Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NIE RÓB tego w Beskidach! Takie zachowania są niedopuszczalne... Pamiętajmy o nich na górskich szlakach

JAK, AK
Wakacje się kończą, ale jesień w Beskidach przyciąga wcale niemniej turystów z różnych zakątków Polski. Dla wielu z nich wędrówki po beskidzkich szlakach to fajny sposób na weekendowy wypad. I choć górski relaks może nie sprzyja do myślenia o nakazach i zakazach, to warto zapoznać się z listą rzeczy jakich nie wolno robić w beskidzkich lasach, żeby nie tylko nie narazić się na mandat czy grzywnę, ale nie być uciążliwym dla innych!

Zobacz najważniejsze zakazy i wskazówki - KLIKNIJ TUTAJ

Górski savoir-vivre powinien być znany każdemu, kto wybiera się na szlak. Od tego, jak będziemy zachowywać się w górach, zależeć będą nasz i innych turystów komfort i bezpieczeństwo, ale także stan środowiska naturalnego rejonów górskich. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają, a jeśli nawet pamiętają, to nie zawsze tych reguł przestrzegają.

By uniknąć wypadku i przykrych wspomnień z wakacji warto wiedzieć czego nie wolno robić w górach. Wystarczy kliknąć w naszą GALERIĘ.

A także pamiętać o kilku radach ratowników GORP. Oto one:

Zdecydowana większość turystów wie, jak należy zachować się w górach, ale nie wszyscy. Zawsze znajdzie się ktoś ma te zasady w przysłowiowym nosie. W efekcie nadal zdarzają się miejsca, gdzie w środku beskidzkiego lasu można spotkać porzucone śmieci, natknąć się na zdewastowaną infrastrukturę turystyczną lub usłyszeć ryczący silnik quada rozjeżdżającego góry.

OTO GARŚĆ INNYCH PRZYDATNYCH WSKAZÓWEK NA PIESZE WĘDRÓWKI PO GÓRACH:

W przypadku zagubienia szlaku:

  • ustal kierunek, z którego przyszedłeś
  • ustal, w którym miejscu i w jakim czasie mijałeś ostatni znak turystyczny na szlaku
  • ustal, na jakiej formacji górskiej się znajdujesz
  • ustal kierunek, w którym winien prowadzić szlak i potwierdź przypuszczenia za pomocą dobrze zorientowanej przy pomocy kompasu mapy
  • W celu odnalezienia szlaku winny udać się 2-3 osoby, a reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku. Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widziany był znak na szlaku i wtedy podjąć ewentualną decyzję o powrocie.

Podczas burzy:

  • unikaj grani, odsłoniętych grzbietów, wzniesień i wierzchołków gór, samotnych lub drzew
  • zejdź w niższe partie gór (najlepiej w teren osłonięty np. strefa lasu), w ostateczności nie wystawaj znacznie w terenie (przykucnij, usiąść na plecaku i podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek" lub połóż się na ziemi)
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto