Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stoki już bez tajemnic

Wanda Then
Na razie Dębowiec to stok niemal dziki, na którym przeszkadzają sobie wzajemnie narciarze, saneczkarze i spacerujący mieszkańcy
Na razie Dębowiec to stok niemal dziki, na którym przeszkadzają sobie wzajemnie narciarze, saneczkarze i spacerujący mieszkańcy fot. leszek stebnicki
Na stronie internetowej bielskiego Urzędu Miejskiego znaleźć można od kilku dni koncepcję zagospodarowania Szyndzielni i Dębowca

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Bielska-Białej projektem zagospodarowania Dębowca i Szyndzielni, stworzyliśmy stronę internetową, na której na bieżąco będziemy informować o postępach w jego realizacji - przeczytać można od kilku dni na portalu bielskiego Ratusza.

To pierwszy taki w historii miasta pomysł konsultacji społecznych i okazja do współtworzenia przez bielszczan koncepcji projektu. Do ich dyspozycji oddano nawet "forum dyskusyjne", licząc na owocną wymianę poglądów i pomysłów związanych z zagospodarowaniem stoków. Jest też zapewnienie, że wszystkie propozycje zostaną szczegółowo przeanalizowane.

Projekt nosi tytuł "Infrastruktura turystyczno-rekreacyjna na Dębowcu i Szyndzielni w Bielsku-Białej". Powstał w związku z pojawieniem się możliwości dofinansowania unijnego inwestycji w infrastrukturę turystyczną. Jego celem, jak zapewniają autorzy strony, jest nie tylko odbudowa istniejących w przeszłości tras narciarskich i ich dostosowanie do obecnie obowiązujących standardów, ale również wzbogacenie tego miejsca o całoroczne elementy infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej.

Miasto już w 2006 roku zostało beneficjentem zadania, które uzyskało akceptację Zarządu Województwa Śląskiego z przyznaną dotacją w wysokości 10,63 milionów euro. Jest częścią projektu kluczowego Subregionu Południowego Województwa Śląskiego z dofinansowaniem dla całości z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 40 mlilionów euro. Projekt kluczowy składa się z 29 zadań, realizowanych przez 26 jednostek samorządu terytorialnego oraz Nadleśnictwo Wisła.

Zgodnie z opracowaną koncepcją na Dębowcu powstać mają: oświetlona i naśnieżana trasa narciarska o długości 680 m i niskim stopniu trudności, kolej krzesełkowa o długości 680 m z końcową stacją przy schronisku na Dębowcu, parking przy ul. Karbowej bezpośrednio przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej wraz z infrastrukturą usługową oraz teren rekreacji całorocznej.

Zagospodarowanie stoku Szyndzielni obejmuje: oświetloną i naśnieżaną trasę narciarską Sahara o długości 1020 m i dużym stopniu trudności, oświetloną i naśnieżaną trasę narciarską Kołowrót o długości 1670 m i średnim stopniu trudności, kolej krzesełkową o długości 1000 m obsługującą trasę narciarską Sahara i Kołowrót, trasę odjazdową z dolnej stacji kolejki krzesełkowej do dolnej stacji kolejki gondolowej oraz elementy rekreacji zimowej na polanie Gacioki.

- Zapowiada się ciekawie, ale żeby nie skończyło się na planach, bo Szyndzielnia i Dębowiec spokojnie mogą konkurować ze Szczyrkiem, tylko trzeba w końcu tam zainwestować - napisał jeden z pierwszych gości forum .

Wiele osób interesuje przede wszystkim termin realizacji koncepcji. Na razie wiadomo, że projekt gotowy być musi do wiosny, by zmieścić się w unijnych terminach.

- Jest szansa, że roboty ruszą przed przyszłorocznym sezonem narciarskim - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik UM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto