(© Fot. Klub Gaja/Tomek Pikuła)

Klub Gaja chcąc pomóc w ochronie starych drzew rozpoczął akcję „Leczymy drzewa”. Pierwszym pacjentem, któremu chce zapewnić zabiegi pielęgnacyjne jest 1000-letni Dąb Bolko. To odpowiedź ekologów na trwająca w Polsce masową wycinka drzew. - Pod topór idą młode i stare drzewa. Straty są zatrważające, ponieważ drzewa spełniają nieocenioną rolę w życiu człowieka i przyrody. Powinniśmy nie tylko sadzić drzewa ale otaczać je opieką i … leczyć. Zabiegi u „lekarza drzew” są często kosztowne - podkreślają ekolodzy z Klubu Gaja.

Majestatyczny Dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) zdobył tytuł Drzewa Roku 2015. Gmina i jej mieszkańcy starają się chronić to sędziwe drzewo, którego historia nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego. To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. Ten majestatyczny symbol piękna przyrody jest przedmiotem dumy mieszkańców całego regionu. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu, zwane Bolkowaniem przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób, które podziwiają potęgę pomnikowego drzewa.

- Stare, wiekowe drzewa to świadkowie historii i strażnicy pamięci. Pomagajmy tym drzewom weteranom, bo to one stanowią wartość w nieprzemijającej sztafecie współzależności. Stwórzmy krąg przyjaciół drzew i ratujmy co jeszcze możemy - powiedział Jacek Bożek lider Klubu Gaja.

Aby Bolko nadal mógł zachwycać nas swoim pięknem konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak nawożenie nawozem wieloskładnikowym, zwalczanie grzybów w ubytkach poprzez założenie siatek z miedzi na powierzchnie rozkładane przez grzyby i nasączenie ubytków środkami grzybobójczymi, przegląd pod kątem usunięcia ewentualnego posuszu, wykonanie pasa osłonowego poprzez nasadzenie alei grabowej w pobliżu dębu „Bolko”.

- Z uwagi na kosztowność procesów leczenia Robin Wood postanowił wesprzeć Klub Gaja w jego działaniach. Mamy nadzieję, że popularyzacja idei ochrony starych drzew oraz wspomaganie ekologicznych akcji pomoże przyrodzie – komentuje Tomasz Domino, Robin Wood, partner akcji „Leczymy drzewa”.

Każdy może pomóc leczyć drzewo Dąb Bolko. Wystarczy wpłacić darowiznę na konto Klubu Gaja nr: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120 z dopiskiem „Leczymy drzewa”. Każda złotówka jest ważna. Więcej informacji na www.swietodrzewa.pl

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

drwal (gość)

mam nadzieję że minister Szyszko wymyśli coś na tych ekologów kasiora im się marzy ani grosza nie dam