18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygody Myszki, bajka z czasów PRL, w cyfrowej, odświeżonej wersji

Jacek Drost
Zbliżająca się do czterdziestki Myszka tuż przed liftingiem
Zbliżająca się do czterdziestki Myszka tuż przed liftingiem
Nie uwierzycie, ale w tym roku Myszka, której przygody śledziliśmy z zapartym tchem dawno, dawno temu, kończy 36 lat!

Uznała więc, że znalazła się w takim wieku, iż do swojego wyglądu nie może już podchodzić tak beztrosko jak kiedyś i przydałby się jej choćby lekki lifting.

Dlatego z ufnością poddała się parunastu zabiegom w ramach projektu Kino RP i teraz wygląda zdecydowanie lepiej - jej pyszczek nabrał kolorków, kapelusik jest bardziej czerwony, a mundurek niebieski. Jest zadowolona z tego, że zdecydowała się przejść z taśmy celuloidowej na zapis cyfrowy.

- To danie nowego życia kreskówkom produkowanym przed laty - mówi Andrzej Orzechowski, prezes bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, gdzie w latach 70. ubiegłego wieku zaczęto robić kreskówki o przygodach Myszki.

W kolejce do przeniesienia na zapis cyfrowy czekają Kapitan Kliper i Pampalini, a także Bolek i Lolek oraz Reksio. Jeśli do tego nie dojdzie, to za parę lat naszych ulubieńców nie będzie gdzie oglądać.

Technika idzie bowiem tak do przodu, że ze względów technicznych nie będzie się ich wyświetlać, zostaną wyparte przez bajki zrobione w najnowszych technologiach.

Na dobry początek z celuloidu na cyfrę zostały przeniesione pojedyncze bajki bielskiego SFR - "Przygody Myszki" i "Pampalini łowca zwierząt". Lata temu zostały nakręcone na 35-milimetrowej taśmie ORWO.

Kiedy się je teraz ogląda, od razu widać, że powstały w innej epoce, zauważalne są wszystkie wady filmów robionych na celuloidzie - kolory są wyblakłe, poszczególne klatki - jak mawiają fachowcy - mało stabilne, kadry zabrudzone jakimiś paprochami.

Miłośnicy starych produkcji uważają, że ma to swój urok, ale wymagania stawiane przez telewizję, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, są zdecydowanie inne - filmy muszą być dopieszczone w każdym szczególe. Można to zrobić właśnie podczas przenoszenia filmu z taśmy na zapis cyfrowy.

- Klatka po klatce poprawiana jest jakość kolorów, stabilność obrazu, usuwane są paprochy. Proszę sobie wyobrazić, że trzeba przejrzeć 24 klatki na sekundę - opowiada prezes Orzechowski.

Dodaje, że wprawdzie później jednym kliknięciem w myszkę komputera można dość szybko poprawić np. kolory, ale i tak praca jest benedyktyńska. Podczas liftingu ważna także jest współpraca z ludźmi, którzy kiedyś tworzyli te kreskówki. Mogą bowiem podpowiedzieć, jakie były pierwotne m.in. kolory.

Pojedyncze odcinki o Myszce i Pampalinim przeniosło na zapis cyfrowy KinoRP. Bielskie studio nadzorowało tylko prace, bo gdyby chciało kupić nowoczesny sprzęt do takich operacji, musiałoby wydać ogromne pieniądze.

A pieniądze są w tym wszystkim najważniejsze. Przeniesienie kreskówki na zapis cyfrowy sporo kosztuje. Płaci za to państwo. Wszystkich animacji nie da się od razu poprawić. Dlatego na swój lifting czekają kolejne bajkowe postacie.

Bolek i Lolek też chcą się odmłodzić

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czyli będą pieniądze i zostaną podpisane stosowne umowy z firmami zajmującymi się przenoszeniem filmów z taśmy na cyfrę, to w pierwszej kolejności odmłodzone zostaną cztery bajki bielskiego SFR.

W pierwszej kolejności liftingu doczekają się następujące seriale bajkowe - "Przygody Kapitana Klipera", "Pampalini łowca zwierząt", "Przygody Myszki" i jeszcze jeden serial, ale jeszcze nie wiadomo który.
Bez dwóch zdań na cyfrę powinni zostać przeniesieni Bolek i Lolek oraz Reksio, bajkowe urwisy i psiak, którzy rozsławili Bielsko-Białą na cały świat. Na razie nie jest to możliwe, bo sprawa rozbija się o kwestię praw autorskich.

Dodajmy, że od kilku lat w ramach projektu KinoRP, finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, rekonstruowane są arcydzieła polskiego kina fabularnego, w tym m.in. "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy czy "Krzyżacy" Aleksandra Forda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto