Huraganowy wiatr, -16 stopni, ciemność, no i ta mgła, przez którą człowiek traci orientację. Wycieczka, by ujrzeć zachód słońca na Babiej Górze, zamieniła się w największą w ostatnich latach akcję poszukiwawczą w Beskidach. Ale ludzie w góry nadal będą chodzić zimą. Dla tych samych powodów, dla których chodzą wiosną, latem i jesienią - pisze Łukasz Klimaniec

Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR: - Oskarżać z pozycji ciepłego fotela jest łatwo. Mówić, że to głupota, że panowały skrajne warunki. Skrajne warunki wystąpiły radykalnie. To nie byli przypadkowi ludzie, dlatego my ich nie oskarżamy. Z ich relacji wynika, że to była walka o życie.

Tomasz Kozina, sekcja babiogórska GOPR, koordynator poszukiwań: - Zimą charakter gór jest inny. Ze względu na ostrość powietrza widoczność jest dalsza. Turystyka zimowa wynagradza widokami. Oczywiście, jeśli mamy dobrą pogodę. Jeśli mamy taką aurę, jak wtedy, wyjście mija się z celem.

Jan Nogaś, szef Klubu Turystyki Wysokogórskiej bielskiego oddziału PTTK, członek wyprawy: - Od 40 lat chodzę po górach, byłem w Alpach, Himalajach. Takich warunków, jak na to miejsce, nigdy nie spotkałem.

W minioną sobotę tuż po południu 25-osobowa grupa KTW z bielskiego PTTK przyjeżdża busem na przełęcz Krowiarki. Wycieczka na Babią Górę, siódma z kolei, jest zaplanowana od dawna. Jeszcze jadąc przez Zawoję turyści spoglądają w kierunku Babiej Góry. Nad "Diablakiem", jak nazywany jest szczyt, wisi niewielka chmura. Poza tym pogoda do wyjścia w góry znakomita.

CZYTAJ DRAMATYCZNĄ RELACJĘ Z AKCJI RATUNKOWEJ NA DIABLAKU - TUTAJ

- Zawsze przed wyjściem sprawdzamy pogodę na różnych portalach. Mamy kolegę paralot-niarza, który nad tym czuwa. Informacje były takie: "warunki na Babiej Górze w dniu 21 stycznia: temperatura -1, prędkość wiatru 25-30 km/h" - mówi Nogaś.

Tymczasem na stronie babio-górskiej sekcji GOPR ostrzeżenie o trzecim stopniu zagrożenia lawinowego. Warunki turystyczne: trudne.

Zobacz, jak przebiegała akcja ratunkowa na Diablaku wg relacji turystów i ratowników GOPR


* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tymon (gość)

przynajmniej w jednej relacji nie nadawali na nas od lekkomyślnych niedoświadczonych turystów