18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi przeszła do finału naszego plebiscytu

JAK
Pamiątkowe zdjęcie parafian ze Starej Wsi.
Pamiątkowe zdjęcie parafian ze Starej Wsi. Fot. JAK
Jeśli komuś podbielska Stara Wieś do tej pory kojarzyła się jedynie z prężnie działającą Orkiestrą Dętą czy ślicznymi mażoretkami, to teraz powinien jeszcze zwrócić uwagę na starowiejską parafię pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Mimo że liczy ona zaledwie 2 tysiące parafian, to zaangażowania, umiejętności współdziałania, odpowiedzialności za dobro wspólnoty, mogliby się uczyć od nich wierni ze znacznie większych parafii. Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi wygrała bowiem pierwszy etap plebiscytu na Najpiękniejszy kościół w powiecie bielskim, zorganizowany przez "Dziennik Zachodni" oraz portal bielskobiala.naszemiasto.pl.

Starowiejscy parafianie mogą poszczycić się pięknym, zabytkowym, stylowym kościółkiem, który został wpisany do Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego. Starają się dbać o niego jak najlepiej.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, czyli początki sięgają XIII wieku

- Parafia powstała w XIII wieku. Pierwsza świątynia znajdowała się prawdopodobnie w tym miejscu. I kiedy przyszli nowi właściciele Bibersteinowie (z czasem zmienili nazwisko na Starowiejscy - przyp. red.) wsi to w 1522 roku zbudowali tą świątynię - opowiada ks. Grzegorz Then, proboszcz parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. I dodaje: - Kościół, czyli wieża, nawa główna i prezbiterium są wykonane z drewna. Świątynia wiele razy przechodziła rozbudowę. W XVIII wieku dobudowano do niej soboty, w 1927 roku wykrojono wielki łuk neogotycki, by połączyć wieżę z kościołem i w ten sposób uzyskać więcej miejsca. Jak na kościółek wiejski, jego wnętrze jest bardzo bogato zdobione - w XVIII wieku nadano wystrojowi charakter barokowy czy wręcz w stylu rokoko - opowiada ks. Then.
W ostatnim czasie przez sześć lat trwały prace konserwatorskie. Cel był jeden: odkryć i uratować to, co najstarsze w świątyni. Dzięki pracom konserwatorskim udało się więc odkryć oraz na nowo wyeksponować m.in. niektóre polichromie renesansowe z XVIII wieku.

W kościele jest kilka "perełek". Zaliczyć do nich można na przykład stare organy z końca XVII wieku o przepięknym brzmieniu, drewniane boczne drzwi pochodzące prawdopodobnie z XIII wieku czy fragment starej, drewnianej podłogi z wyżłobieniami po tym, jak klęczeli na niej wierni.

- Cenne są również kopie obrazów znajdujące się w kościele.Ich oryginały mamy w parafialnym muzeum - podkreśla ksiądz proboszcz. I wymienia te obrazy: XV-wieczny tryptyk przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus rozmawiająca ze św. Katarzyną Aleksandryjską oraz ze św. Barbarą, XVI-wieczne Ukrzyżowanie czy obraz Matki Bożej Starowiejskiej.

WYGRALI PIERWSZY ETAP
Reporter "Dziennika Zachodniego" odwiedził parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, która wygrała pierwszy etap naszego plebiscytu na Najpiękniejszy kościół województwa śląskiego. Głosowanie w pierwszym etapie trwało miesiąc. Starowiejscy parafianie pokazali wielkie zaangażowanie. Na drugim miejscu znalazł się kościół ewangelicki w Jaworzu, a na trzecim w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Niebawem na portalu bielskobiala.naszemiasto rozpocznie się finałowy etap naszego plebiscytu. Zapraszamy do zabawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto