednak dużo lepiej - bez prądu pozostało jeszcze tylko 940 osób. Sprawdź gdzie dokładnie:

Problemy na kolei:

1) Linia 139, szlak Sól – Zwardoń - na odcinku od Żywca do Zwardonia do godz. 18:20 dn. 12.12.2017 r. kursowała zastępcza komunikacja autobusowa.

2) Linia 191, szlak Goleszów – Ustroń – wznowienie ruchu pociągów w dn. 12.12.2017 r. o godz. 12:48.

Pisaliśmy wcześniej.

Huraganowy wiatr w Śląskiem: zniszczone domy i samochody, ludzie bez prądu, powalone drzewa ZDJĘCIA

Sprawdziły się prognozy IMGW, w Śląskiem a szczególnie w jego południowej części wiatr wiał z prędkością nawet 120 km/h! Jest sporo strat, są również osoby ranne.

Straż Pożarna w ciągu ostatniej doby w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi najczęściej interweniowała w pow. bielskim, cieszyńskim i żywieckim:

- pow. bielski - ok. 1020 zdarzeń, w tym uszkodzone dachy budynków: mieszkalne/gospodarcze 65/21
- pow. cieszyński - ok. 180 zdarzeń, w tym uszkodzone dachy budynków: mieszkalne/gospodarcze 21/7
- pow. żywiecki – ok. 89 zdarzeń, w tym uszkodzone dachy budynków: mieszkalne/gospodarcze 20/2

Z kolei w Pszczynie na cmentarzu powalone drzewo uszkodziło ponad 100 nagrobków. Zobacz zdjęcia:
Cmentarz Wszystkich Świętych w Pszczynie zdewastowany przez powalone drzewo [ZDJĘCIA]

W górach sytuacja dramatyczna. Ludzie uciekali ze szlaków...

Osoby poszkodowane w wyniku silnych wiatrów

W poniedziałek 11 grudnia ok. godz. 15:50 w Bujakowie (pow. bielski) na sam. osobowy, którym podróżowało 5 osób przewróciło się drzewo. Wszyscy uczestnicy zdarzenia - czyli 2 os. dorosłe i 3 dzieci, zostali przewiezieni do szpitali. [czytaj więcej o zdarzeniu TUTAJ].

Straty w pow. bielskim

Liczba interwencji związanych z wichurami, cały czas wzrasta. Od godz. 17 w niedzielę do godz. 8.00 we wtorek Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała ponad 800 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Tylko od godz. 5.30 tych interwencji było ponad 70.

Na terenie miasta Bielsko-Biała odnotowano ok. 300 zdarzeń, dotyczyły one głównie usuwania powalonych drzew, zabezpieczania pokryć dachowych, linii energetycznych, itp. Dzisiaj rano strażacy usuwali powalone drzewo z budynku szkoły podstawowej mieszczącej się przy ulicy Wapienickiej. Z kolei o godz. 7 blacha zerwana z dachu budynku mieszkalnego tarasowała drogę w Porąbce.

Do groźnego zdarzenia spowodowanego silnym wiatrem doszło w Bielsku-Białej przed godziną 6.00. Na ul. Piastowskiej drzewo runęło na nadjeżdżającą lancię i autobus PKS. Droga jest nieprzejezdna. Strażacy rozcinają konary drzewa i usuwają je z drogi. Utrudnienia mogą potrwać do 8.00.

W pow. bielskim najwięcej zdarzeń odnotowano w Jaworzu ok . 65 zdarzeń, Kozach ok. 65 zdarzeń, Bystrej, Bujakowie, Buczkowicach i gminie Jasienica.

Ludzie bez prądu

Łączna szacunkowa liczba klientów pozbawionych dostarczania energii elektrycznej w woj. śląskim (stan na godz. 8:00) to 16951. Sprawdź gdzie dokładnie:

Problemy na kolei

1) 10.12.2017 r. godz. 17:30, pow. cieszyński, szlak Ustroń – Ustroń Polana. Uszkodzona sieć trakcyjna przez przewrócone drzewo. Ruch na szlaku przywrócono o godz. 14:03 w dn. 11.12.2017 r. O godz. 15:15 na szlaku Goleszów – Ustroń drzewo ponownie przewróciło się na tory. Z uwagi na utrzymujące się silne podmuchy wiatru i niebezpieczeństwo przewrócenia się kolejnych drzew na sieć trakcyjną, na odcinku Goleszów – Wisła do godz. 10:00 dn. 12.12.2017 r. w dalszym ciągu obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

2) 10.12.2017 r. godz. 19:20, pow. żywiecki, szlak Sól – Zwardoń. Przewrócone drzewa na sieć trakcyjną i usterka liny nośnej. Prace naprawcze zakończono o godz. 13:35 w dn. 11.12.2017 r. Z uwagi na utrzymujące się silne podmuchy wiatru i niebezpieczeństwo przewrócenia się kolejnych drzew na sieć trakcyjną, na odcinku Żywiec - Zwardoń do godz. 10:00 dn. 12.12.2017 r. w dalszym ciągu obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

3) 11.12.2017 r. godz. 05:00, pow. bielski, szlak Kozy – Bielsko-Biała Wschód. Uszkodzona sieć trakcyjna przez przewrócone drzewa i gałęzie. Wprowadzono autobusową komunikację zastępczą na odcinku Kozy – Bielsko-Biała Główna. Przerwa w ruchu pociągów występowała do godz. 10:44.

4) 11.12.2017 r. godz. 21:00 Radostowice, pow. pszczyński. Pociąg Kolei Śląskich relacji Rybnik - Bielsko utknął w terenie z powodu uszkodzonej trakcji. Straż Pożarna wyprowadziła pasażerów i przewiozła do Pszczyny. Podjęto czynności naprawcze. Dn. 12.12.2017 r. o godz. 05:32 uszkodzenie usunięto.

5) 11.12.2017 r. godz. 21:00 pow. bielski, szlak Zabrzeg - Bronów. Przerwa w ruchu na dwóch torach z powodu uszkodzonej trakcji. Dwa pociągi oczekiwały na miejscu na usunięcie uszkodzenia. O godz. 22:05 przywrócono ruch na jednym torze. Dn. 12.12.2017 r. o godz. 02:17 uszkodzenie zostało usunięte.

6) 12.12.2017 r. godz. 06:20 Szlak Cieszyn – Cieszyn Marklowice. Przerwa w ruchu z powodu awarii sieci trakcyjnej.

Minionej doby na części tras kolejowych odwołane zostały 64 pociągi pasażerskie, za które wprowadzono autobusową komunikację zastępczą.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TOP 10: Jaki prezent dla mamy pod choinkę?

TOP 10: Jaki prezent dla taty pod choinkę. Zobacz poradnik

TOP 10: Jaki prezent dla babci i dziadka pod choinkę?

Śmieszne i oryginalne prezenty pod choinkę [TOP 20]

Prezenty pod choinkę 2017 - sprawdź promocje w sklepach [gazetka BIEDRONKA, AUCHAN, TESCO...]


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [ODC. 12 - 01.12.17 - 8.12.17]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto