Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogórek terapeuta

Redakcja
W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu konie uratowane przez Gaję pomagają dzieciom w rehabilitacji. Dołączył do nich Parkur-Ogórek!

Parkur jest pięcioletnim, gniadym wałachem rasy huculskiej. Pieszczotliwie nazywany jest Ogórkiem. Jest koniem spokojnym, cierpliwym i zrównoważonym, co sprawia, że kwalifikuje się do pracy w hipoterapii. Teraz Ogórek jest przygotowywany do roli konia-terapeuty oraz przyzwyczajany do zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi.

57 uratowanych istnień
Parkur jest 56. koniem Klubu Gaja uratowanym m.in. dzięki akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". W tegorocznej edycji akcji udało się zebrać 349 ton 420 kg makulatury. W konkursie wzięło udział aż 126 placówek oświatowych, przyłączyły się też firmy i osoby prywatne. W ciągu jedenastu minonych lat prowadzenia kampanii, Klub Gaja wraz z wolontariuszami i ludźmi wyczulonymi na los zwierząt uzbierał ponad 3 tys. 100 ton makulatury. Ostatni happening zorganizowany w ramach kampanii odbył się w hipermarkecie Auchan w Bielsku-Białej. Było tam stoisko informacyjne Klubu Gaja, na którym każdy zainteresowany mógł uzyskać informacje dotyczące zarówno akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie", jak i programu Święto Drzewa. Dodatkowo w pasażu zainstalowano wystawę "Pomóż ratować zwierzęta". Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Ludzie wrzucali makulaturę do kontenera ustawionego na parkingu hipermarketu Auchan przez firmę Eko-Wtór z pobliskich Wilkowic. Po to, aby ratować konie, takie jak Parkur-Ogórek.

Szczęściarze jak Antałek
W Polsce przeznacza się na ubój ponad 50 tysięcy koni rocznie. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, schorowane zwierzęta po ciężkich pracach polowych i leśnych oraz wykluczone ze sportu. Gaja wykupuje te zwierzęta, znajduje dla nich nowe domy, wspiera ich utrzymanie, leczenie i opiekę weterynaryjną. W 2014 roku uratowane zostały m.in. Antałek, Kuba oraz Parkur-Ogórek.

Wszystkie wykupione konie trafiają do organizacji prowadzących hipoterapię, małych gospodarstw lub miejsc związanych z agroturystyką. Parkur-Ogórek jest w Sosnowcu. Niedawno został tam entuzjastycznie przywitany przez opiekunów oraz przez dzieci, którym będzie pomagał w powrocie do zdrowia. Parkur-Ogórek już się w ośrodku zadomowił i razem z Antałkiem pokonują przeszkody na wybiegu.

Koń, który mówi ,,Zaufaj i zdrowiej razem z nami"
Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu to placówka, gdzie uczą się dzieci niepełnosprawne. Jazda konna jest dla nich niezwykle ważnym elementem rehabilitacji: poprawia koordynację psychomotoryczną, normalizuje napięcie mięśniowe oraz rozwija poczucie równowagi u osób z zaburzeniami centralnego układu nerwowego. Kontakt z koniem buduje poczucie własnej wartości, pomaga przełamywać bariery emocjonalne oraz psychiczne, ułatwia relacje społeczne. Zajęcia z końmi nie są traktowane przez dzieci jak leczenie, ale jak fajna zabawa, motywująca małych pacjentów do innych form rehabilitacji.

Z sosnowiecką szkołą współpracują więźniowie Zakładu Karnego w Wojkowicach. Asystują osobom niepełnosprawnym, zajmują się utrzymaniem porządku w stajni i pomagają przy hipoterapii. To dla kogoś szokujące? W tym ośrodku nie, bo tu zdrowieją wszyscy - dzieciaki, dorośli, którzy zbłądzili i zwierzęta razem z nimi też.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto