Bielsko jest miastem, w którym znajduje się najwięcej na Śląsku terenów objętych specjalną ochroną. Zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, parków krajobrazowych, użytków ekologicznych.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Bielsko jest miastem, w którym znajduje się najwięcej na Śląsku terenów objętych specjalną ochroną. Zespołów przyrodniczo-krajobrazowych, parków krajobrazowych, użytków ekologicznych. Ważne jest jednak również to, by dbać o pozostałe elementy środowiska. Bielsko radzi sobie z tym nieźle.


Pierwszego kwietnia ubiegłego roku w Bielsku-Białej obowiązywać zaczęła uchwała Rady Miejskiej wprowadzająca obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Do segregacji śmieci obligują nas dyrektywy unijne określające terminy, w których na wysypiska trafiać mają coraz mniejsze ilości śmieci niesegregowanych i to tylko tych, z którymi utylizacją poradzi sobie środowisko. - Unijne dyrektywy określają procenty odzysku w poszczególnych latach. Do 2010, 2013 i 2020 zmniejszyć trzeba objętość odpadów biodegradowalnych na wysypiskach o 25, 50 i 70 procent w stosunku do roku 2005 - wyjaśnia Beata Gorczowska-Antonów z Wydziału Ochrony Środowiska UM, lider bielskiego projektu edukacyjnego. Określenie "wysypisko" zniknąć ma z naszej rzeczywistości, a zastąpić je ma słowo "składowisko".

W internecie działa strona www.akcjasegregacja.pl, od grudnia w szkołach trwa też akcja edukacyjna promująca segregację. Od stycznia tego roku do segregacji ma mieszkańców zmobilizować znacznie wyższa stawka wywozu śmieci niesegregowanych niż segregowanych. Za 1 metr sześcienny śmieci zmieszanych zapłacić trzeba 41,5 zł, za segregowane 13,85 zł. Z ekonomicznego punktu widzenia segregacja jest więc opłacalna, problem jednak w mentalności mieszkańców i możliwościach technicznych segregacji.

W zabudowie wielorodzinnej posegregowane odpady powinny trafiać do kolorowych pojemników, tzw. dzwonów (żółty na plastik i metal, niebieski na papier, zielony na szkło), natomiast w zabudowie jednorodzinnej, segregowane odpady gromadzone są w specjalnych workach, o tej samej co dzwony kolorystyce. Worki te można kupić u odbiorcy odpadów, spółce SITA Zakład Oczyszczania Miasta przy ul. Gazowniczej 30. Cena 1 worka wynosi 3 zł. Odpady zmieszane gromadzone i odbierane są na dotychczasowych zasadach.

- W osiedlach domów jednorodzinnych szansa na segregację jest duża, na osiedlach marna. Dzwony ładnie wyglądają, ale mało komu w złą pogodę chce się stać i wpychać śmieci w maleńkie otwory. W innych miastach rozwiązano to lepiej ustawiając pomalowane na konkretne kolory kontenery, do których dostęp jest znacznie lepszy, bo wystarczy odsunąć klapę, a w dodatku odpadów mieści się znacznie więcej - mówi Dariusz Paczkowski z fundacji ekologicznej Arka.

Według wskaźników, na 500 osób powinno być jedno gniazdo dzwonów. Ma o to zadbać administrator, w osiedlach spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli tego nie zrobi, muszą to na niej wymusić mieszkańcy. Właśnie dlatego, że tylko w ten sposób mają szansę mniej płacić za wywóz śmieci. Problemu z dzwonami nie ma żadnego. Na zamówienie dostarcza je Sita. W bielskich osiedlach dzwonów w znaczący sposób nie przybyło, bo na razie nie ma takiej potrzeby. Segregacja w blokowiskach nie jest jeszcze powszechna. By do niej zachęcić, na drzwiach komór śmieciowych w osiedlu Karpackim rozwieszono informacje o konieczności segregacji, która jest jedynym sposobem na zmniejszenie rachunków za wywóz śmieci.

Już dziś odpady posegregowane nie trafiają na wysypisko, ale do papierni, hut czy Polovatu. Mało kto bowiem wie, że w Bielsku istnieje największy w Europie południowo-wschodniej zakład przerobu butelek typu pet. Przywożone są tu ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier, bo naszego surowca jest za mało, by nowoczesna i bardzo wydajna linia mogła być w ciągłym ruchu. Butelki przerabiane są na półprodukt trafiający do różnych wyrobów, nawet materiału typu polar.

Segregacja była już przedmiotem sondażowej kontroli NIK. Nie stwierdzono nieprawidłowości. System został stworzony i , zdaniem urzędników, działa prawidłowo. Jego efekt to na razie 5 procent odpadów posegregowanych. Najlepsze systemy na świecie dają efekty 10-15 procent. Ocenia się, że 30 procent bielszczan segreguje śmieci z przekonania, resztę trzeba zmotywować ekonomicznie.

Mający powstać dla Bielska i powiatu bielskiego nowoczesny zakład unieszkodliwiania odpadów będzie ważnym elementem miejskiego programu gospodarki odpadami. Obiekt powstanie w Bielsku-Białej do 2011 roku. Samorząd otrzyma na tej cel 57 milionów złotych z unijnego Funduszu Spójności. Wartość inwestycji wyniesie około 80 milionów złotych. Z pieniędzy tych sfinansowana zostanie rekultywacja obecnego wysypiska. Otoczenie zostanie wzbogacone o kompostownię, sortownię śmieci, miejsce do rozbiórki odpadów wielkogabarytowych, automatyczną myjnię śmieciarek. Z wysypiska korzystały będą również Czechowice-Dziedzice, Bestwina, Szczyrk, Kozy, Jaworze i Jasienica.

Chlubą miasta jest od niedawna oczyszczalnia ścieków w Komorowicach, dostosowana do zaostrzonych norm unijnych. Znacznie redukowane są w niej stężenia azotu i fosforu. Jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznym środowisku tego typu obiektem w Polsce. Wykorzystywana tu energia odnawialna w postaci biogazu i pompy ciepła powodują, że jest też samowystarczalna. Czysta energia zabezpiecza bowiem w stu procentach jej zapotrzebowanie na energię cieplną i w blisko 20 procentach na energię elektryczną.Gdzie oddać baterie

- SITA Zakład Oczyszczania Miasta SA
ul. Gazownicza 38
- Ahold Polska
ul. Cyniarska 26
- AMPLI SA
ul. Grażyńskiego 12
- Apollo sp. z o.o.
ul. Grażyńskiego 14
- Apteka Na Dworcu
ul. Warszawska 2
- Apteka " Pod Pigułką"
ul. Komorowicka 23
- Apteka "Pod Koroną"
ul. Cechowa 4
- Apteka "Pod św. Franciszkiem"
ul. Piastowska 4
- Apteka "Św. Barbary"
ul. Michałowicza 41
- Apteka Prywatna
ul. Barlickiego 2
- Apteka przy ul. M. Reja
- Apteka Słoneczna
ul. Sobieskiego 64a
- Auchan Polska
ul. Boh. Monte Cassino 421
- Auto-Moto-Art
ul. Leszczyńska 63
- BALMAT
ul. 3 Maja 37
- BBPC Piotr Kaczorek
ul. Cieszyńska 128
- BIELBIT
ul. Komorowicka 45
- BIELTOR
ul. Warszawska 56
- Carrefour Polska
ul. Sarni Stok 2
- Castorama Polska
ul. Warszawska 186
- Elaco Serwis
pl. Fabryczny 3
- ELBIS
ul. ks. Brzóski 95
- EURO-net
ul. Boh. Monte Cassino 421
- Restauracja McDonald's
ul. Międzyrzecka 183
- HDD-Komputer Głęboka 2


Wymień piec na nowy


Od 2007 roku miasto Bielsko-Biała prowadzi program wymiany starych kotłów węglowych.

W tym roku jest kontynuowany pod nazwą "Kompleksowy program ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków jednorodzinnych z indywidualnymi kotłami węglowymi w roku 2009" i polega na dofinansowaniu wymian starych pieców węglowych na nowe źródła ciepła. Zapisy rozpoczną się 28 sierpnia o godzinie 7.00 w siedzibie spółki Therma przy ul. Grażyńskiego 108.

Potem zapisy będą kontynuowane w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00 aż do odwołania. W tym roku przewiduje się wymianę 150 kotłów.

Przy zgłoszeniu wymagane będzie podanie imienia i nazwiska oraz adresu i telefonu. Należy także wstępnie określić jaki typ nowego kotła będzie zastosowany. Regulamin Programu dostępny jest w siedzibie Thermy oraz na stronie internetowej Urzędu Miejskiego pod adresem www.pze.um.bielsko.pl/informacje/mieszk.html.
Dodatkowe informacje pod nr tel.: 033- 812-82-18, 033-812-92-15.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: