MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lapidarium w Lesznie - tej wiosny mur od strony Al. Krasińskiego zostanie otynkowany [FOTO, FILM]

Anna Szklarska-Meller
Lapidarium w Lesznie. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony zabytki.leszno.pl
Lapidarium w Lesznie. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony zabytki.leszno.pl Anna Szklarska-Meller
Lapidarium w Lesznie to nie tylko wspaniały zabytek, ale także ogromne wyzwanie konserwatorskie. Prace w lapidarium trwają od około 10 lat i nie zakończą się szybko. Jeszcze tej wiosny ma jednak zostać otynkowany mur od strony Al. Krasińskiego.

Lapidarium w Lesznie to jeden z najciekawszych zabytków, a zarazem jedno z nielicznych świadectw istnienia w mieście cmentarzy ewangelickich. Lapidarium to jednak również ogromne wyzwanie konserwatorskie. Świetnie widać to właśnie teraz kiedy odrestaurowana została część nisz w murze od strony Al. Krasińskiego. Porównanie ich z tymi, które czekają na renowację, robi ogromne wrażenie.

W 2007 roku z muru - z dwóch stron otaczającego lapidarium i kościół Św. Krzyża - odkuto tynk. Chodziło o jego osuszenie i założenie izolacji, która chronić będzie mur w przyszłości. Mur do dzisiaj nie został otynkowany, niebawem jednak rozpoczną się odpowiednie prace. Jeszcze tej wiosny jego część - ta od strony Al. Krasińskiego - zostanie na powrót otynkowana.

Zobacz też: Rewitalizacja Placu Kościuszki w Lesznie

W międzyczasie na powrót wybite zostało przejście do lapidarium od strony Parku Heermanna. - Ta brama istniała jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku. Potem została zamurowana, by chronić zgromadzone w lapidarium obeliski i płyty. Zakładamy, że w przejściu zamontowana zostanie kuta brama, wykonana na wzór wcześniejszej, ale nosząca cechy współczesnego dzieła - mówi Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat udało się także odnowić niektóre nagrobki. Warto przy tym dodać, że znajdujący się w leszczyńskim lapidarium zbiór obelisków jest największym w Polsce. Znajduje się ich tu około 30. Ostatnie prace, jakie były prowadzone w lapidarium to odrestaurowanie części nisz znajdujących się w murze. Dotacji na ich konserwację udzieliło ministerstwo kultury.

W przypadku renowacji lapidarium inwestorem jest parafia Św. Krzyża, ale samorząd miasta udziela dotacji. Od 2007 roku było to w sumie ponad 660 tysięcy złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na konserwację muru, nagrobków oraz wykonanie skanningu 3d kościoła i lapidarium. Służy on m.in. w planowaniu kolejnych renowacji i napraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto