Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilamowice: Watykan wyraził zgodę - św. Józef Bilczewski będzie patronem miasta

KLM
Św. Abp Józef Bilczewski zostanie patronem Wilamowic! Delegacja gminy, w której znaleźli się m.in. burmistrz Marian Trela i ks. prałat Michał Boguta odebrała z rąk nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore dekret z Watykanu zatwierdzający tę decyzję. Uroczystości zostaną ogłoszone po ustaleniu daty.

Starania o to, by św. abp Józef Bilczewski został patronem Wilamowic rozpoczęły się już w ubiegłym roku. W październiku podczas uroczystości ogłoszenia kościoła parafialnego w Wilamowicach - Sanktuarium Św. Abpa Józefa Bilczewskiego delegacja Wilamowic zwróciła się do bp Tadeusza Rakoczego, z prośbą, by Stolica Apostolska przez pośrednictwo nuncjatury w Warszawie zatwierdziła dekretem, by patronem miasta Wilamowice był pochodzący z tego miasta św. Abp Józef Bilczewski.

Wcześniej radni Wilamowic jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której wyrażają wolę, by właśnie abp Józef Bilczewski został patronem miasta.

W tym miesiącu delegacja z Wilamowic pojechała do Warszawy, gdzie została przyjęta przez kard. Kazimierza Nycza, Metropolitę Warszawskiego. Z nim wilamowianie udali się do nuncjatury, gdzie abp Celestino Migliore wręczył im przesłany dekret ze Stolicy Apostolskiej.

- Jest to wielkie historyczne wydarzenie dla naszego miasta - podkreśla ks. prałat Michał Bogut, proboszcz parafii w Wilamowicach.
Uroczystości nadania imienia patrona w Wilamowicach zostaną ogłoszone po ustaleniu daty.

Józef Bilczewski urodził się w Wilamowicach 26 kwietnia 1860 roku. W 1884 przyjął święcenia kapłańskie, a 17 grudnia 1900 papież Leon XIII ustanowił go metropolitą arcybiskupem lwowskim. Dzięki inicjatywie abp Bilczewskiego powstało na terenie archidiecezji lwowskiej 330 obiektów sakralnych na czele z monumentalnym kościołem świętej Elżbiety we Lwowie. Abp Bilczewski wspierał rozwój Wilamowic, a także miejscową społeczność i jej życie edukacyjne.

Był wielkim czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, uważając Jej kult za jeden z najważniejszych czynników w zjednoczeniu i odrodzeniu narodu w latach zaborów. Po kradzieży koron z 22 na 23 września 1909 na Jasnej Górze, arcybiskup Bilczewski uprosił u papieża Piusa X złote korony dla obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, które 21 kwietnia 1910 jako główny organizator tego dzieła wraz z delegacjami ze wszystkich zaborów odebrał z rąk Piusa X. Konsekwencją tego był zakaz władz carskich na uczestnictwo w koronacji obrazu, który odbył się 22 maja 1910. Wiązało się to z faktem, że abp Bilczewski wcześniej sprzeciwił się, aby nowe korony zostały ufundowane przez rosyjskiego cara.

Zmarł 20 marca 1923 we Lwowie. Został pochowany pośród ubogich na cmentarzu Janowskim, odprowadzany na miejsce wiecznego spoczynku przez tłumy przedstawicieli wszystkich środowisk Lwowa.
W 2005 roku został ogłoszony świętym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto