Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajcza: Samorządowcy z Żywiecczyzny i Słowacji wysłali listy do premierów swoich państw. Chcą dróg!

Łukasz Gardas
Lokalni włodarze podpisali listy do premierów Polski oraz Słowacji
Lokalni włodarze podpisali listy do premierów Polski oraz Słowacji
Wójtowie z Żywiecczyzny oraz starostowie słowackich gmin chcą walczyć o ważne drogi, które mają połączyć ze sobą przygraniczne tereny. Spotkali się w Rajczy, gdzie przygotowali wystąpienia do premierów Polski i Słowacji.

Władze samorządowe z pogranicza polsko-słowackiego reprezentujący gminy: Żywiec, Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza oraz słowackich gmin Svrčinovec, Čierne i Skalité, wystosowały listy do polskiego premiera Donalda Tuska, a także premier Słowacji Ivety Radicovej w sprawie kontynuacji budowy drogi ekspresowej, jak również autostrady D-3.

Porozumienia w tej sprawie podpisano w Rajczy. Samorządowcy w swoich listach zwracają się z prośbą o kontynuację budowy trasy S-69 po stronie polskiej stronie granicy oraz autostrady D-3 po stronie słowackiej.

– Jest to bardzo ważny szlak komunikacyjny, którego dokończenie powinno być jednym z priorytetowych zadań na najbliższe lata – podkreślał Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka.

Z kolei wójt gminy Rajcza, Kazimierz Fujak dodał, że od tego zależy między innymi turystyczny rozwój Żywiecczyzny.

Niestety okazuje się, że przygotowane przez sąsiadujące ze sobą państwa programy budowy dróg ekspresowych i autostrad nie przewidują jednak kontynuacji ich budowy w ciągu kilku najbliższych lat.

Po stronie polskiej obowiązuje "Program budowy dróg krajowych i autostrad na lata 2011-2015". Na liście zadań inwestycyjnych, których realizacja rozpocznie się do 2015 roku, nie uwzględniono budowy fragmentu drogi S-69 na wysokości gmin Węgierska Górka i Milówka (chodzi o tak zwane obejście Węgierskiej Górki).
Natomiast po stronie słowackiej obowiązuje "Program budowy autostrad na lata 2011 - 2014", w którym nie uwzględniono kontynuacji budowy autostrady D-3 na odcinku Svrčinovec - Skalité - granica państwa.

Przyjęte przez rządy obu państw rozwiązania komunikacyjne polegające na budowie korytarza komunikacyjnego północ - południe, przebiegającego przez przejście graniczne Skalité - Zwardoń stwarzają wielkie możliwości rozwoju gospodarczego oraz turystycznego naszych państw - podkreślają samorządowcy w wystąpieniach napisanych w dwóch językach, które wys-tosowano do premierów Polski, a także Słowacji.

Dodają, że powinno się wspierać dynamicznie rozwijające się regiony przygraniczne, czyli województwo śląskie, a także Žilinský Kraj.
– Zależy nam, aby autostrada D-3 została do końca dobudowana według wcześniej przyjętych planów – przyznaje Andrea Šimurdová, starosta gminy Skalite.

Samorządowcy argumentują, że otwarcie naszych krajów, znacząco wpłynęło na siebie. Powoduje swobodę przepływu towarów, osób i usług, których intensyfikacja może zrównoważyć rozwój gospodarczy oraz turystyczny obu obszarów. Do tego potrzeba jest jednak też odpowiednia infrastruktura komunikacyjna.

W dobie dynamicznego rozwoju Europy wschodniej, obecne opóźnienia w realizacji budowy dróg łączące pogranicze polsko-słowackie w rejonie przejścia granicznego Skalite - Zwardoń, spowalniają i marginalizują ten obszar, nie stwarzając tym samym dla niego nowych perspektyw rozwojowych.

Zdaniem przedstawicieli gmin polskich, jak i słowackich oraz wielu ekspertów z dziedziny drogownictwa, nie ma możliwości utrzymania istniejącego tymczasowego rozwiązania komunikacyjnego bez całościowego, szybkiego połączenia autostrady D3 z drogą ekspresową S-69.

Samorządowcy z Polski oraz Słowacji liczą, że zapewnienia związane z kontynuacją budowy drogi S-69 na wysokości gminy Węgierska Górka i Milówka oraz autostrady D-3 Svrčinovec - Skalité ujęte w międzynarodowych umowach znajdą jednak odzwierciedlenie w konkretnych decyzjach i zapisach programowych budowy dróg krajowych oraz autostrad na lata 2011-2015 po stronie polskiej oraz 2011-2014 po stronie słowackiej.
Liczą też, że rządy obu państw zrozumieją niekorzystną sytuację, w której znalazły się przygraniczne gminy, a także wierzą, że polski i słowacki rząd pomogą w rozwiązaniu problemu braku odpowiedniego skomunikowania tego przygranicznego obszaru.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto