Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Okrzesik stawia na smart city, czyli inteligentne miasto

JAK
Nowe technologie wpływają na sposób zarządzania miastem, ułatwiają funkcjonowanie w nim mieszkańców i turystów, komunikację z urzędem. Inteligentne miasto to przyszłość Bielska-Białej. Inwestycja w smart city to inwestycja w rozwój miasta, ale także wymierne oszczędności – mówi Janusz Okrzesik, kandydat na prezydenta Bielska-Białej.

Janusz Okrzesik przyznał, że nie jest jakimś wielkim fanem najnowszych technologii.
Dodał jednak, iż trudno nie dostrzec tego, że te różnorodne nowe technologie wpływają
na sposób zarządzania i nie da się już zarządzać nowoczesnym miastem jak za króla Ćwieczka, jak w połowie XIX wieku czy w latach 70. poprzedniego wieku.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentował założenia swojego programu poświęcone smart city. Smart city w mieście to konkretne rozwiązania – m.in. oświetlenie uliczne, inteligent monitoring miejski, komunikacja z mieszkańcami, jakość powietrza, nowoczesny transport, Wi-Fi w mieście, rowery i pojazdy miejskie, Big Data, ładowanie samochodów elektrycznych, inteligentna gospodarka odpadami.

- Z punktu smart city trzeba brać pod uwagę trzy aspekty. Po pierwsze oszczędności, które wynikają na przykład z modernizacji oświetlenia ulicznego, która polega na wymianie opraw sodowych na ledowe i wprowadzeniu systemu sterowania. To są oszczędności na poziomie 60-70 procent w stosunku do dzisiejszych opłat, jakie samorząd ponosi za energię elektryczną. Drugi problem, szczególnie na południu Polski, to smog. Tu do wykorzystania są możliwości związane z pomiarami jakości powietrza, ale także co z prezentowanych danych wynikać powinno, czyli m.in. dofinansowania do wymiany kotłów, a także szybsze dotarcie to tzw. trucicieli. Bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa zaczynając od najmłodszych kończąc na seniorach. Trzeci ważny element idei Smart City to zintegrowany transport miejski wykorzystujący zarówno pojazdy komunikacji miejskiej jak i alternatywne środki transportu, takie jak rowery miejskie czy skutery, pojazdy miejskie, połączone najlepiej w zintegrowaną kartą miejską. Korzystanie z karty powinno dawać także inne korzyści – zniżki do kin, muzeów, udział w wydarzeniach miejskich itp. - wymieniał Piotr Żochowski, niezależny ekspert od smart city.

Przyszłością miasta są na przykład e-parkingi. Udostępnienie aplikacji, która ułatwi znalezienie miejsca parkingowego. Możliwość dokonanie opłaty za postój za pośrednictwem aplikacji. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych określa działania i wymagania względem samorządów w zakresie: transportu miejskiego, punktów ładowania samochodów elektrycznych, korzystania z miejsc postojowych w celu ładowania. - Trzeba tworzyć takie miejsca. Potrzebna jest aplikacja nawigująca do miejsc ładowania, obsługa płatności i zgłoszeń kierowców – mówi Janusz Okrzesik.

Ważnym i cennym źródłem informacji o funkcjonowaniu miasta jest Big Data. - Zewnętrzne dane mogą być wykorzystane do analizy przepływu mieszkańców, analiz pod kątem turystyki, planowania inwestycji transportowych i drogowych – wyjaśnia ekspert od smart City.

Wiele z tych projektów można wprowadzić sięgając po dofinansowanie zewnętrzne, m.in. z programu Unii Europejskiej: Smart Cities and Communities.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto