Marek Biłka kupił dla dzieci m

Marek Biłka kupił dla dzieci m.in. podręczniki, ale jeszcze nie otrzymał zwrotu pieniędzy. (© fot. Łukasz Klimaniec.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad 560 dzieci z blisko 250 bielskich rodzin czeka od półtora miesiąca na wypłatę stypendiów socjalnych, bo - jak twierdzi Śląskie Kuratorium Oświa-ty - Ministerstwo Edukacji Narodowej przesłało dokumentację z błędami do Ministerstwa Finansów, więc wypłaty zostały wstrzymane.

Przez ostatnie dni rodzice dzieci, którym należą się stypendia, pukali do drzwi bielskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zajmuje się wypłatą pieniędzy, ale byli odsyłani z kwitkiem do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tam również nic nie wskórali.

- Korzystamy ze stypendiów socjalnych już od kilku lat. Do tej pory nie było problemów z ich wypłatą. Jednak ostatnie miały być wypłacone do 15 marca, a kończy się kwiecień i nadal ich nie ma - irytuje się bielszczanin Marek Biłka, który otrzymuje stypendia na troje dzieci.

Na zakup podręczników i przyborów szkolnych Biłka wydał około 900 zł (musiał się zapożyczyć), później poszedł do bielskiego MOPS z fakturą, by otrzymać zwrot poniesionych kosztów, czyli owe stypendia, ale tam usłyszał, że pieniędzy na razie nie ma i nie wiadomo, kiedy będą. Odesłano go do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- W urzędzie też nie potrafili mi powiedzieć, kiedy będą wypłaty - opowiada Biłka.

Anna Wietrzyk ze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach przyznaje, że jest problem z wypłatami stypendiów, rodzice interweniują w tej sprawie, a kuratorium wysłało już do MEN prośbę o wyjaśnienie tej sytuacji.

- Z tego, co się dowiedziałam w Wydziale Polityki Socjalnej UW, opóźnienie wynika z tego, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przesłało do resortu finansów dokumenty z błędnym zapisem. Dlatego resort wstrzymał pieniądze - mówi Wietrzyk. Dodaje, że w dokumentach MEN nie uwzględniło wypłaty stypendiów dla uczniów z miast, a jedynie dla dzieci ze wsi.

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!