Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płynie do nas euro

Redakcja
Ponad 250 mln euro Unia wyłoży na trzy duże projekty ekologiczne. Dwa powstają w województwie śląskim: w Czechowicach i Żywcu.

Komisja Europejska zaakceptowała inwestycje w trzy nowe projekty dotyczące gospodarki wodno-ściekowej w Polsce: w Czechowicach-Dziedzicach oraz w Żywcu (w województwie śląskim), a także w Gorzowie Wielkopolskim (w województwie lubuskim). Akceptacja KE oznacza dopływ unijnych pieniędzy: w sumie 253,7 mln euro, które pochodzą z Funduszu Spójności. Wszystkie trzy projekty warte są łącznie 406,2 mln euro. Zostały zaakceptowane i dofinansowane z funduszy UE, ponieważ poprawią stan środowiska m.in. poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia gleby i wód powierzchniowych oraz zapewnią 200 tysiącom ludzi dostęp do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Ich uruchomienie oznacza także utworzenie 40 nowych miejsc pracy.

W Czechowicach mają plan
Projekt, który będzie realizowany w Czechowicach-Dziedzicach, udostępni ponad 11 tysiącom mieszkańców system odprowadzania ścieków i unowocześni istniejącą infrastrukturę sanitarną. Nowe wodociągi poprawią dostęp do wody. UE pokryje 30,2 mln euro wartości inwestycji, której całkowity koszt wynosi 59,9 mln euro.
Jednak to dopiero początek czechowickiego projektu. Miasto zaciągnęło także pożyczkę z NFOŚiGW na sfinansowanie wkładu unijnego, który będzie wynosił 115 mln 829 tys. 614 złotych. Pożyczka ta zostanie spłacona właśnie z dotacji UE. - Gratuluję odważnej decyzji. Czechowicki samorząd wykorzystał szansę, która by się już nie powtórzyła - mówiła Małgorzata Skucha, reprezentująca podczas podpisywania umowy NFOŚiGW. - To najlepszy czas na realizację projektu, jeśli chodzi o wysokość unijnego dofinansowania i koszty przetargów - dodała Małgorzata Skucha. Termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2015 roku.

Żywiec dla jedenastu gmin
Jeśli chodzi o projekt w rejonie Żywca, to znajduje się on już w drugiej fazie realizacji. Obejmuje budowę i unowocześnienie sieci kanalizacyjnej, zwiększenie skali oczyszczania ścieków w istniejącej oczyszczalni i unowocześnienie wodociągów w 11 gminach: Lipowa, Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz, Gilowice, Łodygowice, Rajcza, Ujsoły, Milówka, Koszarawa, Węgierska Górka i Żywiec. System kanalizacyjny będzie służył 80 tysiącom mieszkańców, kolejne 11,5 tysiąca uzyska dostęp do wodociągów. Unia Europejska, poprzez Fundusz Spójności, sfinansuje 181,5 mln euro z inwestycji, której całkowity koszt wynosi 278,1 mln euro. Ta część żywieckiego projektu ma zostać uruchomiona już w lipcu 2014 roku.

Kiedy decyduje Komisja?
Takie inwestycje, jak żywiecka czy czechowicka, należą do tzw. dużych projektów, których całkowita wartość (wraz z podatkiem VAT) przekracza 50 milionów euro. Dlatego wymagana była decyzja Komisji Europejskiej, podczas gdy inne typy projektów są zatwierdzane na poziomie narodowym bądź regionalnym. Komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn powiedział: "Projekty to dobry przykład, jak fundusze strukturalne poprawiają codzienne życie obywateli i sprawiają, że Polska wypełnia unijne standardy środowiskowe związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną. Sprawiają, że polskie miasta są lepszymi miejscami do życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto