Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Zdrowia w Bielsku-Białej. Profilaktyka i diagnostyka w hali pod Szyndzielnią. Warto wziąć udział

JAK
Dzisiejsza konferencja poświęcona zbliżającym się Dniom Zdrowia
Dzisiejsza konferencja poświęcona zbliżającym się Dniom Zdrowia JAK
Pierwsze Dni Zdrowia, największe na Podbeskidziu wydarzenie poświęcone promocji i profilaktyce zdrowotnej, odbędzie się w najbliższy weekend w Bielsku-Białej. W programie m.in. konsultacje medyczne oraz prelekcje i wykłady o tematyce zdrowotnej. Warto się wybrać.

Wszystkiego o zdrowym, dobrym życiu będzie można dowiedzieć się 17 i 18 lutego w Bielsku-Białej. W hali widowiskowo-sportowej im. Zbigniewa Pietrzykowskiego przy ul. Karbowej 26 odbędą się organizowane wspólnie przez miasto i powiat bielski Dni Zdrowia. To chyba pierwsze tak duże wydarzenie poświęcone profilaktyce zdrowotnej i promocji w Bielsku-Białej.

- Takiego wydarzenia jeszcze w naszym regionie nie było - przyznał na konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj 12 lutego w bielskim Starostwie Powiatowym prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Wyjaśnił, że Dni Zdrowia to efekt współpracy w wielu obszarach, także dotyczących służby zdrowia, pomiędzy miastem Bielsko-Białą a powiatem bielskim. Pierwszym takim wspólnym wydarzeniem była akcja Za.Jaki.pl, poświęcona tematyce zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Niedawno pojawił się pomysł na zorganizowanie Dni Zdrowia. - Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Ponad 30 jednostek ochrony zdrowia z naszego miasta, powiatu i regionu będzie prezentowało swoje usługi - powiedział prezydent Klimaszewski.

Organizatorzy informują, że w sobotę i niedzielę, w godzinach 10.00 – 17.00, placówki medyczne, uczelnie medyczne, samorządy zawodów medycznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna będą oferować bezpłatne badania profilaktyczne, konsultacje medyczne i specjalistyczne prelekcje i wykłady z zakresu promocji i profilaktyki zdrowotnej prezentowane przez wybitnych specjalistów z dziedziny nauk medycznych.

Starosta bielski Andrzej Płonka zwrócił na konferencji uwagę, że do tej pory samorządy miejski i powiatowy współpracowały, ale także generalnie wiele rzeczy robiły same. Dni Zdrowia są pierwszą inicjatywą z takim rozmachem przygotowaną wspólnie.

- Chcemy pokazać, co na tym terenie funkcjonuje, gdzie można w razie potrzeby zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo zdrowotne, gdzie udać się po pomoc - powiedział starosta Płonka.

Lucyna Majewska, naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, wyjaśniła, że podczas Dni Zdrowia zaprezentują się nie tylko placówki medyczne z Bielska-Białej oraz powiatów ościennych, ale również Uniwersytet Bielsko-Bialski oraz bielska filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Oferta jest bardzo szeroka. Będą wykłady, prelekcje, stanowiska medyczne, gdzie będzie można zasięgnąć porady pediatry, psychiatry, reumatologa, onkologa - powiedziała Lucyna Majewska.

- Te Dni Zdrowia to nie tylko konsultacje i diagnostyka laboratoryjna. Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę mieszkańcom, jak wielkie znaczenie ma profilaktyka zdrowotna. Jak wiele, my sami, we własnym zakresie możemy każdego dnia robić, żeby nie trzeba było z konsultacji lekarskich skorzystać. To będzie świetne miejsce, żeby zapoznać się z szerokim wachlarzem porad dietetycznych, porad fizjoterapeutycznych, jak rozpoznać wczesne objawy, które mogą nas niepokoić - powiedziała na konferencji Ewa Swatek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Tematyka wykładów jest szeroka i interesująca. Będzie więc o zdrowiu psychicznym; zdrowym odżywianiu i zaburzeniach w tym temacie; promieniowaniu, które leczy; profilaktyce nowotworowej; przygotowaniu do badań laboratoryjnych; dbaniu o serce; rozpoznawaniu objawów chorób; znaczeniu wysiłku fizycznego; samobadaniu, a nawet produktach pszczelich, które leczą i jutrze dzisiejszych tatuaży…

PRELEKCJE PODCZAS DNI ZDROWIA

17 lutego

  • 10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny- Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
  • 10.30 dr n. med. Izabele Gumółka, Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski - Jak przygotować się do badań laboratoryjnych
  • 11.10 mgr Dominika Bijok-Stryj, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - Uchroń się przed rakiem – czy jedzenie ma znaczenie
  • 11.50 mgr Ewa Glońska-Strączek, Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych - Zdrowo – nie znaczy nudno
  • 12.30 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM - Jak zadbać o serce w każdym wieku
  • 13.10 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii - Depresja we współczesnym świecie
  • 14.05 dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, BCO-SM - Profilaktyka chorób serca
  • 14.45 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM - Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości - terapie izotopowe
  • 15.15 ratownik medyczny Jerzy Klimczok, Bielskie Pogotowie Ratunkowe - Udar, cukrzyca, tężyczka – jak rozpoznać objawy 15.55 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewelina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny - Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
  • 16.20 prof. dr hab. n. med. Jerzy Sojko, Śląski Uniwersytet Medyczny - Produkty pszczele smakują i leczą

18 lutego

  • 10.00 mgr Marta Herma, Szpital Pediatryczny - Zaburzenia odżywienia u dzieci i młodzieży
  • 10.30 dr n. med. Ewelina Jaksz-Recmanik, Uniwersytet Bielsko-Bialski - Jutro dzisiejszych tatuaży
  • 11.10 dr n. med. Piotr Londzin, Beskidzka Izba Aptekarska - Rola farmaceuty w kontaktach z pacjentem
  • 11.50 mgr pielęgniarstwa Jolanta Radzięta-Jeziorska, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej - Żyj pełną piersią. Profilaktyka chorób płuc w różnym wieku
  • 12.30 dr n. med. Piotr Zdunek, BCO-SM - Profilaktyka raka piersi
  • 13.00 dr Grzegorz Wójcik, Bielskie Centrum Psychiatrii - Depresja we współczesnym świecie
  • 13.55 dr n. med. Klaudiusz Komor, BCO-SM - Jak zadbać o serce w każdym wieku
  • 14.35 lek. med. Lech Wędrychowicz, BCO-SM - Leczenie serca, tarczycy, stawów i kości - terapie izotopowe
  • 15.05 mgr Agnieszka Pawełko, Uniwersytet Bielsko-Bialski - Samobójstwo plagą XXI wieku
  • 15.45 dr hab. n. med. Bronisława Skrzep-Poloczek, Śląski Uniwersytet Medyczny - Wysiłek fizyczny w zdrowiu i chorobie 16.25 mgr Anna Pasierbek, mgr Dominika Borowska, mgr Ewekina Kocemba-Stolarska, lek. Maria Barczyk, Szpital Pediatryczny - Rozwój poczucia własnego JA w adolescencji oraz Być rodzicem nastolatka i nie zwariować, krótki wykład o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto