Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się 28. Wielkanocny Festiwal Beethovena w Filharmonii Narodowej

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Z dumą prezentujemy 28. edycję popularnego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej. Festiwal organizowany jest przez dyrektorkę Elżbietę Penderecką, która każdego roku zaprasza wybitnych artystów i orkiestry z Polski oraz ze świata. Przez 13 dni festiwalowych, od 17 do 29 marca, będzie można zasmakować muzyki najlepszych światowych kompozytorów w 11 koncertach symfonicznych, 2 recitalach fortepianowych i 2 koncertach kameralnych.

Idzie Festiwal

Dziedziniec Filharmonii Narodowej zapełni się echem uwertury „Poświęcenie domu” op. 124 Ludwiga van Beethovena oraz Koncertu skrzypcowego D-dur op. 61 tego samego kompozytora w dniu inauguracyjnym festiwalu. W programie znajdziemy również poemat symfoniczny „Also sprach Zarathustra” Richarda Straussa.

Kolejne odgłosy będą wydobywać się od Sinfonii Varsovii, obchodzącej w tym roku 40. rocznicę istnienia, pod batutą Jacka Kaspszyka. Jako solistka wystąpi tego wieczoru artyści znani na całym świecie m.in. skrzypaczka Arabella Steinbacher.

Filozofia i Muzyka - Spojrzenie na Festiwal

Organizatorzy tegorocznego Festiwalu Ludwiga van Beethovena powiązali cały program 13 dni festiwalowych z 300. rocznicą urodzin pochodzącego z Królewca filozofa Immanuela Kanta. Podróż muzyczna poprowadzi nas przez kompozycje takich twórców jak: Ryszard Wagner, Ryszard Strauss czy Karol Szymanowski. W koncercie Wiener Kammersymphonie usłyszymy teksty o muzyce Arthura Schopenhauera, recytowane przez Franza Tschernego, które towarzyszyć będą utworom mistrza z Bonn.

Kulminacyjny Finał Festiwalu

Koncert finałowy, który odbędzie się 29 marca w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, będzie kolejnym muzycznym wydarzeniem, gdzie wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Program koncertu zawiera takie utwory jak Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Wśród wykonawców festiwalu pojawią się również wybitne polskie zespoły muzyczne, takie jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Na festiwalu zobaczymy i usłyszymy również po raz pierwszy Orkiestrę Filharmonii Luksemburgskiej pod batutą młodej gwiazdy dyrygentury - Gustava Gimeno.

Młodzież na Scenie i Pianistyczne Odkrycia Festiwalu

Na festiwalu zadebiutuje również Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen pod dyrekcją maestro Lawrence’a Fostera. Jak przyznają organizatorzy, oczekiwany jest także recital jednego z największych współczesnych pianistów - Louise’a Lortie, który prezentuje cykle wariacji skomponowane przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Thomasa Adèsa.

Podczas 28. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena muzyka spotka się z filozofią, młodzież z dojrzałością, a odkrycia z tradycją. To wyjątkowy czas, kiedy dzięki magicznym dźwiękom możemy się zatrzymać i poczuć prawdziwe piękno sztuki. Festiwal objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto