Przy produkcji poduszek powietrznych zatrudniane są głównie  kobiety-szwaczki

Przy produkcji poduszek powietrznych zatrudniane są głównie kobiety-szwaczki. (© fot. Waldemar Deska.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Co najmniej dwustu pracowników zamierza zatrudnić częstochowski zakład produkcji poduszek powietrznych, należący do koncernu motoryzacyjnego TRW.

To sygnał zwiastujący koniec kryzysu w tej branży, w której jeszcze niedawno firmy zwalniały ludzi i bankrutowały. TRW zyskała nowe zamówienia, ale nowi pracownicy są przyjmowani za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. Nie mogą liczyć na stałe posady.

Wprawdzie informacje o poszukiwaniu nowych pracowników otrzymały urzędy pracy w całym regionie - od Częstochowy do Kłobucka - jednak i w tym przypadku dzieje się to za pośrednictwem agencji.

- Nasz urząd dostał ofertę dla dwudziestu kobiet na stanowiska szwaczek, lecz tylko na czas określony, na zasadach pracy tymczasowej oraz na jedną czwartą etatu. Nie jest to więc propozycja bardzo atrakcyjna, choć w obecnej sytuacji na rynku pracy, na pewno będzie sporo zainteresowanych - mówi Andrzej Zaguła z częstochowskiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Kłobucki PUP dostał z kolei, od jednej z agencji, zapotrzebowanie na 140 osób do pracy tymczasowej w TRW. Chodzi o stanowiska szwaczek oraz montażystów elementów motoryzacyjnych. Tak dużej oferty w dziejach tego urzędu nie było jeszcze nigdy. Chętnych nie brakuje. Zaplanowano urządzenie czterech giełd pracy dla wszystkich zainteresowanych.

- Wybiorę się, może uda się zdobyć pracę - mówi Joanna Mielewczyk, spotkana przez nas przed kłobuckim urzędem. - Szukam pracy od kilku tygodni. Nie mam nic do stracenia. Słyszałam, że zarobki w TRW nie są duże, ale można przekwalifikować się na lepiej płatne stanowiska.

- Miałam już robotę, którą załatwiła mi agencja. Lekko nie jest, bo nikt nie zagwarantuje, że potem zostanie się w tej pracy na stałe. Ale przynajmniej na trzy miesiące ma się jakieś wynagrodzenie, w tym czasie można spróbować dostać się do pracy w zakładzie normalną drogą albo szukać innego zajęcia - dodaje Mariola Bielska.

Systematyczna rozbudowa zakładów TRW w Częstochowie spowodowała, że koncern jest największym pracodawcą w mieście. Fabryka produkująca pasy bezpieczeństwa przy ul. Legionów zatrudnia%072 tysiące ludzi, zakład poduszek powietrznych przy ul. Rolniczej 2,5 tysiąca. Za pośrednictwem agencji przyjętych ma być blisko 800 osób. Za ich pracę agencje wystawiają firmie faktury.

Nadzieją dla "tymczasowych" jest ewentualna poprawa sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Zagraniczni producenci aut otrzymują wielką pomoc rządową. Firmy z nimi związane wychodzą z dołka. Stąd popyt na częstochowskie poduszki powietrzne i pasy.
Gigant TRW

Amerykański potentat w branży motoryzacyjnej TRW, to jeden z największych światowych producentów systemów bezpieczeństwa do samochodów.

Zakłady TRW Automotive mają swoje filie w 24 krajach na całym świecie i zatrudniają ponad 60.000 pracowników.

Koncern jest w pierwszej dziesiątce dostawców przemysłu samochodowego, dla którego projektuje i wytwarza komponenty o najwyższej jakości. W Polsce TRW jest obecne od 1990 roku. Na początku, w wynajętych pomieszczeniach w centrum Częstochowy montowano pasy bezpieczeństwa. Obecnie TRW Automotive ma 5 zakładów produkcyjnych w Polsce, w tym dwa największe znajdują się w Częstochowie - Zakład Pasów Bezpieczeństwa i Zakład Poduszek Powietrznych. JS

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mariusz boss (gość)

niech sie trw przestanie osmieszac z tymi agencjami swiatowy gigant widac wlasnie zenada ja bym zaczol zatrudniac rowniez biuro na agencje i na pol etetu