Pierwszych 600 pasażerów linii turystycznych otrzyma niebieskie opaski odblaskowe z logo Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
- Przejażdżki historycznym taborem MPK Poznań już na stałe wpisały się w turystyczny krajobraz miasta. Nasi pasażerowie mogą poczuć klimat dawnych czasów, powspominać, a przy okazji zwiedzić Poznań – mówi Krzysztof Dostatni, wiceprezes ds. operacyjnych MPK Poznań. – Linią autobusową 100 będzie można dojechać z Dworca PKP Poznań Główny do Nowego Zoo, po drodze zwiedzając Jeżyce i centrum, w soboty „ogórkiem” kursującym na linii 102 dotrzemy z Poznania Głównego do Fortu VII i Muzeum Broni Pancernej. Linia tramwajowa 0 umożliwi natomiast obejrzenie dawnej zajezdni przy Madalińskiego, Jeżyc, śródmieścia, a wybrane kursy dowiozą do Muzeum Komunikacji, które mieści się na terenie zajezdni przy Głogowskiej.
- Zaplanowaliśmy kursy w weekendy do ostatniego weekendu sierpnia, ale z możliwością przedłużenia na wrzesień – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Helmuty z ogórkiem
Linie turystyczne obsługiwane będą przez autobusy Ikarus 260 i 280 oraz Jelcz PR 110, a w soboty linię nr 102 będzie wspierał lubiany przez pasażerów „ogórek”, czyli Jelcz RTO 043. Z kolekcji zabytkowego taboru tramwajowego w maju wystawiane będą „helmuty”, „stodwójki” i „stopiątki”, a od czerwca do końca sezonu planowane jest uruchamianie w każdą niedzielę tramwaju typu N w składzie dwu lub trzywagonowym, a w soboty na przemian wagonów: 102N, GT6, 102Na, 105N i GT8.
Gdzie kupić bilety i ile kosztują
Bilety sprzedawane są wyłącznie za gotówkę w pojazdach linii turystycznych, obowiązują też wyłącznie na ich pokładach. Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych). Bilety jednodniowe (ważne w jeden dzień na wszystkich liniach turystycznych, sprzyjające przesiadkom) kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Trasy linii turystycznych
Trasa linii nr 100 (autobus)
POZNAŃ GŁÓWNY - Stare ZOO – Kraszewskiego – Rynek Jeżycki – Kościelna – Poznańska – Libelta – Niepodległości – Solna – Św. Wojciech – Północna – Garbary – Estkowskiego – po trasie linii nr 184 – NOWE ZOO
Powrót: NOWE ZOO – po trasie linii nr 184 – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Garbary – Solna – Al. Marcinkowskiego – Pl. Wolności – 3 Maja – 27 Grudnia – Kantaka – św. Marcin – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY
Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 30 minut.
Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 11:20* (obsługiwany autobusami historycznymi JELCZ i Ikarus), 12:05, 13:10, 14:10*, 15:00, 15:50, 16:40.
Kursy z przystanku Nowe ZOO o godz.: 12:05* (obsługiwany autobusami JELCZ i Ikarus) 12:45, 13:45, 14:45*, 15:45, 16:45, 17:25.
Trasa linii nr 102 (autobus)
POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Rondo Kaponiera – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szpitalna – Bukowska – al. Polska – Dąbrowskiego – Nidziańska – Sytkowska – Skalskiego – Startowa – Wzlotowa – Lotnicza – 3. Pułku Lotników – MUZEUM BRONI PANCERNEJ
Powrót: MUZEUM BRONI PANCERNEJ – 3. Pułku Lotników – Lotnicza – Dąbrowskiego - … - POZNAŃ GŁÓWNY
Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 28 sierpnia (sobota). Kursuje tylko w soboty (w momencie otwarcia muzeów). Czas przejazdu: około 25 minut.
Kursy z przystanku Poznań Główny o godz.: 10:00, 11:30, 13:00, 15:00. Kursy z przystanku Muzeum Broni Pancernej o godz.: 10:30, 12:30, 14:00, 15:50.
Trasa linii nr 0 (tramwaj)
ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO* – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – 23 Lutego – Estkowskiego – Jana Pawła II – Kórnicka – Lewandowskiej – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGO
(*pierwszy kurs dodatkowo przez Zajezdnię Głogowska ze zwiedzaniem muzeum)
Kursowanie: od 15 maja (sobota) do 29 sierpnia (niedziela), w soboty, niedziele i święta. Czas przejazdu: 45 minut.
Kursy z przystanku Zajezdnia Madalińskiego o godz.: 11:30 (dodatkowo z przejazdem przez Muzeum Komunikacji w zajezdni MPK Poznań przy ulicy Głogowskiej), 13:00, 14:00, 15:30 i 16:30.
Sprawdź też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?