Dodaj zdjęcie profilowe

avatarKuba

Bielsko-Biała

Sfera pełna jazzu z Chiną Moses i Odrą

2016-02-26 11:41:49

W Galerii Sfera podczas najbliższej Zadymki Jazzowej będzie można usłyszeć m.in. brytyjczyka Dave’a Hollanda, „spadkobiercę Django” Biréliego Lagrène’a, czy legendarnego saksofonistę Maceo Parkera. Zadymka w Sferze to także występy młodych wykonawców oraz projekty artystyczne nawiązujące do idei festiwalu. Dzięki nim będzie można przenieść się do krainy plakatu znad Białej nad Odrę, czy powspominać poprzednie edycje i ich znamienitych gości

– Bardzo cieszymy się, że już od lat możemy zaangażować się w tak ważne przedsięwzięcie, jakim jest Lotos Bielska Zadymka Jazzowa – mówi Monika Magner, dyrektor Galerii Sfera. – Naszymi działaniami chcemy pokazywać, że jesteśmy miejscem ważnym dla każdego mieszkańca Podbeskidzia. Dlatego tak samo cieszy nas udział gwiazd światowej sławy polskich artystów w ramach sceny Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz często debiutujących przed szerszą publicznością uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z Bielska-Białej. Tych ostatnich usłyszymy na festiwalowej scenie promocji od 1 do 4 marca – zawsze o godzinie 16:00.

Jako pierwsi jazzową zadymkę w Galerii Sfera rozpoczną właśnie uczniowie bielskich szkół muzycznych. Ich prezentacje i ciekawe aranżacje będzie można usłyszeć o godz. 16:00. Podczas pierwszego dnia Zadymki w Klubie Klimat usłyszymy amerykańską wokalistkę łączącą jazz i soul - Chinę Moses, której album „This One’s For Dinah” okrzyknięto jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Tego samego dnia wystąpi także Phronesis Trio, które podczas każdego koncertu zaskakuje publiczność brawurowymi interpretacjami, które porywają ekspresją, a za chwilę koją łagodnymi melodiami. Z kolei 3 marca na miłośników polskiego jazzu czeka o godz. 18:00 Maciej Wojcieszuk Quintet. Półtorej godziny później na scenie pojawi się „spadkobierca Django”, czyli jazzman Birélie Lagrène. Wystąpi także legendarny brytyjski basista i przedstawiciel jazzu awangardowego Dave’a Hollanda z premierowym programem swojego trio.

Sztuka wokół jazzu

W Galerii Sfera na jazzowo będzie można się przenieść wprost z Białej nad Odrę. Wszystko to za sprawą wystawy plakatów z okazji 50-lecia Festiwalu Jazz nad Odrą, który od wielu lat przyciąga magią klimatycznych dźwięków. Prezentowane artystyczne afisze pochodzą ze zbiorów Wojtka Siwka - jedynego świadka i uczestnika wszystkich „odrzańskich” spotkań z gatunkiem muzycznym, który narodził się w Nowym Orleanie. Plakaty, których reprodukcje będzie można nabyć również na miejscu, tworzyli min. Stanisław Wałach, Get Stankiewicz i doskonale znany mieszkańcom Bielska-Białej Rafał Olbiński. Ekspozycję będzie można zobaczyć tylko od 1 do 6 marca na II piętrze Galerii I. Jak wygląda Zadymka od kuchni? Tego będzie można się dowiedzieć dzięki wystawie „FotoZadymka”, która jest prezentowana do ostatniego dnia Festiwalu w Galerii I, na pasażu głównym.

Bilety i wejściówki na wszystkie odpłatne koncerty w ramach Zadymki można kupić od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00 w Biurze Festiwalowym, które znajduje się w Sferze - Galeria I, klatka D, 2 piętro. Warto się pospieszyć, bo wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności z całej Polski.
Bielska Zadymka Jazzowa, którą wspiera Galeria Sfera, jest organizowana przez środowisko artystyczne skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. Festiwalowi towarzyszy konkurs skierowany do młodych muzyków jazzowych, który w ubiegłych latach wypromował m.in. RGG Trio, Macieja Obarę, czy Atom String Quartet. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie debiutanckiej płyty laureata.

Jesteś na profilu Kuba - stronie mieszkańca miasta Bielsko-Biała. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.