Kirkut w Cieszynie. Ewenement stanowi unikatowa kompozycja monumentu zimnego kamienia i konarów potężnego drzewa o rozłożystej koronie. Zobacz zdjęcia...

Kirkut w Cieszynie. Zobacz unikalne macewy ze starego cmentarza żydowskiego przy Hażlaskiej

Postawiona macewa z pewnością nie miała w swoim sąsiedztwie żadnego drzewa. Przypuszczam, że to samosiejka, a reszty dokonała natura, komponując niepowtarzalny obraz nie martwej natury. To, co tu oglądam, zmusza do refleksji. Wprowadza w zadumę. Ten duży kamień macewy w objęciach potężnego konara drzewa jest jakby w uścisku życia, otulony skórą kory...Bardzo możliwe, że uścisk na przestrzeni dziesiątków lat, a może więcej, był tak mocny, że spowodował złuszczenie kamienia i zrzucił z macewy hebrajskie znaki. Dla wielu przechodniów i badaczy są granice, które oddzielają i strzegą tych subtelnych informacji o tych, którzy mieszkali w Cieszynie, którzy tu żyli, uczyli się i kochali, tworząc to piękne miasto i zapisując jego bogatą historię. To ci, którzy kochali tę ziemię i tworzyli rzeczywistość, których owoce spożywamy dzisiaj…

Kamienne tablice leżą strzaskane, murszeją napisy i znaki na szarym granicie. Z żelaznej gwiazdy Dawida sypie się rdza, zbutwiała woda stoi w otwartych grobach. Stary żydowski cmentarz zarośnięty wysoką trawą tonie w galicyjskim deszczu - (Zbigniew Machej).

Józef Kornblum w „Nowiny Kurier” wydawanym w Tel-Avivie, dnia 15 października 1999 r., a później w tygodniku cieszyńskim GZC, tak pisze:

„Jest jeszcze coś specyficznego w tych kirkutach, a zwłaszcza w starym, którego pierwsze nagrobki pochodzą z XVII wieku. Są one też bowiem atrakcją interesującą przyrodników w Polsce i za granicą. Właśnie długi brak opieki i ingerencji człowieka sprawił, że natura poczęła rządzić się sama, w wyniku czego cmentarze stały się wyspą zieleni.

Setki drzew, w tym jesiony, klony, dęby, robinie i wierzby rozwinęły się wprost do niewiarygodnych rozmiarów. Wiele z nich to samosiejki. Potężne pnie drzew otoczone są często spiralami jasnozielonego bluszczu, panoszącego się w porosłym leszczyną i głogami terenie, jak liany dżungli. Opowiadano mi, że po oczyszczeniu kirkuta, poszycie odrodziło się z zadziwiająca szybkością.

Ale najciekawszym zjawiskiem są macewy znajdujące się w bliskości pni, które drzewo wprost wchłonęło, czyniąc je jakby częścią swej cielesnej struktury. Zadziwiają te kamienie grobowe, z widocznymi na nich czytelnymi inskrypcjami, oplecione masą drzewną. W jednym wypadku ma się wrażenie, że drzewo przytuliło kamień przyjacielskim ramieniem, widok wzruszający do głębi”.

Kiedyś w Cieszynie mieliśmy synagogę - zobacz jak wyglądała...

Mieszkańcy informują

Komentarze (113)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

klaus (gość) (klaus)

prosty przykład tego poje-banego portalu!!!! o katoliku mógłbym pisać co mi się podoba, ale żeby napisać coś o żydzie to pięć razy musiałem edytować post!!!!

klaus (gość)

Żydzi to najbardziej pokrzywdzony naród na świecie, najbardziej pokrzywdzony bo są tak wre-dni i pazerni że żaden normalny człowiek tego bara-chła nie toleruje!!!!! i nie piszcie że jestem antysemita bo piszę prawdę!!!! Żydzi to najbogatsza nacja na ziemi ale po co ma płacić na cmentarz jak zrobią to "głu-pi" katolicy i inni!!!! Wystarczy troszeczkę ponarzekać i sprawa z głowy!!!!! A żydzi to mistrzowie narzekania!!!!!

Obserwator z Wysoki (gość)

A na mnie pisaliście że polactwo obrażam a komentarze poniżej są dowodem na to że wy nieuki na utrzymaniu i hitlerowcy jesteście poniżej mojego poziomu.

oj tam oj tam (gość)

Nie ma powodu,zebysmy musieli dbac o jakiekolwiek czyjes cmentarze,jezeli sami zainteresowani nie dbaja,to ich problem.Szkoda Zydom pieniedzy,to mozna zawsze postawic Biedronke.

zjedz mace,bo gwiazdorzysz (gość)

Dekster,ty pewnie nie jesz wiepszowiny,co?Przyznaj sie,jestws z tej nacji,co sie wloczyla po Europie i nigdzie jej nie chcieli,prawda?

Dekster (gość)

Napisałem już tej hitlerowskiej gnidzie gdzie jej miejsce, na szubienicy. Od takich faszystowsko-katolickich gnojów nasz kraj ma taki a nie inny wizerunek, na szczęscie zdychają faszyści.
Nie wdawać się ztym faszystą w dyskusję. To zwykły idiota.