Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej spotkali się fani szosy, którą każdy nosi w sercu [WIDEO]

Jacek Drost
Kadr z animowanego filmu "Auta" w reżyserii Johna Lassetera. Akcja toczy się na Drodze 66.
Kadr z animowanego filmu "Auta" w reżyserii Johna Lassetera. Akcja toczy się na Drodze 66. fot. Materiały prasowe.
Każdy ma swoją Drogę 66 - mówi dr Jerzy Kossek z Katedry Anglistyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, gdzie w czwartek rozpoczęło się dwudniowe spotkanie fanów tej najsłynniejszej na świecie, owianej legendą szosy łączącej Chicago z Los Angeles - kultowego symbolu ucieczki, poszukiwań, tęsknoty i wolności.

Dla jednych taką namiastką Drogi 66 będzie popularna "gierkówka" - zbudowana w latach 70. trasa szybkiego ruchu łącząca Warszawę z Katowicami. Dla drugich, DK 78 biegnąca przez Siewierz, która po oddaniu w ubiegłym roku do użytku obwodnicy Siewierza straciła w tym rejonie na znaczeniu. Dla innych: stara droga Bielsko-Biała - Cieszyn, którą dojeżdżało się do przejścia granicznego i po okazaniu paszportu oraz przejściu kontroli celnej wyrywało się w świat - do braci Czechów czy Węgrów lub jeszcze dalej, hen, na słoneczne, bogate południe Europy.

- Odkąd zbudowali ekspresówkę, ruch samochodów na tym odcinku drogi krajowej nr 1 spadł, straciła na znaczeniu - wzdycha Andrzej Zagóra, który w Pogórzu przy starej drodze na Cieszyn od 20 lat prowadzi sklep ogrodniczy, ale odkąd powstała S1, to zaczął się przestawiać na wytwarzanie drobnych elementów z drewna i metalu do ogrodów.

- Kiedyś ruch był tu - można rzec - radosny. To była główna droga do Europy, na Rzym się nią jechało. Teraz jest ułamek tego, co było. Odbija się to na liczbie klientów, koniunktura jest słaba. Jak mówią Czesi: To se ne vrati pane Havranek- kwituje Zagóra.


Dziś takich dróg już nie ma, zastąpiły je obwodnice

Rozmowa z dr. Jerzym Kosskiem z Katedry Anglistyki bielskiej ATH
Jechał pan Drogą 66?

Wielokrotnie, ale nigdy nie pokonałem jej od początku do końca, bo ona czasami zanika. Byłem na większości odcinków, w różnych okresach czasu. Posmakowałem tej drogi, ale nie odbyłem tej kultowej podróży od - do.

A ten pierwszy raz pan pamięta?
Stanąłem na niej, ale akurat wtedy nie wiedziałem, że jestem na Drodze 66.

Co to jest ta Droga 66?
Może być rozpatrywana jako jedna z pierwszych arterii, która służyła uchodźcom z Oklahomy i Arizony jako droga do szczęścia, do realizacji "Amerykańskiego snu". Dzisiaj Droga 66 ma bardzo symboliczny charakter. To droga zgubiona i znaleziona na nowo. To droga, którą każdy nosi w sercu. Każdy ma swoją Drogę 66.

Dlaczego stała się tak słynna, kultowa?
Była pierwszą o tak dużym zasięgu. Powstała w 1926 roku, to początki motoryzacji. Była jedną z pierwszych utwardzonych, wyasfaltowanych dróg, tak dobrych, jakich do dziś w Polsce nie mamy. Prowadziła przez ponad 2 tysiące mil, może nie od wybrzeża do wybrzeża, ale z Chicago w głąb kraju. Dzięki tej drodze można było przewozić towary, podróżowali nią do lepszego życia bohaterowie powieści Johna Steinbecka, wracali nią żołnierze z wojny w 1945 roku.

Stała się legendą także dzięki piosenkom, filmom...
Zwłaszcza przez piosenkę Bobby'ego Troupe "Get Your Kicks on Route Sixty Six", którą napisał po swojej podróży Drogą 66 i spełnił nią swój amerykański sen, bo w ciągu paru tygodni za gażę mógł kupić dom w wymarzonym miejscu. Wiele zespołów śpiewało o Drodze 66 (The Rolling Stones, Depeche Mode - red.). Było mnóstwo filmów od "Gron gniewu" po kultowy "Easy Rider".

Czym różnią się dzisiejsze trasy od Drogi 66?
Nie przebiegają przez centrum miast i miasteczek. Dzisiaj jedzie się obwodnicami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto