Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w Beskidzie Żywieckim: Drapieżniki wpadły w wideopułapkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

JAK
You Tube/Stowarzyszenie dla Natury Wilk
Stowarzyszenie dla Natury Wilk zamieściło na kanale You Tube kolejne nagranie z wideopułapki, na którym zostały uchwycone wilki w Beskidzie Żywieckim. Filmik trwa 2 minuty i 15 sekund. Można na nim zobaczyć m.in. jak młody drapieżnik spaceruje po pniu przewróconego drzewa, na innym ujęciu wydać z kolei kilka małych wilczków harcujących nocą po lesie.

- To efekt bardzo ciężkiej pracy, kilku lat tropień wilków, prowadzonych głównie przez naszego współpracownika Michała Figurę. W różnych porach roku znajduje on miejsca, gdzie można zaobserwować zwiększoną aktywność wilków. Właśnie w takich miejscach instalujemy później wideopułapki – opowiada dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury Wilk.

Czasami wideopułapka wisi w lesie przez długi czas i nic się nie dzieje, ale czasami aktywność drapieżników w danym rejonie jest większa i można nagrać drapieżniki..

- Na ostatnim filmiku widać życie jednej grupy rodzinnej wilków (dr Pierużek-Nowak woli używać określenia grupa rodzinna, bo wataha kojarzy się z czymś nietrwałym, a wilki działają w stadach stałych, rodzinnych - przyp. red.), ale ujęcia zostały nakręcone w różnych miejscach – mówi dr Pierużek-Nowak.

Dodaje, że nakręcenie tej grupy drapieżników cieszy ją, bo są to wilki, które monitorują od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. - Ten filmik pokazuje, jak bardzo takie grupy są stabilne, że potrafią korzystać z danych terytoriów przez wiele, wiele lat. Oczywiście wilki starzeją się, mają choroby, umierają, ale pojawiają się młode i terytorium zaczyna „zarządzać” potomstwo - wyjaśnia dr Pierużek-Nowak.

Szefowa SdN Wilk zwraca też uwagę, że drapieżnik chodzący po pniu leżącego drzewa ma około rok. Przypomina, że w ubiegłym roku w tym samym miejscu udało im się nagrać na wideopułapke szczeniaka. - Podejrzewamy, że to ten sam osobnik, co świadczy, że wilki lubią odwiedzać pewne miejsca – dodaje dr Pierużek-Nowak.

Z obserwacji ekologów wynika, że w Beskidzie Żywieckim są trzy watahy wilków, natomiast w Beskidzie Śląskim pojawiają się dwa osobniki.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto