Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat dla Mariana Kasprzyka podczas gali beskidzkich olimpijczyków! [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Znakomity bokser Marian Kasprzyk odebrał mnóstwo życzeń i gratulacji z okazji swoich 80 urodzin podczas gali w Bielsku-Białej związanej z przypadającymi w tym roku jubileuszami 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i 40-lecia Beskidzkiej Rady Olimpijskiej.

Hala sportowa przy ul. Widok w Bielsku-Białej była w sobotę 14 września areną uroczystości związanych z przypadającymi w tym roku jubileuszami 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i 40-lecia Beskidzkiej Rady Olimpijskiej.

„Areną” to akurat dobre słowo, bo organizatorzy zadbali o elementy związane z ceremoniałem olimpijskim – było wniesienie flagi olimpijskiej, złożenie ślubowania, a nawet zapalnie znicza olimpijskiego, którego dokonał Grzegorz Kotowicz, olimpijczyk z Czechowic-Dziedzic.

Nade wszystko podczas gali można było w skrócie zobaczyć, jakie dyscypliny sportowe są uprawiane w Beskidach – dzieci i młodzież, zawodnicy beskidzkich klubów, zaprezentowali m.in. gimnastykę sportową i artystyczną, boks, karate, judo, a nawet jazdę na nartorolkach.

Tadeusz Pilarz, prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, z okazji 40-lecia tej organizacji, przybliżył jej historię oraz działalność i dokonania dziękując poprzednikom za zaangażowanie w funkcjonowanie tej Rady.

Ceremonię uświetniły Bielska Orkiestra Dęta oraz Bielska Estrada. W wydarzeniu wzięli udział olimpijczycy z Beskidów, władze Bielska-Białej, a także niemal wszyscy samorządowcy beskidzkich gmin, z których wywodzą się olimpijczycy. W trakcie gali zostały wręczone złote i srebrne medale za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jakie na wniosek Beskidzkiej Rady Olimpijskiej przyznała kapituła PKOl.

Złote medale otrzymali Katarzyna Gębala-Roszkowska, Eliza Surdyka-Kliś, Urszula Śliwa-Gluza, Andrzej Płonka, Jarosław Klimaszewski, ks. Władysław Droździk, Antoni Byrdy, Tomasz Bujok, Zbigniew Banet, Marek Kubica, Andrzej Molin i Bogdan Ficek.

Srebrnymi medalami zostali wyróżnieni Agnieszka Szymańczak Fiołek, Piotr Kochowski, Jarosław Konior, Radosław Ostałkiewicz, Czesław Pszczółka, Jan Bierówka, Piotr Wysocki i Krzysztof Nikiel.

Punktem kulminacyjnym było uhonorowanie Mariana Kasprzyka, znakomitego bielskiego boksera, który obchodzi swoje 80 urodziny. Laudację na jego część wygłosił Kazimierz Polak, były prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej.

- Marian Kasprzyk miał przydomek „polski Papp”. A Laszlo Papp to ikona węgierskiego pięściarstwa, trzykrotny złoty medalista olimpijski. Obaj byli podobnej postury, mieli podobny styl walki, zadziorny wąsik… Wielcy waleczni fighterzy. Życie Mariana Kasprzyka nie było usłane różami. Walczył długo z poważną chorobą, opiekował się nieuleczalnie chorą swoją ukochaną żona Krystyną. I wiele innych nieprzewidzianych splotów było kanwą do tego, że na podstawie jego życiorysu powstała książka Edwarda Kurowskiego „Olimpijczyk” oraz film Juliana Dziedziny „Bokser” z Danielem Olbrychskim w roli głównej – mówił Polak.

Marianowi Kasprzykowi gratulowali i winszowali m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przedstawiciele powiatu bielskiego i Polskiego Związku Bokserskiego.

W niedzielę 22 września o 12.30 w kościele św. Małgorzaty mszę w intencji Mariana Kasprzyka świętującego 80 urodziny odprawią bp Piotr Greger, duszpasterz sportowców ks. Robert Kasprowski i kapelan beskidzkich olimpijczyków ks. Władysław Droździk. Tego dnia w hali przy ul. Widok 12 o godz. 18.00 zostanie rozegrany mecz bokserski.

Urodzony 22 września w 1939 roku w Kołomani Marian Kasprzyk w historii polskiego boksu zapisał się niezwykłym wyczynem. Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, w 1964 roku, pięściarz kategorii półśredniej wywalczył złoty medal choć w finałowej walce z Rikardasem Tamulisem ze Związku Radzieckiego, już w pierwszej rundzie złamał palec. Nie poddał się jednak. Pokonał ból i rywala, zdobywając mistrzowski tytuł.

W swojej sportowej kolekcji Marian Kasprzyk, reprezentujący w trakcie kariery barwy Sparty Ziębice, BBTS Bielsko-Biała, Górnika Wesoła i Górnika Pszów ma także brązowy medal igrzysk olimpijskich z 1960 roku, brązowy medal mistrzostw Europy z 1961 roku, srebrny i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty i srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto