W domu, w którym doszło do zbiorowego gwałtu, już wcześniej organizowane były głośne imprezy.

W domu, w którym doszło do zbiorowego gwałtu, już wcześniej organizowane były głośne imprezy. Zobacz film... (© screen youtube.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zbiorowy gwałt w Pietrzykowicach. W domu, w którym doszło do zbiorowego gwałtu, już wcześniej organizowane były głośne imprezy [FILM]. Mieszkańcy podżywieckiej miejscowości nadal są wstrząśnięci...

Zbiorowy gwałt w Pietrzykowicach

My jesteśmy w szoku - mówi wprost sprzedawczyni jednego ze sklepów spożywczych w Pietrzykowicach, gdy pytamy o wydarzenie, które w ubiegłym tygodniu obiegło całą Polskę. Sprawa zbiorowego gwałtu na 17-letniej dziewczynie, do jakiego doszło w jednym z pietrzykowickich domów, bulwersuje ludzi. Sześć osób zostało aresztowanych. Prokuratura lakonicznie podaje, że to mieszkańcy powiatu żywieckiego, ale w Pietrzykowicach wiedzą, że chodzi m.in. o Dawida, Jakuba, Rafała, Arkadiusza i Michała.

- Czterech chłopców jest z Pietrzykowic. Rafał na przykład to spokojny chłopak, rodzina ułożona - mówi nasza rozmówczyni.

Pietrzykowice to malowniczo położona miejscowość niedaleko Żywca, w której mieszka ok. 4,5 tys. osób. Większość to miejscowi górale. Ale w ostatnich czasach przybywa przyjezdnych i nowych domów.

- Ludzie są wstrząśnięci. Nigdy u nas nie było podobnego zdarzenia - przyznaje sołtys Pietrzykowic Jan Międzybrodzki. Potwierdza, że w latach 70. ub. wieku we wsi była grupka narkomanów. Ale to było dawno, dziś większość z nich nie żyje. Ale gwałt zbiorowy?

- Co chłopcom odbiło? Nie wiem. Czy wódka? Czy nie było przy tym jeszcze narkotyków? Wstyd nam jest za to - dodaje.

W Pietrzykowicach przyznają, że aresztowani w większości pochodzą z tzw. dobrych domów, a ich rodzice są dobrze sytuowani.

Młodzi ludzie z Pietrzykowic, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę na wpisy internautów, jakie pojawiają się na portalach społecznościowych. - Ludzie wobec nich są wrogo nastawieni. Pojawiają się nawet teksty, że jak wyjdą, a ktoś ich spotka na ulicy, to dostaną łomot - słyszymy.

- Przyjaciela tu nie znajdą - mówi nam jedna z mieszkanek Pietrzykowic.

A przecież niektórzy aresztowani byli didżejami, popularnymi i lubianymi w środowisku, skupiającymi wokół siebie wielu znajomych. W domu, w którym doszło do zbiorowego gwałtu, już wcześniej organizowane były głośne imprezy. Jedna z nich odbyła się we wrześniu 2013 roku. 57-sekundowy klip z tej imprezy można obejrzeć na YouTube. Nosi tytuł Exclusive House Party "Kto bogatemu zabroni?". Widać na nim szaloną zabawę młodych ludzi skaczących do nadmuchiwanego basenu z wodą, tańczącą parę w rytm głośnej muzyki (w tle jest dom, na tarasie pełno osób), chłopaków dających dziewczynie klapsy w pośladek, didżejów kręcących się za muzyczną konsolą, wśród których widać m.in. Jakuba N.

- Więcej dziwek i koksu! Będzie dobrze - krzyczy na końcu klipu jeden z chłopaków.

Udało nam się skontaktować z jednym z uczestników tamtej imprezy. Nasz rozmówca zastrzega, by nie łączyć wrześniowej zabawy z wydarzeniami, które miały miejsce w grudniu. Jak mówi, w trakcie wrześniowej imprezy przewinęło się ok. stu osób.

- Te imprezy zawsze były "grube". To znaczy że były ciekawe, wyjątkowe, nie były nudne. Zawsze coś się działo, a potem fajnie się tę zabawę wspominało. Ale nikt nikogo nie zmuszał, żeby tam przyjść. I nigdy nikt nikomu nie robił tam żadnej krzywdy - zaznacza nasz rozmówca. Nie przesądza o winie aresztowanych.

- Media już wydały na nich wyrok. Ale nie wiemy, jak było naprawdę - dodaje.

- Gdzie byli rodzice? - to pytanie pada najczęściej z ust dorosłych mieszkańców Pietrzykowic. - Kto to widział, by 17-latka sama jeździła w nocy po klubach z chłopakami? - padają głosy. Ale o 17-latce mówi się najmniej. - Tylu chłopaków tam było i żeby żaden nie powiedział: Co wy robicie? Przestańcie?! - dziwi się pani Ewa.

- Ludzie są wstrząśnięci, ale za chwilę o tym zapomną - uważa sołtys Pietrzykowic.

Rok temu była głośna sprawa podpalaczy. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Pietrzykowic. - Sprawa ucichła. Za chwile ludzie zapomną i o tym - uważa.

Zbiorowy gwałt w Pietrzykowicach - Sprawcy mają od 18 do 23 lat

Do zdarzenia w Pietrzykowicach doszło w nocy z 20 na 21 grudnia 2013 roku.

Z informacji opublikowanych w minionym tygodniu przez dziennik "Fakt" wynika, że pięciu mężczyzn bawiło się w jednym z żywieckich lokali. Kiedy lokal został zamknięty, ekipa przyjaciół wraz z 17-letnią dziewczyną pojechała do domu w Pietrzykowicach. I właśnie tam, pod nieobecność rodziców, miało dojść do gwałtu.

- Mogę tylko powiedzieć, że na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Żywcu został zastosowany areszt tymczasowy wobec sześciu osób - informuje Alicja Borowska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Żywcu. I dodaje: - Obrońcy podejrzanych złożyli zażalenia, ale bielski Sąd Okręgowy nie uwzględnił tych zażaleń i utrzymał w mocy zastosowany środek zapobiegawczy.

- Mężczyźni częściowo przyznali się do czynów. Kluczowym dowodem w tej sprawie były zeznania nieletniej - stwierdziła prokurator Borowska. I dodała, że na razie gromadzone są dowody, trwają przesłuchania świadków, prokuratorzy czekają także na opinie biegłych.

Zatrzymanym osobom zarzuca się popełnienie przestępstwa z artykułu 197 par. 3, czyli udział w gwałcie zbiorowym. Za to grozi do trzech lat więzienia. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 18 do 23 lat. Niektórzy jeszcze się uczą i są na utrzymaniu rodziców, inni już pracują.

Czytaj więcej o gwałcie w Pietrzykowicach...

Komentarze (80)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Jaga (gość) (bulwersant)

Oho, zwolennik prawa szariatu- powinna w burce w domu siedzieć, a jak ja zgwałcą to jej wina, bo kutas to takie zwierze w spodniach, nad którym biedny chłop nie panuje. Twój też sam skacze bez twojego udziału????

elka (gość)

Znam dobrze te dziewuchę. Trzy tygodnie po rzekomym gwałcie balowała z innym facetem na studniówce. Kurwiszon do potęgi, bezczelna i ordynarna. Czy tak zachowuje sie zgwałcona dziewczyna?! Wrobiła ich w gwałt! Seks zbiorowy a gwałt to róznica.Wyczuła kasę i szantazuje chłopców. Nie ma czego bronić!

jaaaa (gość)

To, że dziewczyna idzie z kilkoma chłopakami na imprezę nie znaczy to, że powinno się ją zgwałcić. Jeden z was napisał, że świat schodzi na psy i to prawda. Ja będąc nastolatką często chodziłam na imprezy z różnymi ludźmi, często zostawałam sama z kolegami, bo koleżanki wracały do domu i miałam do chłopaków zaufanie, nikt nigdy żadnej dziewczynie nie zrobił nic złego, a okazji mieli wiele. Cieszę się, że żyłam w takich czasach, nie tak odległych... 10 lat temu.

bulwersant (gość)

Nie chcę nikogo sądzić, ale gdyby ona nie była "puszczalska" to by po pierwsze nie poszła na tą imprezę bo dobrze wiedziała jak się może to skończyć i powszechnie było wiadomo co właśnie na tamtejszych bibach się dzieje, a po drugie jeśli komentarz o tym że była na studniówce z jakimś nowym "partnerem" jest prawdziwy to wszystko o niej świadczy. Nie żebym bronił gwałcicieli (tak wgl ktoś udowodnił że był gwałt ?) ale jedno jest pewne - ułożona dziewczyna nie wpakowałaby się w coś takiego. W okolicy setki o wiele bardziej normalnych i bezpiecznych imprez, na które spokojnie mogłaby się wybrać ze znajomymi, a tak poszła do jakiejś Sodomy i Gomory gdzie ją spotkało to co spotkało...

gość (gość)

dziwnym trafem dziewczyna ta kilka dni po tym zdarzeniu byla na studniowce swojej szkoly... z nowym partnerem... "uraz po mężczyznach pozostał"

Kri_ (gość) (tadeusz)

do wiadomości, cytuję:"W Dzienniku Ustaw z 26 lipca, pod pozycją 849 opublikowana została nowelizacja Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą przestępstwo zgwałcenia będzie ścigane z urzędu, a nie jak dotychczas na wniosek pokrzywdzonego.

Przestępstwa polegające na wykorzystaniu seksualnym osoby bezradnej (np. niepełnosprawnej) oraz wykorzystaniu zależności służbowej w celu doprowadzenia do obcowania płciowego również ścigane będą z urzędu.

Zmianie ulegnie sposób przesłuchania pokrzywdzonego przestępstwem zgwałcenia lub wykorzystania seksualnego: osoba taka zostanie przesłuchana na posiedzeniu sądu, przy udziale prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Przesłuchanie odbędzie się w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach i zostanie zarejestrowane za pomocą urządzenia rejestrującego zarówno dźwięk jak i obraz.

Zmiany wejdą w życie 27 stycznia 2014 r.

Adam Żelewski

Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP
Data publikacji: 30 lipca 2013 r.

tadeusz (gość)

Tu nie może być żadnych spekulacji. Czyn gwałtu podlega karze z urzędu i wszelkie próby domniemań nie mają sensu. Czekać należy na wyrok sądu, który powinien umocnić praworządność, ponad lokalnymi koteriami i politycznymi układankami. Stwierdzenie, że "bogaty może dużo" powinno być napiętnowane. Zdziczenie naszego społeczeństwa, szczególnie tu w warunkach zapyziałej prowincji, nie może ludzi porządnych wpędzać w rezerwaty uczciwości.

pala (gość)

Jeśli gwałt ma miejsce w Indiach na turystce to natychmiast cały świat o tym grzmi, jak to miało miejsce na źywiecczyźnie to długo o tym się nie mówi, lub bagatelizuje lub pewnie sam chciała, to dramat cywilizacji w środku Europy, wstyd i jeszcze raz wstyd dla tego typu komentarzy, a A.K pytam gdyby tam była twoja córka?