Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieć wypożyczalni rowerów w Bielsku-Białej? Urzędnicy przeprowadzili ankietę

Łukasz Klimaniec
Wypożyczalnie rowerów sprawdzają się m.in. we Wrocławiu
Wypożyczalnie rowerów sprawdzają się m.in. we Wrocławiu arch.
Miejski system wypożyczalni rowerów w Bielsku-Białej? Jest na to szansa. Urzędnicy właśnie przeprowadzili ankietę wśród około 300 rowerzystów, pytając m.in. o lokalizację takich wypożyczalni w mieście. Zwrócili się też do Miejskiego Zarządu Dróg o opinie i ekspertyzy na temat możliwości jazdy na rowerze w centrum miasta.

- Takie rozwiązania od dawna nam się podobają - mówi Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta. - Mimo świadomości ograniczeń naszego miasta, które jest i górzyste, i zabytkowe, spróbowaliśmy rozeznać się w tej sprawie - wyjaśnia.

Urzędnicy i przedstawiciele bielskich cyklistów spotkali się z firmą, która system wypożyczalni rowerów wprowadziła m.in. we Wrocławiu oraz Warszawie Bemowie. Okazuje się jednak, że w Bielsku-Białej kłopotem jest jazda rowerem w centrum miasta. O ile poza nim można znaleźć drogi rowerowe lub ulice, na których rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie, o tyle ruchliwe centrum nie jest już tak przyjazne. Dlatego MZD zleci opracowanie koncepcji, która uwzględni wprowadzenie ruchu rowerowego na ulicach miasta.

- Pomysł jest bardzo dobry. Zamiast jechać autobusem, wsiada się na wypożyczony rower i jedzie z punktu A do punktu B, po czym tam oddaje się rower - mówi Jolanta Koźmin z Beskidzkiego Towarzystwa Cyklistów, która już korzystała z podobnych rozwiązań m.in. w Dublinie.

Zdaniem ankietowanych rowerzystów wypożyczalnie powinny znaleźć się pod Szyndzielnią, przy dworcach PKP i PKS,
Gemini Park, na Błoniach, lotnisku, w Cygańskim Lesie, placu Ratuszowym i Sferze.


Jak to działa?
Sieci miejskich wypożyczalni rowerowych z powodzeniem działają w Warszawie, Olsztynie, Gdańsku czy Wrocławiu.

Sprawa jest prosta - rowery są przypięte do stojaków. Aby z nich skorzystać, wystarczy zalogować się wcześniej przez internet lub w specjalnym terminalu za pomocą karty płatniczej lub tzw. miejskiej karty rowerowej (we Wrocławiu można np. wprowadzić kod, który dostaniemy SMS-em na nasz telefon). Wypożyczając rower, można przez 20 lub 30 min. (czas jest do negocjacji) jechać za darmo. Ten czas powinien umożliwić dotarcie do kolejnego punktu. Jeśli zmieścimy się w czasie, możemy oddać rower, wypożyczyć następny, by kolejne 30 min. jechać bezpłatnie. Dopiero gdy ten czas zostanie przekroczony, z naszej karty będzie pobierana opłata.


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto