Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Natura 2000 oznakowana
Na tablicy zobaczysz granice śląskiej sieci

W województwie śląskim zakończył się kolejny etap znakowania terenów wchodzących w skład sieci Natura 2000. W ramach projektu oznakowano obszary siedliskowe: Bagno Bruch koło Pyrzowic, Bagno w Korzonku, Buczyny w Szypowicach i Las Niwiski, Cieszyńskie Źródła Tufowe, Hubert, Łęgi w lasach nad Liswartą, Stawiska, Stawy Łężczok, Szachownica, Torfowisko przy dolinie Kocinki, Torfowisko Sosnowiec-Bory, Źródła Rajecznicy. W pobliżu ich granic zainstalowano w sumie 58 tablic. W rezerwacie przyrody Sokole Góry zamontowano 5 tablic informujących o zakazach, zasadach udostępniania, a także zagrożeniach związanych z poruszaniem się w jego obrębie.

Co słychać w gawrach?
170 niedźwiedzi już "ucina sobie" drzemkę

Słońce jest w znaku Koziorożca i mamy astronomiczną zimę. Tropy tylko czterech niedźwiedzi zaobserwowano ostatnio w Bieszczadach. W ocenie leśników, drapieżniki rozpoczęły już zimowy sen, w który zapadają, kiedy spadnie co najmniej pół metra śniegu, a przez kilka dni termometry pokazują temperaturę poniżej 10 stopni C. W gawrach niedźwiedzice będą rodzić potomstwo. Małe niedźwiadki są mniejsze niż ludzkie noworodki. Ważą około dwóch kilogramów i do wiosny "nie wychylą nosa" z gawry. Żywić się będą mlekiem matki. Jeszcze kilka lat temu na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, żyło niespełna 100 niedźwiedzi. Teraz jest ich 170. To właśnie w tych lasach żyje ok. 90 proc. polskiej populacji tego drapieżnika. Dorosłe osobniki ważą do 300 kg, żyją do 50 lat.

Takich zdjęć jeszcze nie widziałeś, bo to inny świat!
Sto najlepszych fotografii dzikiej przyrody można zobaczyć w Galerii Bielskiej BWA. Potem odjadą...

To polska premiera ekspozycji, która w tym roku odwiedzi jedenaście miast. "Fotografia dzikiej przyrody 2014" jest do obejrzenia w Galerii Bielskiej BWA. To sto najlepszych fotografii dzikiej przyrody nadesłanych na doroczny konkurs londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej oraz magazynu BBC Worldwide. Wśród prezentowanych zdjęć jest np. ujęcie Michaela "Nicka" Nicholsa, za które otrzymał tytuł Fotografa Dzikiej Przyrody 2014. Jest czarno-biała praca "Ostatni wspaniały obraz" przedstawiająca śpiące na skałach lwice z młodymi, które odpoczywają po tym, jak przepędziły atakujące je samce. Zobaczyć można zdjęcie Hiszpana Carlosa Pereza Navala przedstawiające skorpiona w blasku słońca. Jest też polski akcent - "Zimowe zawieszenie" Łukasza Bożyckiego, który uchwycił w obiektywie pogrążonego w hibernacji nietoperza nocka rudego. W obecnej edycji konkursu po raz pierwszy została przyznana nagroda publiczności. Internauci docenili m.in. fotografię "Jelenie i żurawie" Marka Kosińskiego. Doroczna wystawa gości w Galerii Bielskiej BWA od 2004 r. W tym sezonie można ją oglądać do 30 stycznia. Warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto