MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się 39. Tydzień Kultury Beskidzkiej

WANDA THEN
Zespół "Rekho" z Białorusi otrzymał w Żywcu jedną z nagród.
Zespół "Rekho" z Białorusi otrzymał w Żywcu jedną z nagród.
Oj góry nase góry, oj góry i te lasy, hej kie mi sie podziały te starodowne casy - śpiewał w sobotę w żywieckim amfiteatrze, przygrywając sobie na dudach, dobiegający osiemdziesiątki Edward Byrtek z Pewli Wielkiej.

Oj góry nase góry, oj góry i te lasy, hej kie mi sie podziały te starodowne casy - śpiewał w sobotę w żywieckim amfiteatrze, przygrywając sobie na dudach, dobiegający osiemdziesiątki Edward Byrtek z Pewli Wielkiej. Tuż po nim niewiarygodnie mocnym głosem imponowała Julianna Adamek z tej samej wsi, która a'capella przekonywała: - Hej wesołe, wesołe gronicki bywały, kiedy moje nózki po nich chodzowały. Przerwała wczasy w Busku Zdroju, by w odebrać Złote Żywieckie Serce w kategorii śpiewaków ludowych, jedną z głównych nagród Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Edward Byrtek jest również złotym laureatem w kategorii instrumentalistów.

Festiwal Folkloru Górali Polskich jest jedną z dwóch imprez konkursowych Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jego wyniki ogłoszono i nagrody wręczono właśnie w sobotę podczas koncertu finałowego Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, drugiej konkursowej części TKB. Poza utalentowanymi mieszkańcami Pewli Wielkiej Złote Żywieckie Serca odebrali: zespół Skalnik z Kamionki Wielkiej, kapela Śwarnych z Nowego Targu, grupa śpiewacza z Lipnicy Wielkiej i Czesław Węglarz z Ciśca. Złote Żywieckie Serce w kategorii mistrz i uczeń Alojzemu Martynkowi z Mostów wręczano wczoraj w Jabłonkowie na Zaolziu, podczas drugiego dnia Gorolskiego Święta.

W Festiwalu Folkloru Górali Polskich wzięło udział 21 zespołów, w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych 17 grup, w tym 3 polskie. Grand Prix jury przyznało zespołowi Gymnik ze Słowacji. Sześć równorzędnych nagród odebrały w sobotę zespoły Rekho z Białorusi, Draginowo z Bułgarii, Ivan Goran Kovačić z Chorwacji, Chindia z Rumunii, Ipoli z Węgier, I Sikani z Włoch. Specjalną nagrodę organizatorów MSF otrzymała grupa z Portugalii.

39. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończył się wczoraj. Przez dziewięć dni na pięciu estradach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu oraz podczas imprez towarzyszących w Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie wystąpiło 69 zespołów polskich i 31 z zagranicy. Odbyło się 51 koncertów zespołów oraz 18 koncertów kapel, śpiewaków i instrumentalistów. Zaprezentowało się w nich blisko 3500 wykonawców.

Największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez folklorystycznych odbywała się pod patronatem "Dziennika Zachodniego". Pieniądze na nagrody w festiwalu dało Ministerstwo Kultury, zaproszenie zespołów zagranicznych możliwe było dzięki wsparciu Browarów Żywiec S.A. Do współfinansowania włączyły się samorządy województw śląskiego i małopolskiego, samorządy miast i powiatów, w których usytuowano estrady oraz oddział bielski Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto