Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na szerszenie i osy w Toruniu! Ekopatrol już wzywany na pomoc, usuwa gniazda

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Toruński Ekopatrol w każdym miesiącu ma pełne ręce roboty. Ostatni czas był jednak szczególny - pojawiły się prośby o interwencję w Toruniu w związku z szerszeniami i osami.
Toruński Ekopatrol w każdym miesiącu ma pełne ręce roboty. Ostatni czas był jednak szczególny - pojawiły się prośby o interwencję w Toruniu w związku z szerszeniami i osami. Straż Miejska/pixabay (wszystkie fot.)
Tylko w ostatnim miesiącu Ekopatrol Straży Miejskiej w Toruniu musiał usuwać 9-krotnie gniazda szerszeni i os w mieście. Na pomoc w regionie coraz częściej wzywani są też strażacy. Można też takie zadanie powierzyć prywatnej firmie. Grunt, żeby nie ryzykować samodzielnie.

Zobacz wideo: Co zrobić ze zwierzęciem przed wyjazdem na urlop?

od 16 lat

Rozpoczyna się okres, w którym mundurowi odbierają coraz więcej telefonów związanych z prośbą o likwidację gniazd owadów (pszczół, os, szerszeni), które zagnieździły się w pobliżu domostw. Tylko Ekopatrol toruńskich municypalnych miał takich interwencji w minionym miesiącu dziewięć. W regionie wzywani na pomoc są też strażacy. Każda opcja proszenia o pomoc w takiej sytuacji jest (jak również zlecenie zadania usunięcia gniazda prywatnej firmie), bo niebezpiecznie robić to samemu.

Gniazda os i szerszeni w mieście. Gdzie powstają najczęściej?

- W czerwcu eko strażnicy również interweniowali w odpowiedzi na zgłoszenia dotyczące zagrożeń wynikających ze zwiększonej aktywności owadów. W konsekwencji tych działań zneutralizowano 9 gniazd os i szerszeni -przekazuje Jarosław Paralusz, rzecznik Straży miejskiej w Toruniu.

Polecamy

Pod dachem, na strychu, w otworach wentylacyjnych, ale i w ziemi - tam najczęściej znajdowane są gniazda os i szerszeni. Specjaliści wiedzą, że aby skutecznie zlikwidować gniazdo, trzeba usunąć nie tylko całą kolonię owadów, ale i królową. Gniazda likwiduje się najczęściej przy użyciu specjalistycznych preparatów. Samo jego użycie to jednak nie wszystko. Ważne jest przekonanie, że dotarło się do wszystkich osobników. - Dobrze jest zostawić gniazdo nawet na 24 godziny, a po tym czasie oderwać i spalić lub umieścić w kilku workach na śmieci - radzą fachowcy.

Strażacy natomiast przypominają, że ważne jest w ogóle latem zapobiegnie przed przypadkowym użądleniem oraz prowokowaniem owadów do pojawiania się w naszym obejściu. Przed wypiciem należy sprawdzać niezamknięte napoje, jogurty, higienę. Nie należy pozostawiać odkrytych owoców, butelek, resztek jedzenia. Unikać wzorzystych, jaskrawych ubrań.

Polecamy

- Aby pozbyć się niepożądanych owadów, właściciele posesji powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć siatkami radzi PSP (za: gov.pl).

Toruński Ekopatrol ma ręce pełne roboty. Owady to tylko wycinek jego pracy

Działający w strukturach straży Miejskiej w Toruniu Ekopatrol przez cały rok ma ręce pełne pracy. Oczywiście, inne interwencje dominują zima, a inne latem. Co eko strażnicy robili w minionym miesiącu?

-Czerwcowa aura to okres bardzo intensywnych działań toruńskiego Patrolu Eko na rzecz zwierząt potrzebujących pomocy. W odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców Torunia strażnicy miejscy w miesiącu czerwcu pomagali aż 281 razy - podkreśla Jarosław Paralusz.

Najczęściej strażnicy byli wzywani do ratowania ptaków – interwencję podjęli wobec 224 skrzydlatych. Były to między innymi: gołąb miejski, gołąb pocztowy, gołąb grzywacz, gołąb sierpówka, dzięcioł, sójka, kawka, sroka, wrona siwa, bocian, mewa, kaczka, łyska, czajka, kos, drozd, kopciuszek, kapturka, piegża, kowalik, wróbel, mazurek, zięba, pleszka, jaskółka, sikorka, jerzyk, papuga falista.

Polecamy

Ekopatrol interweniował też w przypadkach 47 ssaków. Na liście czerwcowej znalazły się np. takie zwierzęta jak kuna, jeż, wiewiórka, nietoperz, lis, zając, sarna, kot. Jeśli chodzi o gady, to na pomoc wzywano strażników m.in. w związku z zaskrońcami.

WAŻNE. Namiary na Ekopatrol w Toruniu

  • Patrol Eko wchodzi w skład Wydziału II Dzielnicowych Straży Miejskiej w Toruniu. Składa się z sześciu funkcjonariuszy. Są to strażnicy z dużym doświadczeniem zawodowym, między innymi w zakresie kwestii związanych z ochroną środowiska i zwierząt.
  • Osobą odpowiedzialną jest naczelnik Wojciech Swinarski - naczelnik. Kontakt telefoniczny: 56 6225877 wew. 208.
  • Numer 986 to telefon alarmowy czynny całą dobę. Adres wydziału: Straż Miejska w Toruniu, ul. Grudziądzka 157, Toruń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto