Jan Picheta: młodzi traktują komplement dotyczący płci jako seksizm

  • Dziennik Zachodni

KLM

Młodzi ludzie traktują komplement dotyczący płci, jako seksizm. A to wywołuje niefortunne emocje – uważa Jan Picheta, bielski felietonista, poeta i animator kultury, który zabrał głos w sprawie awantury, jaka została wywołana wokół konkursu recytatorskiego i jurora oskarżonego przez licealistkę o seksistowską wypowiedź.

Jan Picheta, bielski felietonista, poeta, dziennikarz, animator kultury, organizator Ogólnopolskiego i Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, redaktor „Kalendarza Beskidzkiego”, zabrał głos w sprawie awantury, jaka została wywołana wokół konkursu recytatorskiego i jurora Ryszarda Sypniewskiego oskarżonego przez licealistkę o seksistowską wypowiedź.

„Muszę przyznać, że w ogóle cię nie słuchałem, jak weszłaś na scenę to tak się na ciebie zapatrzyłem, że zapomniałem słuchać, taka jesteś piękna. No i co ja mam ci powiedzieć? Jesteś piękna, masz piękne ciało, to chyba wszystko co jest ci potrzebne żeby zrobić karierę. No, to chyba wszystko co mogę powiedzieć, piękna dziewczynka jesteś, możesz popracować więcej nad dykcją” – tak, według licealistki, miał wyrazić się juror.

CZYTAJ: CO WYDARZYŁO SIĘ PODCZAS KONKURSU RECYTATORSKIEGO?

Jan Picheta zwraca uwagę na konflikt kodów, jakie wysłały osoby tego „sporu”.
- Jestem w stanie sobie wyobrazić takiego człowieka, jak Rysio, wspaniałego artystę, który – żeby nie urazić dziewczyny – stara się jak najbardziej oględnie powiedzieć, że ma ona jeszcze pewne braki warsztatowe i w związku z tym będzie musiała jeszcze sporo pracować, by np. poprawić dykcję. Ale, zanim do tego dochodzi, żeby złagodzić efekt końcowy swojej oceny, mówi jej, że jest piękna i da sobie radę chociażby przez to, że ma urodę – dywaguje Jan Picheta.

Według niego aktor nie zrobił tego w złej woli, jest bowiem człowiekiem starej daty przyzwyczajonym do tego, że do kobiety podchodzi się w sposób czołobitny – w myśl zasady „całuję rączki, padam do nóżek”.
- Moje pokolenie, ludzi jeszcze dobrze wychowanych, ma to we krwi. Tymczasem młodzi ludzie traktują komplement dotyczący płci, jako seksizm. A to wywołuje niefortunne emocje – uważa.

Jan Picheta, który od 36 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego i Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa”, zwraca także uwagę na język, jakim posługują się licealiści w wydanym oświadczeniu.

- To język żywcem wyjęty z książki prof. Zygmunta Saloniego „Błędy językowe uczniów szkół średnich” napisanej w latach 70. ub. wieku. Granice naszego języka są bowiem granicami naszego świata. To język z lat 60, 70 ub. wieku, z czasów dyktatury ciemniaków. Co robią ci młodzi ludzie? Piszą, że aktor musi złożyć samokrytykę. A z jakich czasów jest samokrytyka? Mało tego, według nich obowiązuje zbiorowa odpowiedzialności i ludzie, którzy stanowią środowisko artystyczne Bielska-Białej, powinni też go potępić. To działanie wyjęte z czasów stalinowskich! – uważa Picheta.

CZYTAJ: OŚWIADCZENIE UCZESTNIKÓW KONKURSU

- Dla mnie to niepojęte, że ci młodzi ludzie używają takiego języka. Ktoś musiał im to podsunąć, kto może żył w tamtych czasach i pamięta samokrytykę, albo o niej słyszał? A jeśli jest to napisane rzeczywiście przez tych młodych ludzi, pojawia się pytanie: dlaczego jako recytatorzy, a może i przyszli aktorzy, używają takiego języka? Mają kochać język polski i prezentować najwspanialsze jego przejawy, a nie język nowomowy z lat 60, 70 ub. wieku. To jest dla mnie skandal. Inna sprawa, że co drugie zdanie to błędy językowe. Bałbym się o maturę tych ludzi. Jeśli takim językiem będą się posługiwali to nie powinni zdać matury z języka polskiego – dodaje bielski felietonista.

W czwartek Ola Burdzińska zakomunikowała na swoim facebookowym profilu, że chce powiedzieć „stop” całej tej sytuacji. Zaznaczyła, że nie chce wojny: ani dla kobiet z mężczyznami, ani dla starych z młodymi, ani dla środowiska artystycznego, ani dla aktora, ani dla siebie. - Po wojnie, nawet wygranej, są tylko zgliszcza - spuentowała.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.03.2019, 16:09

Na podwórko dzieci idźcie. Do lasu na spacer. Kiedyś tak wolny czas się spędzało. Witaminę D łapcie, słońce tak pięknie świeci. Siedzenie i klikanie w klawiaturę zagraża waszemu zdrowiu. Zwyrodnienie dłoni szczególnie kciuka, problemy z oczami, problem z kręgosłupem. Starość będzie bardziej bolesna niż dla obecnego starego pokolenia.

17.03.2019, 14:03

kto szuka seksizmu, ten zawsze znajdzie; nawet nieco żal takich osób, to na starość samotne feminzasistki z kotem zostaną albo i bez kota...

17.03.2019, 00:19

Straszne żenua panie Jasiu.Straszne.

16.03.2019, 20:34

Blok czekoladowy
400g mleka w proszku 240g masła 5 łyżek kakao herbatniki owoce suszone
Sposób przygotowania:

Mleko, cukier, masło i kakao przełożyć do garnka i podgrzewać na małej mocy palnika, aż składniki się połączą. (Nie doprowadzić do zagotowania).
Ściągnąć garnek z pieca i miksując lub szybko mieszając trzepaczką dodać stopniowo mleko w proszku. Mieszać do otrzymania jednolitej masy. Dodać ewentualnie wybrany aromat. Na końcu wmieszać łyżką drewnianą połamane na małe kawałki herbatniki lub wafle i bakalie.
Masę wyłożyć do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać łyżką i wstawić do lodówki do stężenia na parę godzin.
Gotowy blok kroić na nieduże kawałki

16.03.2019, 20:30

Kopytka
SKŁADNIKI
2 - 4 PORCJE
500 g ziemniaków (400 g po ugotowaniu)
100 g mąki
1 jajko
sól
PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki umyć, obrać, wieksze przekroić, zalać wodą, posolić i zagotować. Gotować pod przykryciem przez ok. 30 minut lub do miękkości (wbity nóż ma gładko w nie wchodzić).
Odcedzić i od razu rozgnieść praską na idealnie gładkie puree. Całkowicie ostudzić.
Na stolnicę przesiać mąkę, dodać ziemniaki, zrobić w środku wgłębienie i wbić w nie jajko. Całość posolić i zagnieść gładkie ciasto, w razie potrzeby podsypać delikatnie mąką. Można użyć miksera planetarnego (łopatki). Im mniej dodamy mąki, tym kopytka będą delikatniejsze.
Zagotować duży garnek z osoloną wodą. Ciasto podzielić na 4 części, z każdej uformować wałeczek o grubości kciuka. Nożem odkrajać kawałki tzw. "kopytka" o szerokości ok. 1,5 - 2 cm.
Wrzucać na gotującą się wodę i gotować przez ok. 4 minuty licząc od czasu wypłynięcia na powierzchnię lub do miękkości. W trakcie gotowania delikatnie przemieszać wodę drewnianą łyżką sprawdzając czy kopytka nie przykleiły się do dna. Wyławiać łyżką cedzakow i wykładać na talerze.

16.03.2019, 19:46

Kolejny janusz się odezwał...

16.03.2019, 19:43

Och, taki słodki głupiutki misio. Sympatyczny chłopak, mógłby schudnąć troszkę, to może by się bardziej dziewczynom podobał. Głupio gada, ale trudno, niektórym starczy, że są sympatyczni...

16.03.2019, 15:17

Żal.
Trzeba marginelizowac takie pseudo autorytety.
Robi się niedobrze od słuchania tłumaczeń kumplusi.
Cieszy mnie że Młodzież ma poczucie godności. To jest najwspanialsze w tym zdarzeniu, które nie powinno się zdarzyć profesjonaliście....
A jaki profesjonal widac.

16.03.2019, 13:27

Najlepsze komentarze niebieskowłosych lesb feminazistek.

16.03.2019, 12:22

https://www.siepomaga.pl/adrian-jarosz?fbclid=IwAR2EnFIaJ33272Xw-lfD6kc9qZAqyc8y0QRkuSBJLRh4OmrecZMyzEEXz8U

16.03.2019, 10:39

Seksizm w czystej postaci.

16.03.2019, 09:11

Dziewczyny jak zakładacie tipsy też Was ciągnie?

16.03.2019, 09:08

Starzy ludzie traktują seksistowską uwagę jako komplement.

16.03.2019, 08:50

ROSÓŁ DOMOWY
2 duże uda i 1 korpus z kurczaka z szyją i skrzydełkami - ok. 2 kg mięsa (lub 1 kurczak o wadze około 2 kg)
300 g wołowiny np. antrykotu, szpondra, oczka wołowego
podroby: 10 serduszek i 5 żołądków kurzych lub 1 szyja indycza
3 litry wody
1 włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula, 2 gałązki natki pietruszki, kawałek selera, pora, liścia kapusty
przyprawy: 1 łyżka soli morskiej, 3 ziarenka ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 4 całe ziarenka pieprzu
PRZYGOTOWANIE
Jeśli mamy całego kurczaka należy go pokroić na części - szyję, skrzydełka, uda, piersi i korpus (piersi odłożyć i wykorzystać na drugie danie, nie dodawać do rosołu).
Mięso (kurczaka, wołowinę i podroby lub szyję indyka) opłukać, włożyć do dużego garnka i zalać zimną wodą. Posolić i zagotować na średnim ogniu.
Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i zszumować wywar. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu (rosół ma tylko "mrugać") pod lekko uchyloną pokrywą przez około 2 godziny.
W międzyczasie przygotować warzywa: marchewkę, pietruszkę i selera obrać (lub dla większego aromatu - tylko dokładnie umyć). Cebulę, pora i natkę opłukać (cebuli nie obierać, jej łuski nadadzą zupie ładnego koloru).
Warzywa włożyć do rosołu i zagotować. Dodać przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy i czarny pieprz. Zmniejszyć ogień i gotować na małym ogniu przez około 1 i 1/2 godziny
Rosół podawać gorący, z ugotowanym makaronem, posiekaną natką, pokrojoną na cienkie plasterki marchewką z rosołu oraz kawałkami mięsa z kurczaka.

16.03.2019, 08:40

Rodzice, odetnijcie dzieciom Internet i przestańcie je sponsorować. Niech się wezmą za czytanie książek i naukę bo na tą chwilę błądzą jak we mgle.

16.03.2019, 03:05

Facet przywalił tragicznym komentarzem, który obnażył jego brak kultury, a w artykule marne przytyki w stronę błędów językowych młodzieży, a o porównaniu do stalinizmu nie wspomnę.
"Bałbym się o maturę tych ludzi", co za porażka, stwierdzić coś takiego. DADZĄ SOBIE RADĘ, PANIE OBROŃCO SEKSIZMU.

16.03.2019, 02:33

Jeden zasłużony drugiemu zasłużonemu

16.03.2019, 01:13

żenujące tłumaczenie i jeszcze bardziej żenujące szukanie powiązań z komunizmem. halo, mamy rok 2019, proszę się obudzić! czas pozbyć się obsesyjnego szukania wszędzie dziadków z partii, a zamiast tego popatrzeć na siebie i "szacunek" okazywany drugiemu człowiekowi

16.03.2019, 00:32

Ten artykuł zupełnie już obnaża wszystko. Trzymaj się dziewczyno.

15.03.2019, 21:56

Do wszystkich, którzy aktora nazywają starym obślinionym dziadem. Jak się ma to do tematu? Jakby juror był dziewczęciem z dobrze funkcjonującymi śliniankami - to mógłby uczestniczce mówić takie rzeczy? Nie. Odnosząc się do czyjegoś wyglądu/ wieku/ atrakcyjności robicie dokładnie to samo, co zarzucono temu panu.

15.03.2019, 21:31

Jeżeli panowie tak stawiają kobiety na piedestal, może powinni zadbac onichnpoczucie bezpieczeństwa. Nie bardzo znajduje odpowiednik w naszym rodzimym języku ale jest określenie w jezyku angielskim, ktore dobrze podsumowuje wypowiedz tamtego pana - "creepy". Jest różnica miedzy komplementem a molestowaniem, przytaczana wypowiedź nie jest komplementem. Wydaje mi się, że mowiac komuś komplement chcemy żeby ta osoba poczula się dobrze, a nie chcemy wywolacu niej uczucie strachu, obrzydzenia i zażenowanua...

15.03.2019, 21:07

Ten człowiek to zwykły zbok! Jego tłumaczenia są po prostu żałosne. Slończył się czas starych dziadów z pozycją, którzy myślą, że mogą wszystko. Zamiast być jurorem w takim konkursie niech idzie do domu publicznego, tam będzie mógł do woli oceniać wygląd pracujących tam Pań za stosowną opłatą.

15.03.2019, 20:48

Będzie grała? Chyba tłum. Grać trzeba umieć. Zrobiła ale brązowy piard.

15.03.2019, 20:20

A czy ktoś wie ze ta dziewczyna będzie grała w premierze Wesela w Teatrze Polskim ? I ze może chciała zrobić szum wokół swojej osoby ? To sobie zrobiła - czarny PR.

15.03.2019, 20:06

O, czyli są źle wychowani. No to się dowiedzieliśmy