Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staw, jezioro, rzeka - gdzie możemy wejść do wody?

Redakcja
FOTO - ARC DZ
FOTO - ARC DZ

W upalne dni wielu mieszkańców naszego regionu zechce schłodzić się nad wodą. Niestety, część z nas korzysta z miejsc, w których woda może być brudna i zanieczyszczona. Gdzie możemy wchodzić do wody, jak to sprawdzić i zadbać o swoje bezpieczeństwo? Zapytaliśmy o te kwestie Bogdana Czaplę z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

- Do wody możemy wchodzić tylko w miejscach oznakowanych, w których zorganizowane są kąpieliska lub miejsca wykorzystywane do kąpieli - mówi Bogdan Czapla z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Jak tłumaczy pracownik WSSE Katowice: - Kąpielisko to wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem, że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Natomiast miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem, funkcjonujący przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.

Pamiętajmy więc, aby zażywać kąpieli tylko w wyznaczonych miejscach. Niestety, ale nie ma możliwości, aby wszystkie stawy, jeziora i rzeki były regularnie badane. - Zbadanie wszystkich wód powierzchniowych występujących w naszym regionie jest po prostu niemożliwe. Badaniami objęte są kąpieliska, miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli i miejsca ujmowania wód do celów wodociągowych - zaznacza Bogdan Czapla.

Informacje o miejscach, w których możemy wchodzić do wody, znajdziemy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie lub na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach w zakładce „Serwis kąpieliskowy”.

Nie wchodźmy do zanieczyszczonej i brudnej wody

- Nie należy wchodzić do wody, o której nic nie wiemy, tzn. nie znamy jej jakości (fizykochemicznej, mikrobiologicznej), nie wiemy, jaka jest głębokość, jak jest ukształtowane dno, z czego się ono składa i nie wiemy, czy ktoś nie wykorzystał zbiornika wodnego jako odbiornika ścieków czy śmieci - podkreśla Bogdan Czapla z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Zagrożenia mogą być bardzo różne. To alergie, schorzenia skórne, podrażnienie błon śluzowych, niekorzystne reakcje ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunki) oraz poważne zagrożenia zdrowia będące konsekwencją spożycia nawet niewielkiej ilości takiej wody. - Każde pogorszenie stanu zdrowia związane z pobytem nad wodą należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi - podkreśla Bogdan Czapla. Jeżeli istnieje możliwość, to powinniśmy powiadomić właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o potencjalnym zanieczyszczeniu wody - podkreśla. Dokonamy tego na stronie internetowej: higienawody. wsse.katowice.pl.

W fontannach miejskich obowiązuje zakaz kąpieli

- Rodzaj i stopień szkodliwości wody w fontannach, w przypadku osób nieprzestrzegających zakazu kąpieli, zależy od sposobu zasilania fontanny w wodę. Rozróżnia się dwa rodzaje obiegów wody: otwarty i zamknięty. Pierwszy oznacza podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej - wówczas jakość wody zasilającej fontannę odpowiada wodzie wodociągowej. W drugim następuje ciągłe krążenie tej samej wody, wymienianej np. raz w miesiącu, w zamkniętym systemie, z czym jednak wiąże się stosowanie silnych substancji chemicznych, m.in. zapobiegających rozwojowi glonów, co w konsekwencji wymaga bezwzględnego zakazu kontaktu z wodą ze względu na ryzyko wystąpienia uczulenia - tłumaczy Bogdan Czapla.

Należy pamiętać, iż z uwagi na ogólnodostępny charakter, woda w fontannie zawiera zanieczyszczenia bakteriologiczne i mechaniczne, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi. Na czystość mikrobiologiczną wody wpływają m.in.: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody. Zamknięty obieg wody w fontannach sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów. W Polsce obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach miejskich. Niestety, brak wyraźnego oznakowania powoduje, że ludzie w upalne dni „pluskają się” w fontannach. Taką sytuację możemy zauważyć m.in. w sztucznej Rawie w centrum Katowic. - Woda w fontannach, mimo że znajduje się w stałym obiegu, jest chlorowana i regularnie wymieniana, to nie nadaje się ani do kąpieli, ani do picia. Szczególnie apelujemy do rodziców, by nie pozwalali dzieciom wchodzić do fontann - mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto