UKS Set Kaniów - mistrzowie!

Łukasz Klimaniec
Jerzy Zużałek/materiały UKS SET Kaniów
Po raz pierwszy w historii seniorzy i seniorki UKS Set Kaniów zdobyli jednocześnie mistrzostwo kraju. Zawodnicy UKS Set dowiedli, że są warci kadry Polski, a kajakarki pokazały, jak silną mają psychikę.

Dziewięć lat czekaliśmy na ten moment - nie ukrywali trenerzy i zawodnicy męskiej drużyny UKS Set Kaniów. Po latach dominacji zespołu z Choszczna UKS Set Kaniów wrócił na najwyższe miejsce na podium w kajak-polo w Polsce.

- Ostatni złoty medal mieliśmy w 2005 roku, poprzednie lata w rywalizacji z MOSW Choszczno kończyliśmy na drugim lub trzecim miejscu - przyznaje trener zespołu Dariusz Pilarz.

W tym roku praca kajakarzy z Kaniowa była mocno skupiona na odzyskaniu tytułu. I zawodnicy pokazali, na co ich stać - wygrywając finale z MOSW Choszczno 5:4 sięgnęli po wyczekiwany tytuł. Trener Pilarz nie ukrywa, że pomógł w tym trochę fakt organizacji klubowych mistrzostw Europy, jakie we wrześniu będą w Kaniowie.

- Aby w nich zagrać musieliśmy być w pierwszej dwójce mistrzostw Polski. Gdy awansowaliśmy do finału, mogliśmy pozwolić sobie na grę na luzie. I chłopcy pokazali to, co potrafią najlepiej - zaznacza.

Zdobywając tytuł po znakomitej grze kajakarze z Kaniowa zgłosili swój akces do kadry Polski. Według rodzimego sztabu szkoleniowego największe szanse mają na to Łukasz Pilarz, Arek Pilarz, Paweł Michalec i Bartek Dawidek. Decyzję podejmie jednak trener reprezentacji Polski.

Równocześnie z długo wyczekiwanym mistrzostwem seniorów UKS Set Kaniów, tytuł mistrzowski zdobył także seniorki tego klubu. Choć w turnieju trzy razy przegrały z MOSW Choszczno (1:8, 4:5, 3:4) w finale pokazały swoją wyższość nad rywalkami.
- Dziewczyny miały za zadanie w każdym meczu zagrać innym sposobem, niezależnie czy szło im dobrze, czy źle - zdradza trener Pilarz.
Najtrudniej było w starciu z KS Powiśle Warszawa, gdy kajakarki UKS Set musiały zagrać zgodnie z taktyką, której nie lubią. Cierpiały przez cały mecz, ale w dogrywce dowiodły, że mają silną psychikę i strzeliły tzw. złotego gola.
- To był dla nich wielki sprawdzian psychiki. Wytrzymały do końca. Wcześniej właśnie tego brakowało -cieszy się szkoleniowiec.

W finale kajakarki miały już wolna rękę - miały zagrać z wykorzystaniem wszystkich wyuczonych wcześniej elementów. I to sprawdziło się znakomicie !

Kajakarzy i kajakarki UKS Set Kaniów czekają teraz mistrzostwa Europy w Essen (27-30 sierpnia), a we wrześniu klubowe mistrzostwa Europy w kajak-polo w Kaniowie.

Mistrzynie Polski w kajak-polo 2015: Klaudia Sachmerda, Natalia Pacyga, Monika Pacyga, Aleksandra Ciupak, Katarzyna Ciupak, Sandra Pilarz, Klaudia Gryz, Marlena Madej, Gabriela Bazan.
Mistrzowie Polski w kajak-polo 2015: Arkadiusz Pilarz, Łukasz Pilarz, Paweł Michalec, Bartłomiej Dawidek, Borys Zubczewski, Maciej Paszana, Piotr Bajerski