M I

avatarM I

Jaworzno
.

Centralna Liga Juniorów zastąpi Młodą Ekstraklasę

2013-03-20 15:05:32

W związku z wprowadzeniem Centralnej Ligi Juniorów od sezonu 2013/2014 przestaną funkcjonować rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Podjęta na bazie konsultacji z Klubami Ekstraklasy decyzja kończy sześcioletnią historię tych szkoleniowych rozgrywek.Dyskusja na temat przyszłości Młodej Ekstraklasy była bezpośrednio związana z projektem Centralnej Ligi Juniorów. – Młoda Ekstraklasa przez kilka lat stanowiła dobre wypełnienie luki w systemie rozgrywek młodzieżowych – mówi Bogusław Biszof, prezes zarządu Ekstraklasy SA. – Rozgrywki te w całej swojej historii nie miały alternatywy. W ostatnich miesiącach ta sytuacja uległa zmianie. Jako przedstawiciele Ekstraklasy w zarządzie PZPN uczestniczyliśmy w pracach nad zmianami w rozgrywkach juniorskich, a w ostatnich dniach wyraziliśmy poparcie dla projektu Centralnej Ligi Juniorów – wyjaśnia Bogusław Biszof.

Dzisiejsza decyzja dotycząca Młodej Ekstraklasy jest efektem kilkumiesięcznych konsultacji z Klubami Ekstraklasy. Od sierpnia 2012 r. odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami Klubów poświęconych tylko i wyłącznie temu tematowi. – Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie Kluby podchodzą hurraoptymistycznie do zakończenia funkcjonowania Młodej Ekstraklasy. Ta decyzja zyskała jednak poparcie większości. Wspólnie uznaliśmy, że projekt CLJ powinien dać lepszą możliwość objęcia centralnym szkoleniem większej grupy zawodników i ułatwić start zawodowemu piłkarzowi. Po roku funkcjonowania nowego systemu, czyli na koniec sezonu 2013/2014, będzie okazja do oceny efektów i ewentualnie rozszerzenia rozgrywek o inne roczniki – dodaje Bogusław Biszof.

Przypomnijmy, że zakończenie funkcjonowania rozgrywek Młodej Ekstraklasy nie rodzi zmian w systemie licencyjnym. Podręcznik Licencyjny dla Klubów Ekstraklasy zakłada bowiem obowiązek posiadania drużyny Młodej Ekstraklasy, tylko w przypadku, jeśli takie rozgrywki będą prowadzone.

W najbliższym czasie Ekstraklasa SA podejmie rozmowy z PZPN w sprawie dopuszczenia do gry zespołów rezerw zainteresowanych Klubów Ekstraklasy w najwyższej możliwie klasie rozgrywkowej.

Najwyżej sklasyfikowaną drużyną z ekip z woj. śląskiego jest obecnie w Młodej Ekstraklasie Ruch Chorzów. Zajmuje szóste miejsce, z 30 punktami na koncie.

Górnik Zabrze znajduje się na 10 lokacie, Piast Gliwice na 13, a Podbeskidzie Bielsko-Biała zamyka tabelę.

Jesteś na profilu M I - stronie mieszkańca miasta Jaworzno. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.